Akademik Xoşbəxt Yusifzadə ilə vida mərasimi keçirilib
Oktyabrın 4-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında Azərbaycanın dünyaca məşhur mühəndis-geoloqu, “Heydər Əliyev”, “İstiqlal”, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli alim, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə ilə vida mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının rəhbəri Samir Nuriyev, Baş nazirin müavinləri Əli Əhmədov və Şahin Mustafayev, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) prezidenti Rövşən Nəcəf, dövlət və hökumət rəsmiləri, AMEA-nın rəhbərliyi, ziyalılar, elm və təhsil ictimaiyyətinin nümayəndələri və mərhumun ailə üzvləri iştirak ediblər.
Alimin tabutu önünə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva adından əklil qoyulub.
Vida mərasimində çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli görkəmli elm və ictimai xadim Xoşbəxt Yusifzadənin ömrünün 70 ilindən çoxunu Azərbaycan neft sənayesinin inkişafına həsr etdiyini, bu istiqamətdə misilsiz xidmətləri ilə Azərbaycan neft sənayesinin əfsanəsinə çevrildiyini bildirib. Qeyd edib ki, 1952-ci ildə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetini bitirən alim ötən müddət ərzində zəngin biliyi və istedadı ilə mühəndis vəzifəsindən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti vəzifəsinə qədər yüksəlmişdir.
Azərbaycan neft sənayesinin yarım əsrdən artıq bir dövrünün məhz akademik Xoşbəxt Yusifzadənin adı ilə bağlı olduğunu deyən AMEA rəhbəri onun bilavasitə iştirakı və rəhbərliyi ilə Xəzər dənizi hövzəsində 20-dən çox neft və qaz yatağının, o cümlədən “Azəri”, “Çıraq” və “Günəşli”, “Qarabağ”, “Şahdəniz”, “Abşeron”, “Ümid” kimi yataqların kəşf olunduğunu və istismara daxil edildiyini vurğulayıb.
Bildirib ki, Xoşbəxt Yusifzadə Azərbaycan neft sənayesinin əfsanəsi olduğu qədər, bu sahədə zəngin elmi fəaliyyəti ilə seçilmiş, onun elmi-tədqiqat işlərinin nəticəsi 200-dən artıq elmi əsərində, o cümlədən 8 ixtirasında öz əksini tapmışdır: “Alimin yüzlərlə yetirmələri və zəngin əsərləri Azərbaycan neft sənayesinin inkişafına elmi cəhətdən töhfə verməyin nümunəsidir. Xoşbəxt Yusifzadə Rusiya Beynəlxalq Mühəndislər Akademiyasının fəxri akademiki, Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının akademiki, Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının xarici üzvü, eləcə də bir çox cəmiyyət və assosiasiyaların üzvü kimi Azərbaycan dövlətini və elmini şərəflə və məsuliyyətlə təmsil etmişdir”.
Akademik Xoşbət Yusifzadənin zəngin fəaliyyətinin daim dövlətimiz, Ulu Öndər Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyev tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini deyən AMEA rəhbəri alimin bir sıra orden və medallarla təltif olunduğunu, 90 illik yubileyinin Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə qeyd edildiyini bildirib.
“Akademik Xoşbəxt Yusifzadə Prezident İlham Əliyevin liderliyində uğurla aparılan neft strategiyasının həyata keçirilməsində ağsaqqal kimi, təcrübəli mütəxəssis kimi şərəflə xidmət etmişdir. Sağlığında dövlətimiz tərəfindən onun adının əbədiləşdirilməsi istiqamətində addımlar atılmış, 112 nömrəli tam orta məktəbə, Bakı gəmiqayırma zavodunda inşa olunan “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankerinə onun adı verilmiş, tankerin istifadəyə verilməsi mərasimində cənab Prezident İlham Əliyev də iştirak etmişdir”.
