Rəyasət Heyətinin iclasında “Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası və inkişaf mərhələləri” mövzusunda məruzə dinlənilib
AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun baş direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Kərim Şükürovun “Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası və inkişaf mərhələləri” mövzusunda elmi məruzəsi ictimaiyyətə təqdim edilib.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkəmiz müstəqillik əldə etdikdən sonra Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası və inkişaf mərhələləri müəyyənləşdirilməli olsa da, bu günə qədər öz həllini tapmayıb. Akademik İsa Həbibbəyli özünün rəhbərliyi ilə ilk dəfə Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası istiqamətində AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda aparılan müzakirələr barədə məlumat verib və geniş ictimai müzakirələr zamanı sovet dövründəki dövrləşmə mərhələlərinin şüurlara təsir etməsinə baxmayaraq, vahid nəticəyə gəlindiyini söyləyib.
AMEA rəhbəri bildirib ki, sovet dövründə ictimai quruluşun mərhələlərə bölünməsi Marksın nəzəriyyəsinə uyğunlaşdırılmışdı və insanlar uzun müddət ondan qopa bilmirdilər. Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi ilə bağlı Tarix İnstitutunda ilkin müzakirələrin aparıldığını və bugünkü elmi məruzə ilə birinci ictimai müzakirənin təşkil edildiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli bu problemin Azərbaycan Humanitar və İctimai elmləri üçün prioritet məsələ olduğunu vurğulayıb.
Sonra professor Kərim Şükürovun “Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası və inkişaf mərhələləri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. K.Şükürov qeyd edib ki, təqdim olunan elmi məruzə Azərbaycan tarixinin ən fundamental məsələlərindən biri kimi böyük aktuallığa malikdir. Alimin sözlərinə görə, Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi və inkişaf mərhələlərini obyektiv şəkildə müəyyən etmək üçün öncə, ümumiyyətlə tarix nəzəriyyələrini və müasir konsepsiyaları nəzərdən keçirmək lazımdır.
Məruzəçi diqqətə çatdırıb ki, tarixə ümumi nəzəri baxışla birgə, Azərbaycan tarixinin öyrənilməsinə dair konseptual yanaşmalar ayrıca nəzərdən keçirilir və aydın olur ki, Azərbaycan tarixinin öyrənilməsinin nəzəri cəhətdən əsaslandırılmasında sovet dövrü mühüm yer tutur. Məhz bu dövrdə, xüsusilə  1950-ci illərin sonundan nəşr edilən 3 cild 4 kitabdan ibarət çoxcildlik Azərbaycan tarixində tarixi materialistcəsinə anlayış nəzəriyyəsi hakim mövqeyə malik olur.
1980-ci illərin sonları 1990-cı illərin əvvəllərində tarixə marksist baxışın, o cümlədən formasiyalar üzrə tarixi dövrləşdirmənin ciddi tənqid hədəfinə çevrildiyini bildirən K.Şükürov qeyd edib ki, 1998-ci ildə Azərbaycan tarixinin (latın qrafikasında reprint nəşri 2008-ci il) 7 cildlik akademik nəşrində verilən dövrləşdirmə nəzəri cəhətdən əsaslandırılmamışdır. Alim bütün bunları nəzərə alaraq, Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsinin konseptual həllinin ən zəruri elmi vəzifə kimi qarşıda durduğunu deyib: “Təqdim olunan yeni dövrləşdirmənin əsas kriteriyası kimi Azərbaycan dövlətçiliyi, onun inkişaf xüsusiyyətləri çıxış edir. Buna uyğun olaraq, Azərbaycan tarixi ibtidai cəmiyyət və ya dövlətəqədərki dövr (ən qədim zamanlardan e.ə. III minilliyədək), qədim dövr (e.ə. III minillikdən Ərəb xilafətinin hakimiyyəti, İslam dininin qəbulunadək), orta əsrlər (Ərəb xilafətinin hakimiyyətindən XVI əsrədək), yeni dövr (Səfəvilərdən (1501-1736) I Dünya müharibəsinin sonlarınadək), müasir dövr (Rusiya imperiyasının süqutu, Zaqafqaziya dövlətçiliyinin yaranması (1917-ci ilin noyabrı) bizim günlərədək) kimi inkişaf mərhələlərinə ayrılır. Bu inkişaf mərhələləri və onun dövrlərinin qrafik təsviri təqdim olunur. Azərbaycan tarixinin dövrlərinə uyğun olaraq, onun daha dərindən dərk edilməsi üçün ilk dəfə olaraq Azərbaycan tarixinin sinxronlaşdırılması müəyyən edilir və onun da qrafik təsviri nümayış etdirilir”.
K.Şükürov çıxışının sonunda bildirib ki, təqdim edilən Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası və inkişaf mərhələləri əsasında Azərbaycan tarixinin yeni strukturu təklif edilir və nəticədə Azərbaycan tarixşünaslığında ilk dəfə olaraq Azərbaycan tarixinin konkretlik və qanunauğunluğu barədə baxışlardan bəhs edilir.
