AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirəyə çıxarılan məsələlərdən biri də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar AMEA-nın nəşrləri haqqında olub.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətinin, zəngin siyasi irsinin öyrənilməsi və təbliği məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin təşkilatçılığı ilə bir sıra əsərlər nəşr olunub. Əsasən AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrində, eləcə də Akademiyanın tabeliyində olan və əhatə etdiyi digər müəssisələrdə 30 kitabın çapdan çıxdığını, bir neçə əsərin çap ərəfəsində olduğunu, ilin sonunadək daha bir sıra kitabların nəşr olunacağını deyib. “Heydər Əliyev İli”ndə çap olunan kitabların fundamental elmi tədqiqatlardan ibarət olduğu diqqətə çatdırılıb.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının elmi katibi, filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində çap olunan kitabların siyahısını təqdim edib.
İclasda AMEA rəhbəri tərəfindən Rəyasət Heyətinin üzvlərinə, elmi bölmələrə, elmi müəssisə və təşkilatlara nəşri nəzərdə tutulan materialların vaxtında hazırlanması və çapı istiqamətində lazımi tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində işlərin davam etdirilməsi tapşırılıb.

Представлены книги, изданные в НАНА в рамках «Года Гейдара Алиева»
Одним из вопросов, которые обсуждались на заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана, был вопрос об изданиях НАНА, выпущенных в свет по случаю 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева.
В своем выступлении президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в рамках «Года Гейдара Алиева» при организации Президиума НАНА были изданы труды, целью которых является изучение и пропаганда жизни, деятельности и многогранного политического наследия Великого лидера. Сказав, что уже вышли в свет 30 книг, подготовленных, в основном, в отделениях гуманитарных и общественных наук НАНА, а также в других учреждениях Академии наук и институтах, которые она охватывает, руководитель НАНА добавил, что еще несколько трудов находятся на стадии печати, а до конца года выйдут в свет и другие издания, и все эти книги являются результатом фундаментальных научных исследований.
Затем ученый секретарь аппарата Президиума НАНА, доктор филологических наук Сархан Хавери представил список книг, изданных в рамках «Года Гейдара Алиева».
Академик Иса Габиббейли поручил членам Президиума, научным отделениям, научным учреждениям и организациям продолжить реализацию необходимых мероприятий, направленных на своевременную подготовку и издание соответствующих материалов.