Fərhad Quliyev: “Azərbaycanın arxeologiya elmi dünyaya inteqrasiya olunmuş bir elm sahəsidir”
Məlumdur ki, Azərbaycanda növbəti arxeoloji qazıntı mövsümü başa çatıb. Bu günlərdə isə tədqiqatların yekunlarına həsr olunmuş elmi sessiya keçirilir. Aparılan tədqiqatların istiqamətləri, həyata keçirilən islahatlar və yeni hədəflər haqqında AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun (AEAİ) direktoru v.i.e., tarix üzrə fəlsəfə doktoru dosent Fərhad Quliyevlə söhbət edirik.
- Bu mövsümdə aparılan tədqiqatlar respublikanın hansı bölgələrini əhatə edib və ümumilikdə neçə arxeoloji ekspedisiya təşkil olunub?
- Hər il olduğu kimi, bu il də AEAİ-nin baş planında öz əksini tapan konkret mövzulara uyğun olaraq arxeoloji tədqiqatlar aparılıb. Demək olaraq ki, respublikanın bütün bölgələri əhatə edilib. Ekspedisiyalarımız həm əvvəllər tədqiq olunan abidələrdə, həm də yeni arxeoloji abidələrdə qazıntılar həyata keçirib. Tədqiqat işləri əsasən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə (Qarabağ və Şərqi Zəngəzur), Qərb bölgəsi (Gəncə-Qazax), Dağlıq Şirvan, Quba-Xaçmaz, Şamaxı və İsmayıllı, Mil-Qarabağ, Cənub və Naxçıvan bölgələrində aparılıb.
AMEA rəhbərliyinin tapşırığına əsasən bütün ekspedisiyaların fəaliyyətinin səmərəliyini yoxlamaq üçün monitorinq qrupları təşkil etmişik. Qeyd etməliyəm ki, əvvəllər institutumuzda bu sahə üzrə xüsusi şöbə fəaliyyət göstərib və sonradan ləğv edilib. Bu ilin iyulunda AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə həmin şöbə yenidən bərpa olunub. Çöl tədqiqatlarının monitorinqi və qiymətləndirilməsi şöbəsində gələcəkdə tanınmış və təcrübəli arxeoloqlarımızın çalışması nəzərdə tutulub. Monitorinqin əsas məqsədi arxeoloji qazıntıların keyfiyyətini artırmaqdan ibarətdir.
Bu il ümumilikdə 40-dan çox ekspedisiya təşkil edilib. Tədqiqatların bir qismi Azərbaycan Respublikası Dövlət Turizm Aqentliyinin (DTA) sifarişi ilə qurumun nəzdində fəaliyyət göstərən bir neçə dövlət qoruğunun ərazisində aparılıb. Bu, çox vacib işdir, çünki abidələrin turizm potensialının müəyyən edilməsi və gələcəkdə həmin məkanların UNESCO-nun Mədəni irs siyahısına daxil edilməsinə yönələn layihələrin əsasını təşkil edə bilər.
- AMEA Rəyasət Heyətinin 19 iyun 2023-cü il tarixli qərarı ilə institutda daimi fəaliyyət göstərən Qarabağ arxeoloji ekspedisiyası yaradılıb. Zəhmət olmasa, ekspedisiyanın bu ilki fəaliyyəti haqqında məlumat verərdiniz.
- Cari ildə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazisində ekspedisiyalar uğurla fəaliyyət göstərib. Faktiki olaraq, AMEA-nın işğaldan azad olunmuş ərazilərdə ən çox tədqiqat işləri həyata keçirən elmi-tədqiqat müəssisəsi Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutudur. Cari ildə Ağdam, Füzuli, Zəngilan, Xocavənd, Şuşa rayonlarında arxeoloji ekspedisiyalar təşkil olunub. Bu ekspedisiyaların hər birinin öz tədqiqat obyekti və müəllifi var.
- Yeri gəlmişkən bu il UNESCO-dan xoş xəbər gəldi. Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yerləşən Azıx və Tağlar Paleolit dövrü abidələri “Azərbaycanın tarixdən əvvəlki yerləri” adlı nominasiya üzrə İlkin siyahıya daxil edilib. İnstitutunuz bu abidələrlə bağlı hansı işlər görüb?