Məruzə dinlənildikdən sonra geniş müzakirələr aparılıb, mövzu ətrafında akademiklər Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, Nailə Vəlixanlı, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı, professor Solmaz Rüstəmova-Tohidi, tarix elmləri doktoru İlhamə Məmmədova, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Fərhad Quliyev, Mehman Abdullayev, eləcə də tarixçi alim Ramin Əlizadə və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Rəyasət Heyəti tərəfindən Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası və inkişaf mərhələləri ilə bağlı müzakirələrin davam etdirilməsi barədə qərar qəbul olunub.

На очередном заседании Президиума НАНА вниманию общественности был представлен научный доклад генерального директора Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА, доктора исторических наук, профессора Керима Шукюрова на тему «Концепция периодизации и этапы развития истории Азербайджана».
В своем выступлении президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что после обретения нашей республикой независимости до сих пор не решен вопрос, связанный с разработкой концепции периодизации и установлением этапов развития истории Азербайджана. Академик Иса Габиббейли рассказал о дискуссиях, которые впервые прошли под его руководством в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА в связи с разработкой концепции периодизации истории азербайджанской литературы, и подчеркнул, что, несмотря на влияние, которое оказали на сознание людей этапы развития, указанные в периодизации, принятой в советский период, в ходе обширных публичных дискуссий было принято единое решение.
Руководитель НАНА отметил, что в советский период деление истории человеческого общества на этапы было приведено в соответствие с теорией марксизма, и долгое время люди не могли отвыкнуть от этого. Сказав, что в Институте истории прошли предварительные дискуссии, связанные с периодизацией истории Азербайджана, и сегодняшний научный доклад – это первая публичная дискуссия, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что эта проблема является приоритетной задачей для гуманитарных и общественных наук Азербайджана.
Затем был заслушан доклад профессора Керима Шукюрова на тему «Концепция периодизации и этапы развития истории Азербайджана».
Керим Шукюров сообщил, что представленный научный доклад посвящен одному из фундаментальных вопросов истории Азербайджана и поэтому обладает большой актуальностью. По словам ученого, для того, чтобы объективно определить периодизацию и этапы развития истории Азербайджана, первым делом необходимо рассмотреть исторические теории и современные концепции в целом.
Докладчик отметил, что, наряду с общим теоретическим взглядом на историю, отдельно рассматриваются и концептуальные подходы к изучению истории Азербайджана, в результате чего становится ясно, что в теоретическом обосновании изучения истории Азербайджана важное место занимает советский период. Именно в этот период в истории Азербайджана главенствующую позицию занимала теория исторического материализма, о чем свидетельствует издававшийся с конца 1950-х гг. многотомник, состоявший из 3-х томов и 4-х книг.
Сказав, что в конце 1980-х – начале 1990-х гг. марксистский взгляд на историю, в том числе периодизация истории по формациям стали предметом серьезной критики, Керим Шукюров сообщил, что периодизация истории Азербайджана, предложенная в 1998 году в 7-томном академическом издании (повторное издание на латинской графике было осуществлено в 2008 году), не была обоснована с теоретической точки зрения. Ученый добавил, что, учитывая все это, перед нами стоит важная научная задача – предложить концептуальное решение периодизации истории Азербайджана: «В качестве основного критерия представленной новой периодизации выступает азербайджанская государственность, особенности ее развития. В соответствии с этим, историю Азербайджана можно разделить на следующие этапы развития: первобытное общество, или период до образования государств (с древнейших времен до III тысячелетия до н.э.), древний период (от III тысячелетия до н.э. до власти Арабского халифата, принятия Ислама), средние века (от власти Арабского халифата до XVI века), новое время (от Сефевидов (1501-1736) до конца Первой мировой войны), современный период (от распада Российской империи и образования закавказской государственности (ноябрь 1917 года) до наших дней). Приводится графическое изображение этих этапов развития и их периодов. В соответствии с периодами истории Азербайджана, впервые для ее более глубокого усвоения определяется синхронизация истории Азербайджана и демонстрируется ее графическое изображение».
В заключение своего выступления Керим Шукюров сообщил, что на основе представленной концепции периодизации и этапов развития истории Азербайджана предлагается ее новая структура, в итоге впервые в историографии Азербайджана говорится о взглядах, связанных с конкретикой и закономерностями истории Азербайджана.
После прослушивания доклада состоялись обширные дискуссии. В своих выступлениях академики Расим Алигулиев, Говхар Бахшалиева, Наиля Велиханлы, член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы, профессор Солмаз Рустамова-Тохиди, доктор исторических наук Ильхама Мамедова, доктора философии по истории Фархад Гулиев и Мехман Абдуллаев, историк Рамин Ализаде и другие озвучили свои мысли и предложения.
Президиум принял постановление о продолжении дискуссий, связанных с разработкой концепции периодизации и этапов развития истории Азербайджана.