Akademik İsa Həbibbəyli zəngin dünyagörüşü, elmi və əmək fəaliyyəti, eləcə də şəxsiyyətinin bütövlüyü ilə yeni nəsillər üçün örnək olan akademik Xoşbəxt Yusifzadənin ideyalarının və xatirəsinin bundan sonra da xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacağını söyləyib.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövşən Nəcəf dünyanın istənilən ölkəsində SOCAR deyəndə, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin adının çəkildiyini, alimin Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin və iqtisadiyyatının inkişafında əvəzsiz xidmətləri olduğunu bildirib.
“Yalnız Azərbaycanda deyil, keçmiş sovet ölkələrində də istənilən böyük layihənin, kəşf, yaxud tapıntının altında hər zaman Xoşbəxt Yusifzadənin əməyi və imzası olurdu”, – deyən Rövşən Nəcəf böyük alimin dərin erudisiyaya malik olmaqla yanaşı, öz bilik və bacarıqlarını bölüşməkdən də heç zaman çəkinmədiyini vurğulayıb.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu neft strategiyasının həyata keçirilməsində akademik Xoşbəxt Yusifzadənin böyük rolundan bəhs edən SOCAR prezidenti alimin fəaliyyəti ilə Azərbaycanda neft sənayesinin inkişafında yeni mərhələnin əsasının qoyulduğunu vurğulayıb.
O, görkəmli alimin həm də çoxlu elmi məqalə və monoqrafiyanın müəllifi olduğunu deyərək, həmin dəyərli əsərlərin ölkənin bir sıra tədris müəssisələrində müəllimlərin, şirkətlərdə geoloqların stolüstü kitabına çevrildiyini bildirib: “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə hamımızın müəllimi idi. O, şərəfli bir yol keçərək həyatı boyu vətəninə xidmət etdi, eyni zamanda bütün gənclər, xüsusən də neft sahəsində çalışanlar üçün bir fədakarlıq nümunəsi oldu”.
Rövşən Nəcəf qeyd edib ki, Xoşbəxt Yusifzadə 1971-ci ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin iştirakı ilə Azərbaycanda 1 milyardıncı ton neftin hasilatının və 2017-ci ildə Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə 2 milyard ton neftin hasil olunmasının şahidi olmuşdur. Bu faktlar neft sənayemizin formalaşması və inkişafında mühüm rol oynamış, Azərbaycanın neft hasilatı və emalı üzrə dünyada aparıcı mövqe tutmasına, yüksək dinamik inkişaf mərhələsinə qədəm qoymasına rəvac vermişdir.
Daha sonra Xoşbəxt Yusifzadənin uşaqlıq və gənclik dostu, Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək Azərbaycan elmi ictimaiyyətinə, Azərbaycan neft sənayesinə ağır itki üz verdiyini bildirib.
Akademik Akif Əlizadə görkəmli geoloq alim Xoşbəxt Yusifzadənin səmərəli elmi fəaliyyətindən, ölkəmizdə neft sənayesinin inkişafında müstəsna xidmətlərindən, böyük yataqların kəşf olunmasında rolundan söz açıb. O, Xoşbəxt Yusifzadənin bütün varlığı ilə Xəzər neftinin vurğunu olduğunu söyləyərək, alimin həyatını son nəfəsinə kimi neft sənayesinə, neft elminə və geologiyasına həsr etdiyini vurğulayıb.
“Xoşbəxt müəllim üçün Xəzər neftinin ayrıca biz özəlliyi və dəyəri vardı”, - deyə bildirən akademik Akif Əlizadə geoloq alimin Azərbaycan neftinin dünyaya layiqli formada təqdim edilməsinə nail olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, bu gün ölkə Prezidentinin düşünülmüş siyasəti nəticəsində həmin neft Avropanın ən ucqar nöqtələrinə belə gedib çıxır.