- 1960-cı illərin əvvəllərində Azərbaycan arxeoloqları tərəfindən kəşf edilmiş hər iki insan düşərgəsi Cənubi Qafqaz regionunda yazıya qədərki tarixə aid ilk insan miqrasiyasını əks etdirən unikal abidələrdir. Dünya əhəmiyyətli bu abidələr erməni işğalı dövründə separatçı rejim tərəfindən siyasi məqsədlər üçün istifadə edilib. Qarabağ işğaldan azad olunandan sonra Azıx və Tağlar arxeoloji abidələrinə dünya elmi ictimaiyyətinin marağı artaraq müştərək arxeoloji tədqiqatlar üçün xarici ölkələrin elm mərkəzlərdən institutumuza müraciətlər daxil olub. Beləliklə, 35 ildən sonra bu il AMEA AEAİ tərəfindən Azıx və Tağlar arxeoloji komplekslərində Yaponiyanın Tokio Universitetinin mütəxəssisləri ilə birlikdə kəşfiyyat işləri aparılıb və abidələrin bir daha dəqiq dövrlərini müəyyən etmək məqsədilə analizlər üçün nümunələr götürülüb. Həmçinin Danimarkanın Orxus Universiteti Qarabağın Paleolit abidələri ilə bağlı əməkdaşlıq müqaviləsi təklif edib. Hazırda Azıx və Tağlar mağaralarında arxeoloji tədqiqatlar üçün xüsusi layihə hazırlanır. Gələn ildən etibarən hər iki mağaranın kompleks şəkildə öyrənilməsi nəzərdə tutulub.
- Cari ilin iyununda institutda həmçinin Xəzər arxeologiyası şöbəsi yaradılıb. Şöbənin təşkili nə yerdədir, qarşıya hansı məqsədlər qoyulub?
- Hazırda şöbənin təşkili prosesi tamamlanır. İlin sonunadək şöbənin gələcək fəaliyyət istiqamətləri müəyyən edilməli, tədqiqat planı hazırlanmalı, ekspedisiyaların mahiyyəti müəyyənləşərək institutun elmi şurasına təqdim edilməlidir. Vurğulamalıyam ki, Xəzər arxeologiyası üzrə arxeoloji qazıntı üsullarının spesifik xüsusiyyətləri mövcud olduğu üçün, tədqiqat planının hazırlanması da xüsusi yanaşma tələb edir. Bu sahə üzrə AMEA-nın İnstitutu olaraq, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti ilə əməkdaşlıq etməyi düşünürük.
- Müvafiq materiallarla tanış olarkən diqqətimi Xınalıqda, Beşbarmaqda və Gələrsən-Görəsən qalasında aparılan tədqiqatlarla bağlı məlumatlar çəkdi. Mən, 2012-ci ildə Xınalıqda ekomuzeyin yaradılmasını təklif edərək burada mütləq arxeoloji tədqiqatların aparılmasının önəmini vurğulamışdım. Xınalıq ekspedisiyası zamanı nə kimi yeniliklər ortaya çıxıb?
- Xınalıqda aparılan tədqiqatlar Dövlət Turizm Agentliyinin xətti ilə, bu qurumla institutumuz arasında imzalanan müqaviləyə əsasən aparılıb. Bu ilin sevindirici hadisələrindən biri də “Xınalıq kəndi”nin UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsi oldu. Qazıntılar nəticəsində çox maraqlı bir Nekropol aşkar edilib. Nekrololun aid olduğu xronoloji dövr eramızın ilk əsrlərini əhatə edir, həmin dövr Azərbaycan tarixi üçün çox əhəmiyyətlidir. Burada üzə çıxarılan daş qutu qəbirlərindən olduqca maraqlı materiallar meydana çıxıb. Həmçinin gözlənilmədən Xınalıq ərazisində daha qədim arxeoloji abidələr qeydə alınıb.
Ümumiyyətlə kəndin relyefi unikaldır. Çox güman ki, gələn il Xınalıqda artıq geniş tərkibdə, müxtəlif sahələr üzrə mütəxəssislərdən ibarət ekspedisiya fəaliyyət göstərəcək. Qeyd edim ki, bu tədqiqatlar “Xınalıq” Dövlət Tarix-Memarlıq və Etnoqrafiya Qoruğunun təbliği, onun turizm potensialının artırılması üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Qazıntı işləri çox çətin, arxeoloqlar üçün olduqca əlverişsiz şəraitdə aparılıb, arxeoloqlar qazıntı sahəsinin ətrafında qurulan çadırlarda qalıb tədqiqat işlərini həyata keçiriblər. Bu işdə bizə Dövlət Turizm Agentliyi yaxından köməklik göstərib.
