Şuşada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, TÜRKSOY və Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu keçirilir.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli forumun açılış mərasimində çıxış edib. Akademik İsa Həbibbəyli çıxışında elm faktorunun mədəniyyəti birləşdirən amillərdən biri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev türk dövlətləri ilə əlaqələrə daim xüsusi diqqət göstərib və Ümummilli Liderin Azərbaycan-Türkiyə dostluq, qardaşlıq münasibətləri üçün söylədiyi “Bir millət, iki dövlət” şüarı son illərdə Türk dünyasının birləşməsində mühüm rol oynayıb. Bildirib ki, məhz iki dövlətin dünyada bənzəri olmayan şəkildə birlik, həmrəylik göstərməsi, eləcə də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın səyləri nəticəsində Türk dünyasının, Türk Dövlətləri Təşkilatının fəaliyyətinin canlanmasına səbəb olub.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinni forum çərçivəsində “Türk dilləri və ədəbiyyatları: differensiasiya və inteqrasiya” panelində də çıxış edib. Akademik İsa Həbibbəyli konseptual çıxışında türk xalqlarının ortaq əlifbasının yaradılması ilə bağlı təkliflərini bildirib. Hər bir türk xalqının bir cilddə ədəbiyyat tarixlərinin yazılması və tərcümə olunaraq beynəlxalq miqyasda yayılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
AMEA prezidenti, eyni zamanda Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət mərkəzinin beş dildə hazırlayıb çap etdirdiyi “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” kitabının təqdimatında çıxış edib, nəşri yüksək qiymətləndirib.

Президент НАНА, академик Иса Габиббейли выступил на Первом культурном форуме тюркского мира
В Шуше при организации Министерства культуры Азербайджанской Республики, ТЮРКСКОЙ и Международной тюркской академии проходит Первый культурный форум тюркского мира, посвященный 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли выступил на церемонии открытия форума. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что фактор науки является одним из факторов, объединяющих культуру. Академик сообщил, что великий лидер Гейдар Алиев всегда уделял особое внимание связям с тюркскими государствами, девиз Общенационального лидера «Одна нация – два государства», провозглашенный им для выражения братских и дружеских взаимоотношений между Азербайджаном и Турцией, в последнее время играет важную роль в объединении всего тюркского мира. Руководитель НАНА отметил, что вследствие демонстрации со стороны этих двух государств единства и солидарности, а также благодаря стараниям президентов Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана оживилась деятельность тюркского мира и Организации тюркских государств.
В рамках форума академик Иса Габиббейли также выступил на панели «Тюркские языки и литература: дифференциация и интеграция». В своем концептуальном выступлении академик выдвинул предложения, связанные с созданием общего языка тюркских народов. Руководитель НАНА подчеркнул необходимость в составлении однотомников, охватывающих историю литературы каждого тюркского народа, их перевода и распространения на международной арене.
В то же время, академик Иса Габиббейли выступил на презентации книги «Шуша – культурная столица тюркского мира», составленной и выпущенной на пяти языках Азербайджанским культурным центром имени Гейдара Алиева в Узбекистане, и высоко оценил это издание.