Akademik Akif Əlizadə görkəmli alimin yüksək mənəvi keyfiyyətlərindən danışıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüb. Bildirib ki, Azərbaycanın dünyaca məşhur mühəndis-geoloqu, bacarıqlı istehsalat təşkilatçısı və səmimi insan Xoşbəxt Yusifzadənin zəngin irsi daim yaşayacaq, xalqımıza, elmimizə xidmət edəcək, nəsillərdən-nəsillərə ötürüləcək.
Mərhumun ailəsi adından çıxış edən qızı Eltac Yusifzadə akademikin xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə Prezident İlham Əliyevə dərin minnətdarlığını bildirib.

Состоялась церемония прощания с академиком Хошбахтом Юсифзаде
4-го октября в здании Президиума НАНА состоялась церемония прощания с всемирно известным инженером-геологом, обладателем орденов «Гейдар Алиев», «Истиглал», «Шохрат» и «Шараф», первым вице-президентом Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики, академиком Хошбахтом Юсифзаде.
На церемонии приняли участие премьер-министр Азербайджанской Республики Али Асадов, руководитель Администрации Президента Азербайджанской Республики Самир Нуриев, заместители премьер-министра Али Ахмедов и Шахин Мустафаев, президент Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR) Ровшан Наджаф, официальные лица государства и правительства, руководство НАНА, представители интеллигенции, деятели науки и образования, члены семьи покойного ученого.
На церемонию был прислан венок от имени Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан ханум Алиевой.
В своем выступлении на церемонии прощания президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что более 70-ти лет своей жизни выдающийся ученый и общественный деятель Хошбахт Юсифзаде посвятил развитию нефтяной промышленности Азербайджана, своими исключительными заслугами он превратился в легенду нефтяной промышленности страны. Академик отметил, что, окончив в 1952 году Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности, талантливый ученый занимал различные должности, начиная от инженера, и через годы упорного труда поднялся до должности первого вице-президента Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики.
Сказав, что более полувека нефтяная промышленность Азербайджана связана с именем академика Хошбахта Юсифзаде, руководитель НАНА добавил, что при его непосредственном участии и руководстве в бассейне Каспийского моря были обнаружены и введены в эксплуатацию более 20-ти нефтяных и газовых месторождений, в том числе месторождения «Азери», «Чираг», «Гюняшли», «Карабах», Шахдениз», «Абшерон», «Умид» и другие.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что, будучи легендой нефтяной промышленности Азербайджана, Хошбахт Юсифзаде отличался многогранной научной деятельностью в данной отрасли, результаты его научно-исследовательских работ нашли свое отражение в более чем 200 научных трудах, в том числе 8-ми изобретениях: «Сотни учеников и научные труды академика – пример весомого научного вклада в развитие нефтяной промышленности Азербайджана. Хошбахт Юсифзаде был почетным действительным членом Российской международной инженерной академии, действительным членом Международной академии наук исследований тюркского мира, иностранным членом Национальной академии наук Грузии, а также членом многочисленных обществ и ассоциаций, и тем самым на высшем уровне представлял Азербайджанское государство и отечественную науку».
Сказав, что многогранная деятельность академика Хошбахта Юсифзаде всегда высоко ценилась нашим государством, общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и Президентом Ильхамом Алиевым, руководитель НАНА добавил, что ученый был удостоен ряда орденов и медалей, а его 90-летний юбилей был торжественно отпразднован при участии Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан ханум Алиевой.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Будучи опытным специалистом, академик Хошбахт Юсифзаде внес важный вклад в успешную реализацию нефтяной стратегии, которая претворяется в жизнь под руководством Президента Ильхама Алиева. При жизни ученого нашим государством были предприняты соответствующие меры по увековечиванию его имени. Именем Хошбахта Юсифзаде были названы средняя школа № 112, а также танкер, построенный на Бакинском судостроительном заводе, на церемонии сдачи в эксплуатацию которого принимал участие и Президент Ильхам Алиев».