Çətin şəraitdə aparılan qazıntılardan yenə də DTA-nin xətti ilə Şəkinin yaxınlığında dəniz səviyyəsindən 1600 metr hündürlükdə yerləşən Gələrsən-Görərsən qalasındakı tədqiqatları qeyd edə bilərik. Bildirim ki, qalanın tarixi əhəmiyyətini, orta əsrlərə aid məlumatların doğruluğunu sübut etmək üçün arxeoloji tədqiqatlara çoxdan ehtiyac var. Burada fəaliyyət göstərən arxeoloji ekspedisiya eramızın XI əsrindən başlayaraq böyük bir dövrü əhatə edən olduqca maraqlı artefaktlar və strukturlar aşkar edib.
Beşbarmaq dağı dini təyinatlı sakral memarlıq kompleksi Xıdır Zində ziyarətgahı kimi tanınır. Bu gün də Ziyarətgah məqsədilə istifadə olunsa da, lakin həyatın uzun müddət davam etdiyi, müdafiə sisteminə malik yaşayış yeridir. Abidənin dövrünü və xronoloji çərçivəsini müəyyən etmək üçün aparılan arxeoloji tədqiqatlar zamanı müdafiə divarının daxilində yaşayış yerinə aid müxtəlif təyinatlı tikililər tapılıb, qalanın beşinci bürcü və ən maraqlısı isə yazıya qədərki dövrün mədəni təbəqəsi aşkar edilib.
Bir sözlə, bu abidələr yeni tədqiqat mövzularıdır, həm Xınalıq, həm Beşbarmaq, həm də Gələrsən-Görərsən qalası haqqında mənbələrdə kifayət qədər məlumat var ki, qazıntılar vasitəsilə maddi dəlillər əldə olunur, mənbələrdə olan məlumatlar faktiki tapıntılarla təsdiq edilir.
- Məlumdur ki, rəhbərlik etdiyiniz institutun geniş beynəlxalq əlaqələri mövcuddur. Bu mövsümdə hansı beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyalar fəaliyyət göstərib?
- AMEA AEAİ yeni dövrə qədəm qoyur. Bu yaxınlarda müəssisənin adında da dəyişikliklər ediləcək. Bununla əlaqədar tədqiqat işlərimizdə də ciddi dəyişikliklər baş verəcək, biz arxeoloji tədqiqatlarla bərabər ölkəmiz üçün olduqca vacib olan fiziki antropologiya sahəsini də inkişaf etdirməliyik. Qazıntılar zamanı çoxlu sayda qəbirlər üzə çıxarılır, aşkar edilən insan qalıqlarının DNT analizləri aparılmalı, insanların hansı xəstəliklərdən əziyyət çəkmələri, ölüm səbəbləri, qədim dövrün pəhrizi və digər məsələlər ciddi araşdırılmalıdır. Bu tədqiqatlara dünya elmində böyük tələbat var, bütün nüfuzlu elmi nəşrlərdə bu cür məlumatlara, analizlərə xüsusi önəm verilir, və biz tədqiqatlarımızı dünya elminin tələblərinə uyğun tənzimləməliyik. DNT mövzusunun aktuallığını nəzərə alaraq, Türkiyənin Hacəttəpə, Ankara və İstanbul Universitetləri ilə sıx əməkdaşlıq edirik. Əsas məqsədimiz Türkiyənin məlum Universitetlərinin dəstəyi ilə institutumuzun nəzdində Fiziki antropologiya sahəsinə aid Laboratoriyanın təşkil olunmasıdır.
Buna görə də institutumuzda həm arxeoloji tədqiqatlar, həm fiziki antropologiya, həm də sosial antropologiya üzrə aparılan araşdırmalar kompleks şəkildə təşkil olunmalıdır. Sözügedən tədqiqatlar isə beynəlxalq layihələr vasitəsilə aparıla bilər, çünki bizim qeyd olunan sahələr üzrə ciddi kadr çatışmazlığımız var. Bu boşluqları dolduqmağın yolunu biz hələ ki, beynəlxalq əlaqələrdə görürük.
