AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr edilmiş “Şəxsiyyətin miqyası və missiyası” monoqrafiyasının plan-prospekti və müəlliflər heyəti təsdiq edilib.
Məsələni diqqətə çatdıran AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi çərçivəsində ötən müddət ərzində AMEA-da çoxsaylı nəşrlər, kitablar, monoqrafiyalar, məqalələr, konfrans materialları dərc edilib, eləcə də “Heydər Əliyev və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası” və “Heydər Əliyev və Əlyazmalar İnstitutu” adlı sənədli filmlər hazırlanır. Akademik bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı AMEA tərəfindən nəşri nəzərdə tutulan elmi əsərlərdən biri də “Şəxsiyyətin miqyası və missiyası” monoqrafiyasıdır: “Monoqrafiyada Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyatının və çoxşaxəli ictimai-siyasi fəaliyyətinin müxtəlif aspektlərinə dair materialların – Heydər Əliyevin ömür salnaməsinin şərəfli səhifələri, onun görkəmli ictimai xadim olaraq dünya siyasi arenasında yeri və mövqeyi, dövlətçilik fəlsəfəsi, Azərbaycançılıq ideologiyasının formalaşmasında, elm və təhsilin, ədəbiyyatın və mədəniyyətin inkişafında xidmətləri, milli xarici siyasət modelinin müəyyənləşməsində fəaliyyəti, Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ictimai-siyasi fəaliyyəti və digər məsələlərin əks olunması nəzərdə tutulur. Monoqrafiyanın müəlliflər heyəti olaraq, uzun illər ərzində Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin tədqiqi ilə peşəkar səviyyədə məşğul olmuş, bu sahədə özünü təsdiq etmiş görkəmli Azərbaycan alimləri müəyyən edilmişdir”.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən “Azərbaycanın dünya miqyaslı görkəmli dövlət xadimi”, “Azərbaycançılıq ideologiyasının banisi”, “Azərbaycanın elm və təhsilinin böyük hamisi”, “Azərbaycanın ədəbiyyat və mədəniyyətində dərin iz qoyan şəxsiyyət” və “Xarici siyasətin Heydər Əliyev modeli” fəsillərindən ibarət olmaqla monoqrafiyanın plan-prospekti və müəlliflər heyəti təsdiqlənib.

На заседании Президиума НАНА был утвержден план-проспект и состав авторского коллектива монографии «Масштаб и миссия личности», посвященной жизни и деятельности общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
В своем выступлении по данному вопросу президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что за истекший период в рамках 100-летнего юбилея великого лидера Гейдара Алиева в НАНА были изданы многочисленные книги, монографии, статьи, материалы конференций, продолжается работа над документальными фильмами «Гейдар Алиев и Национальная академия наук Азербайджана» и «Гейдар Алиев и Институт рукописей». Академик отметил, что одним из научных трудов, подготовка которых предусмотрена в НАНА в связи со 100-летним юбилеем общенационального лидера Гейдара Алиева, является монография «Масштаб и миссия личности»: «Планируется, что в монографии найдут свое отражение материалы, связанные с различными аспектами жизни и многогранной общественно-политической деятельности общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева – славные страницы летописи жизни Гейдара Алиева, его место и позиция на мировой политической арене в качестве выдающегося общественного деятеля, философия государственности, заслуги в формировании идеологии азербайджанства, развитии науки и образования, литературы и культуры, деятельность, направленная на формирование национальной модели внешней политики, общественно-политическая деятельность достойного продолжателя политического курса Гейдара Алиева – Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и т.д. В состав авторского коллектива монографии вошли видные азербайджанские ученые, которые долгие годы изучают жизнь и деятельность Гейдара Алиева».
Учитывая все вышеизложенное, Президиум НАНА утвердил план-проспект монографии, которая будет состоять из следующих глав: «Выдающийся государственный деятель Азербайджана мирового масштаба», «Основоположник идеологии азербайджанства», «Великий покровитель науки и образования в Азербайджане», «Личность, оставившая глубокий след в литературе и культуре Азербайджана» и «Модель внешней политики Гейдара Алиева». Также был утвержден состав авторского коллектива монографии.