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул, что идеи ученого и память об академике Хошбахте Юсифзаде, который своим богатым мировоззрением, научной и трудовой деятельностью, а также целостностью своей личности является примером для следующих поколений, всегда будет жить в сердце нашего народа.
Затем выступил президент Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики Ровшан Наджаф, который сообщил, что при упоминании названия SOCAR в любой стране мира упоминается и имя академика Хошбахта Юсифзаде, который внес незаменимый вклад в развитие нефтегазовой промышленности и экономики Азербайджана.
Сказав, что заслуги Хошбахта Юсифзаде в реализации крупных проектов и обнаружении значимых месторождений не только в Азербайджане, но и в республиках бывшего Советского Союза, огромны, Ровшан Наджаф добавил, что выдающийся ученый, обладавший глубокой эрудицией, всегда делился своими знаниями и опытом.
Говоря о большой роли академика Хошбахта Юсифзаде в реализации нефтяной стратегии, автором которой является общенациональный лидер Гейдар Алиев, президент SOCAR подчеркнул, что благодаря деятельности ученого было положено начало новому этапу в развитии нефтяной промышленности Азербайджана.
Он отметил, что выдающийся ученый также является автором многочисленных научных статей и ценных монографий, которые превратились в настольные книги педагогов ряда высших учебных заведений и геологов, работающих в соответствующих компаниях: «Академик Хошбахт Юсифзаде был нашим учителем. Пройдя славный жизненный путь, он всю жизнь служил своей Родине и, в то же время, был примером для молодежи, особенно для тех, кто работает в нефтяной сфере».
Ровшан Наджаф сообщил, что Хошбахт Юсифзаде был свидетелем добычи в Азербайджане первой миллиардной тонны нефти в 1971 году при участии великого лидера Гейдара Алиева и второй миллиардной тонны нефти в 2017 году при участии Президента Ильхама Алиева. Эти факты сыграли важную роль в формировании и развитии нашей нефтяной промышленности и позволили Азербайджану занять одно из ведущих мест в мире по нефтедобыче и нефтепереработке, а также обусловили начало нового этапа динамического развития страны.
В своем выступлении друг детства и юности Хошбахта Юсифзаде, генеральный директор Института геологии и геофизики Министерства науки и образования, академик Акиф Ализаде подчеркнул, что научную общественность и нефтяную промышленность Азербайджана постигла тяжелая утрата.
Академик Акиф Ализаде рассказал о плодотворной научной деятельности выдающегося ученого-геолога Хошбахта Юсифзаде, его исключительных заслугах в развитии нефтяной промышленности республики и роли в обнаружении крупных месторождений. Сказав, что всем своим существом Хошбахт Юсифзаде любил каспийскую нефть, академик добавил, что ученый посвятил всю свою жизнь развитию нефтяной промышленности, нефтяной науки и геологии.
Генеральный директор института продолжил: «Каспийская нефть представляла для Хошбахт муаллима особое значение и ценность», ученый-геолог добился, чтобы азербайджанская нефть была достойно представлена в мире. Академик отметил, что сегодня благодаря продуманной политике, проводимой главой государства, эта нефть доставляется в самые отдаленные уголки Европы.
Академик Акиф Ализаде рассказал о высоких нравственных качествах видного ученого и поделился своими воспоминаниями, подчеркнув, что богатое наследие всемирно известного инженера-геолога, умелого организатора производства и искреннего человека Хошбахта Юсифзаде будет жить и служить нашему народу и науке всегда, передаваясь из поколения в поколение.
Далее от имени семьи покойного ученого выступила его дочь Эльтадж Юсифзаде, которая выразила глубокую признательность Президенту Ильхаму Алиеву за внимание и почтение, оказанные к памяти академика.
Затем состоялись похороны ученого.
Выдающийся ученый-нефтяник, геолог, академик Хошбахт Юсифзаде был похоронен на первой Аллее почетного захоронения.