Bu il bizim Yaponiya, İtaliya, Koreya, Almaniyadan olan mütəxəssislərlə danışıqlarımız olub, tədqiqat işləri aparılıb. Həmçinin gözləntilərimiz həmin qurumların bizə kadr hazırlığında, yəni gənc əməkdaşlarımızın təcrübə toplamasında dəstək olmasıdır. Bu məsələnin həlli institutumuzun əsas hədəflərindən biridir.
Ümumiyyətlə, digər humanitar və ictimai elmləri əhatə edən müəssisələrlə müqayisədə institutumuzun hər zaman beynəlxalq layihələri çox olub. Çünki Azərbaycanın arxeologiya elmi dünyaya inteqrasiya olunmuş bir elm sahəsidir. Buna görə də bizim sahədə beynəlxalq layihələr çoxluq təşkil edir. Hətta institutumuz layihə axtarışında olmadıqda belə bizə müxtəlif təkliflər daxil olur. Birgə tədqiqat aparmaq arzusunda olan tərəfdaşlarımızın çox olmasına baxmayaraq çalışırıq ortaq mövzular üzrə layihələrə imza ataq.
Konkret olaraq bu il İtaliya mütəxəssisləri ilə birgə Ağstafa rayonunda yerləşən e.ə. II minilliyə aid qədim yaşayış yerində, Yaponiya mütəxəssisləri ilə Damcılı mağarasında, Almaniya arxeoloqları ilə Şəmkir şəhərində yerləşən antik dövrə aid Saray kompleksində və Koreyanı təmsil edən Seul Universitetinin alimləri ilə Qəbələ şəhərində müştərək tədqiqat işləri aparılıb.
- Bu il sentyabrın 18-də Azərbaycan Respublikası Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının təşkilatçılığı ilə “İtkin düşmüş şəxslərin taleyinin aydınlaşdırılması üçün milli və beynəlxalq səylərin artırılması” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfransda, Dövlət Komissiyasının işində AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun iştirakı da qeyd edilib. Arxeoloqlar komissiyanın işində necə yardımçı ola biliblər?
- Dövlət Komissiyası Qarabağda itkin düşmüş vətəndaşlarımızın məzarlıqlarının aşkar edilməsi işini həyata keçirir. Bu istiqamətdə 2022-2023 illərdə Dövlət Komissiyası çox mühüm işlər görüb. Belə ki, Şuşa və Xocavənd rayonlarında kütləvi məzarlıqların aşkar edildiyi ərazilərdə aparılan qazıntı işlərində institutumuzun əməkdaşları da fəal şəkildə iştirak edib. Bu ilin mayında institutumuz tərəfindən məhkəmə arxeologiyası və antropologiyası mövzusuna həsr olunan beynəlxalq konfrans təşkil olunub. Ölkəmiz üçün məhkəmə arxeologiyası mövzusu yenidir. Hazırda bu mövzunun cəmiyyətimiz üçün əhəmiyyəti yüksəkdir. Belə olan halda mövzu ilə bağlı fəaliyyətimizi genişləndirməyi düşünürük. Göründüyü kimi fiziki antropologiya üzrə mütəxəssislərimizin olması çox vacibdir. Müasir günümüzün tələbidir.
- AMEA-da aparılan islahatların bir istiqamətini elm və təhsilin inteqrasiyası təşkil edir. Bu sahədə institutda hansı tədbirlər həyata keçirilir?
- İnstitutumuz elm və təhsilin inteqrasiyası haqqında ən çox düşünən qurumlardan biridir, çünki arxeologiya və antropologiya sahəsində ən ciddi problemimiz məhz bu məsələdir. Faktiki olaraq bizim heç bir ali təhsil müəssisəmiz bu elmi istiqamətlər üzrə mütəxəssislər yetişdirmir, buna görə də müasir dünyada hökm sürən tendensiyalara uyğun tədqiqatların aparılmasında çətinlik çəkirik.
