Cəlilabadda tarixi abidə ərazisində qazıntı işləri aparılıb, yeni mədəniyyət nümunələri tapılıb
Cəlilabad rayonunun Çəmənli kəndi ərazisində yerləşən Xudutəpə abidəsində arxeoloji qazıntı işlərinə başlanılıb.
Qazıntılar AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən aparılır.
Arxeoloji qazıntı işlərinə institutun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, arxeoloq Anar Ağalarzadə rəhbərlik edir.
Onun sözlərinə görə, qazıntı işləri zamanı çoxtəbəqəli abidənin üst qatında orta əsrlərə aid zəngin maddi mədəniyyət nümunələri üzə çıxıb. Arxeoloq bildirib ki, qazıntılar zamanı şirli və şirsiz saxsı məmulat, ocaq yerləri və təndir qalıqları tapılıb.
A.Ağalarzadə qeyd edib ki, aşkarlanan mis sikkənin isə Hülakülərin 9-cu hökmdarı Sultan Əbu Səid Bahadur (1305-1335) xanın adına kəsilmiş pul olduğu məlum olub. Qeyd edək ki, hazırda abidədə arxeoloji qazıntılar dərin qatlara doğru davam etdirilir.
Xatırladaq ki, sahəsi 7 hektara yaxın olan abidə Cəlilabad-Yardımlı şose yolunun 22-ci km-də, Çəmənli və Cəlayir kəndləri arasında, hündür təbii təpə üzərində yerləşir. İki il əvvəl abidənin şimal tərəfində aparılmış arxeoloji qazıntılar nəticəsində torpaq qəbirlər aşkarlanıb və qəbirlərdən müxtəlif dəfn avadanlıqları tapılıb.

Ведутся археологические раскопки на памятнике Худутепе, который расположен на территории села Чеменли Джалилабадского района.
Раскопки проводят сотрудники Института археологии, этнографии и антропологии НАНА под руководством ведущего научного сотрудника института, доктора философии по истории, доцента Анара Агаларзаде.
Как сообщил ученый, в ходе раскопочных работ в верхнем слое многоуровневого памятника были обнаружены образцы богатой материальной культуры, относящиеся к средним векам. Археолог отметил, что во время раскопок выявлены глазурованные и неглазурованные глиняные изделия, остатки очага и тендира.
Также установлено, продолжил Анар Агаларзаде, что обнаруженная медная монета отчеканена в честь 9-го правителя Хулагуидов Абу Саида Бахадура (1305-1335).
Отметим, что памятник общей площадью около 7-ми гектаров расположен на высоком холме между селами Чеменли и Джалаир, на 22-м км шоссейной дороги Джалилабад-Ярдымлы. В ходе археологических раскопок, которые велись два года назад на северной стороне памятника, были обнаружены погребения и различная погребальная утварь.