Bu problemin həllinə yönələn təkliflərlə çıxış etmişik, əsasən Bakı Dövlət Universiteti ilə ciddi danışıqlarımız olub. Universitetlərdə mütləq “Arxeologiya” və “Antropologiya” ixtisasları üzrə magistratura pilləsi, ayrıca kafedralar yaradılmalı, bu fənlərin dərs saatları artırılmalıdır. Azərbaycana qarşı qərəzli münasibətə, torpaqlarımıza olan iddialara cavab vermək üçün arxeoloji tədqiqatlara böyük ehtiyac var. Unutmaq olmaz ki, dünya elmi ictimaiyyəti qarşısında ciddi elmi faktlarla, dəlillərlə çıxış etməliyik. Arxeologiya bizə faktiki olaraq kriminalistika elminə oxşar dəlillər verir: maddi mədəniyyət nümunələri aşkar olunur, faktlar ortaya qoyulur, və həmin nümunələr əsasında elmi nəzəriyyələr, elmi fikirlər yürüdülür.
Bu baxımdan kadr potensialının artırılması üçün ciddi dövlət dəstəyinə ehtiyacımız var. Hələ ki, daha çox müvafiq ixtisaslar üzrə Türkiyə universitetlərini bitirən tələbələrə arxalanırıq, onları böyük həvəslə işə götürürük, çünki onlar zəruri biliklərə yiyələniblər. İnanırıq ki, yaxın gələcəkdə Azərbaycanda da “Arxeologiya”, “Antropologiya” və digər lazımi ixtisaslar üçün təhsil bazası yaranacaq.
- Bu sualdan irəli gələn elmin gəncləşdirilməsi məsələsidir...
- Bəli, çox vacib bir məsələdir. Ümumiyyətlə, demək olmaz ki, bu gün gənclər elmlə məşğul olmaq istəmir. Həyatlarını elmə həsr etmək arzusunda olan çox istedadlı gənclərimiz var, onları istedadlarını, biliklərini nəzərə alaraq konkret sahələrə istiqamətləndirmək lazımdır. Amma gənclərə mütləq dəstək göstərilməlidir, onların sosial problemləri həllini tapmalıdır. Çox vaxt gənclər elmə gəlir, bir müddətdən sonra isə işlərini yarımçıq qoyub daha yaxşı maddi təminatlı yerlərə üz tuturlar, elmdən uzaqlaşırlar. Bunun yalnız bir səbəbi var – sosial problemlər. Təəssüf ki, bu problemlə biz hər dəfə üzləşirik, buna görə elmə gələn az bir sayda gənclərə mütləq dəstək verilməlidir.
Ümumiyyətlə, mən hesab edirəm ki, elmə kütləvi gənc kadr axını olmamalıdır, buna ehtiyac yoxdur. Məhz istedadlı, elmi potensiallı gənclər elmə cəlb olunmalı, onların əməyi layiqincə qiymətləndirilməlidir.
- Və ənənəvi sualımız gələcək planlarınız haqqındadır.
- Yaxın illərdə “Qafqaz Albaniyasının maddi mədəni irsi” problemini ön plana gətirməyi, bu mövzu ilə bağlı çoxşahəli tədqiqatlar təşkil etməyi düşünürük. Respublika ərazisində Qafqaz Albaniyasına aid möhtəşəm abidələr var ki, onlar ciddi şəkildə araşdırılmalı, burada qazıntı işləri aparılmalıdır.
Həmçinin dünyanın bir sıra elmi-tədqiqat müəssisələrilə həyata keçirilən layihələrimiz konkret mövzular üzrə olacaq, qarşıya yeni tələblər qoyulacaq, konkret abidələr və dövrlərin aktual məsələlərini həll etmək üçün müştərək tədqiqatlar aparılacaq.
Gündəmdə duran məsələlərdən biri də abidələrimizin ictimailləşdirilməsi məsələsidir. Qazıntı yerlərində konservasiya işlərinin aparılması hədəflərimizdən biridir. Bu məsələ ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidməti ilə sıx əlaqələr yaradılır, birgə layihələrin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Ümumiyyətlə, bu qazıntı mövsümündə biz hansı sahədə boşluqların, çatışmazlıqların olduğunu müəyyən etdik. Aldığımız nəticələrə əsasən şəxsən mənim qənaətim belədir ki, gələn il arxeoloji ekspedisiyaların fəaliyyət strategiyasında ciddi dəyişikliklər etməliyik. Fikrimizcə, ekspedisiyaların sayı azaldılmalı, əsasən dövrlər, konkret mövzular üzrə bir sıra vacib etalon xarakterli abidələr seçilərək tədqiq edilməlidir. Bölgələrdə böyük ekspedisiyalar fəaliyyət göstərməli, amma həmin ekspedisiyaların tərkibində yeni dəstələr formalaşmalıdır. Yəni gələn il üçün proqnoz olaraq təkliflər proqramı ilə çıxış etmək istəyirik ki, ekspedisiyaların sayı azaldılsın, aparılan işlərin keyfiyyəti isə artırılsın.
Bu bir faktdır ki, Azərbaycanın bütün bölgələrində mühüm arxeoloji abidələrimiz var, onların hər biri tariximizin müvafiq mərhələlərini əks etdirir, lakin bizim məqsədimiz ondan ibarətdir ki, bu tədqiqatlar konkret elmi standartlara cavab versin, qazıntılar zamanı əldə olunmuş nəticələr ölkə və dünya elmi ictimaiyyətinə çatdırılsın, məqalələr, fundamental monoqrafiyalar hazırlansın, çünki aldığımız nəticələrin ortaya çıxarılması, daha çox tanıdılması, nəşr olunması, təbliği prioritet məsələlərdən biridir.

Известно, что в Азербайджане завершился очередной сезон археологических раскопок. А в эти дни проходит научная сессия, посвященная итогам проведенных исследований. О направлениях исследований, осуществляемых реформах и предстоящих целях мы беседуем с и.о. директора Института археологии, этнографии и антропологии НАНА (ИАЭА), доктором философии по истории, доцентом Фархадом Гулиевым.
-В каких регионах республики велись исследования в этом сезоне? Сколько археологических экспедиций было организовано?
- Как и в предыдущие годы, и в этом году археологические раскопки велись в соответствии с конкретными темами, указанными в Плане исследовательских работ ИАЭА. Можно сказать, что были охвачены все регионы республики. Экспедиции функционировали и на местах предыдущих раскопок, и на территории новых археологических памятников. Исследовательские работы велись, в основном, в освобожденных от оккупации территориях (Карабах и Восточный Зангезур), Западном регионе (Гянджа-Газах), Горно-Ширванском, Губа-Хачмазском, Миль-Карабахском, Южном регионах, а также в Шамахы, Исмайыллы и Нахчыване.
По поручению руководства Академии наук, для выяснения эффективности деятельности экспедиций мы организовали мониторинговые группы. Должен отметить, что раньше в нашем институте функционировал подобный отдел, который впоследствии был ликвидирован. В июле этого года постановлением Президиума НАНА этот отдел был восстановлен. В будущем в Отделе мониторинга и оценки полевых исследований будут работать наши известные и опытные археологи. Основной целью мониторинга является повышение качества археологических раскопок.
В этом году было организовано более 40-а экспедиций. Часть исследований велась по заказу Государственного агентства по туризму Азербайджанской Республики (ГАТ) на территории подведомственных этой организации государственных заповедников. Это тоже очень важная работа, так как нацелена на выявление туристического потенциала соответствующих памятников и может составить основу проектов по включению этих территорий в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.
-По постановлению Президиума НАНА от 19 июня 2023 года в институте создана постоянно действующая Карабахская археологическая экспедиция. Расскажите, пожалуйста, о деятельности экспедиции в этом году.
- В текущем году в Карабахе и Восточном Зангезуре успешно функционировали различные экспедиции. Фактически, Институт археологии, этнографии и антропологии НАНА является наиболее занятым на освобожденных от оккупации территориях научно-исследовательским учреждением. В этом году археологические экспедиции функционировали в Агдамском, Физулинском, Зангиланском, Ходжавендском, Шушинском районах.
-В этом году мы получили хорошее известие из ЮНЕСКО. Расположенные в Карабахском регионе Азербайджана палеолитические стоянки Азых и Таглар включены в предварительный список Комитета по номинации «Доисторические места Азербайджана». Какие мероприятия реализовал ваш институт в связи с этими памятниками?
-Эти пещеры, обнаруженные арезрбайджанскими археологами в начале 1960-х гг., являются уникальными памятниками, отражающими первые миграции дописьменного периода на Южном Кавказе. В период армянской оккупации эти памятники всемирного значения использовались сепаратистским режимом в политических целях. После освобождения Карабаха от оккупации интерес мировой научной общественности к археологическим памятникам Азых и Таглар возрос, из зарубежных научных центров в наш институт поступили предложения о проведении совместных археологических исследований. Таким образом, через 35 лет в этом году сотрудники ИАЭА НАНА вместе со специалистами Токийского университета (Япония) провели разведывательные работы на территории археологических комплексов Азых и Таглар, а также изъяли необходимые образцы для проведения анализов, нацеленных на установление более точной датировки этих памятников. Также в связи с палеолитическими памятниками Карабаха к нам поступило предложение о сотрудничестве от Орхусского университета Дании. В настоящее время разрабатывается специальный проект для проведения археологических исследований в пещерах Азых и Таглар. Со следующего года планируется комплексное изучение этих памятников.
-В июне текущего года в институте также был создан Отдел археологии Каспийского моря. Как обстоят дела с организацией работы отдела?
- В настоящее время завершается процесс формирования отдела. До конца года должен быть подготовлен и представлен руководству института план исследовательских работ, определены сферы будущей деятельности отдела, а также установлена сущность будущих экспедиций. Должен подчеркнуть, что методы раскопок в области археологии Каспийского моря отличаются своими специфическими особенностями, поэтому подготовка плана исследовательских работ требует особого подхода. Будучи учреждением Академии наук, мы планируем сотрудничать в этой сфере с Закрытым акционерным обществом «Азербайджанское Каспийское морское пароходство».
-При ознакомлении с соответствующими материалами мое внимание привлекла информация, связанная с исследованиями в Хыналыг, горе Бешбармаг и крепости Гялярсян-Гёрярсян. Дело в том, что еще в 2012 году я предложила создать в Хыналыг экомузей и подчеркнула необходимость в проведении здесь археологических исследований, поэтому меня очень обрадовала данная информация. Какие находки обнаружены в ходе Хыналыгской экспедиции?
- Исследования в Хыналыг ведутся по линии Государственного агентства по туризму, в соответствии с подписанным между нашими организациями договором. Одним из радостных событий этого года стало включение «Села Хыналыг» в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО. В ходе раскопок был обнаружен очень интересный Некрополь, относящийся к первым столетиям нашей эры. Этот период представляет огромную значимость для истории Азербайджана. В выявленных здесь каменных ящиках обнаружены интересные материалы. Также неожиданно на территории Хыналыг были зарегистрированы более древние археологические памятники.
Вообще, рельеф села уникален. Думаю, в следующем году в Хыналыг будет функционировать экспедиция в более широком составе, с участием специалистов, занятых в различных отраслях. Отмечу, что эти исследования обладают большой значимостью для пропаганды и повышения туристического потенциала Государственного историко-архитектурного и этнографического заповедника «Хыналыг». Раскопки велись в сложных, неблагоприятных для археологов условиях, археологи жили в палатках, установленных в окрестностях участка. В этом деле большую помощь нам оказало Государственное агентство по туризму.
Из раскопок, которые велись в сложных условиях, можно также отметить работы в крепости Гялярсян-Гёрярсян близ Шеки, которые также велись по линии ГАТ на высоте около 1600 метров над уровнем моря. Скажу, что для подтверждения исторической значимости крепости и правдивости информации о материалах, относящихся к средним векам, необходимость в проведении археологических исследований назрела давно. Экспедиция выявила здесь интереснейшие артефакты и структуры, охватывающие большой период, начиная с XI века нашей эры.
Гора Бешбармаг известна как сакральный архитектурный комплекс религиозного значения, место паломничества Хыдыр Зинда. Это – имеющее оборонительную систему поселение, на территории которого долгое время продолжалась жизнь. В ходе археологических исследований, которые велись для установления датировки и хронологических рамок памятника, внутри оборонительных стен были обнаружены строения различного назначения, а самое интересное – культурный слой, относящийся к дописьменному периоду.
Одним словом, и Хыналыг, и крепость Гялярсян-Гёрярсян, и Бешбармаг – это новые исследовательские темы, о них есть достаточно информации в источниках, которые подтверждаются посредством обнаруженных при раскопках образцов материальной культуры.
-Известно, что руководимый вами институт наладил широкие международные связи. Какие международные археологические экспедиции функционировали в этом сезоне?
- ИАЭА НАНА вступает на новый этап своего развития. Скоро будут внесены изменения и в название учреждения. За этим последуют и серьезные изменения в направлениях исследовательских работ, наряду с археологическими исследованиями мы должны развивать и область физической антропологии. В ходе раскопок выявляются многочисленные погребения, необходимо провести ДНК-анализы обнаруженных в них останков, а также серьезно изучить такие вопросы, как заболевания и причины смерти, диета первобытных людей и т.д. В мировой науке, в престижных научных изданиях этим исследованиям уделяется особое внимание, и мы должны привести наши изыскания в соответствие с требованиями мировой науки. Учитывая актуальность темы ДНК, мы тесно сотрудничаем с турецкими университетами Хаджеттепе, Анкары и Стамбула. Наша основная цель – организация в институте при поддержке указанных университетов Лаборатории, связанной с областью физической антропологии.
Поэтому в институте должны проводиться комплексные исследования, охватывающие археологию, физическую и социальную антропологию. Эти исследования могут пока вестись в рамках международных проектов, так как в указанных сферах у нас имеется острая нехватка специалистов. Пока мы заполняем эти пустоты благодаря международным связям.
В этом году мы провели переговоры и организовали совместные исследования с коллегами из Японии, Италии, Кореи и Германии. Также мы ожидаем, что эти научные организации окажут нам поддержку в сфере подготовки кадров. Решение данного вопроса – одна из главных целей нашего института.
Вообще, по сравнению с другими учреждениями, охватывающими гуманитарные и общественные науки, ИАЭА всегда был задействован в международных проектах, так как археология Азербайджана является отраслью, которая интегрирована в мировую науку. Поэтому даже когда мы не ищем проекты, к нам поступают различные предложения, и мы стараемся поддерживать проекты, охватывающие общие темы.
Что касается конкретно международных экспедиций, в этом году совместные исследования велись вместе со специалистами из Италии в Агстафинском районе на территории поселения, относящегося ко II тысячелетию до н.э., вместе с японскими археологами – в пещере Дамджилы, вместе с коллегами из Германии – на территории Дворцового комплекса античного периода в Шамкире и вместе с учеными Сеульского университета (Корея) – в городе Габала.
-18-го сентября этого года при организации Государственной комиссии Азербайджанской Республики по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести граждан состоялась международная конференция на тему «Расширение национальных и международных усилий, направленных на выяснение судеб лиц, пропавших без вести». На конференции отмечалось и участие Института археологии, этнографии и антропологии НАНА в работе Государственной комиссии. Каким образом археологи оказали содействие в работе комиссии?
-Государственная комиссия реализует мероприятия в Карабахе по обнаружению захоронений пропавших без вести граждан. В 2022-2023 гг. комиссия проделала очень важные работы в этом направлении. Сотрудники нашего института принимали активное участие на раскопках, которые велись на территории массовых захоронений, обнаруженных в Шуше и Ходжавенде. В мае этого года институт организовал международную конференцию, посвященную теме судебной археологии и антропологии. Эта тема для нашей страны новая, в настоящее время она имеет огромное значение для нашего общества. Естественно, мы собираемся расширить свою деятельность и в данном направлении. Как видно из всего вышесказанного, нам необходимы специалисты в области физической антропологии. Это – требование современности.
-Одним из направлений реформ, проводимых в НАНА, является интеграция науки и образования. Какие мероприятия реализуются в институте в данной сфере?
-ИАЭА – одно из учреждений, которое больше всего думает об интеграции науки и образования, так как этот вопрос является серьезной проблемой в сфере археологии и антропологии. Фактически, ни одно из высших учебных заведений республики не готовит специалистов по этим отраслям, поэтому мы затрудняемся в проведении исследований, соответствующих современным тенденциям.
Мы выступили с предложениями, нацеленными на решение этой проблемы, провели серьезные переговоры с Бакинским государственным университетом. В университетах обязательно должна быть организована ступень магистратуры по специальностям «Археология» и «Антропология», созданы отдельные кафедры, увеличены учебные часы по этим дисциплинам. Археологические исследования имеют огромную значимость и в вопросе отражения нападок на нашу страну и выдвигаемых против Азербайджана безосновательных территориальных претензий. Мы должны выступать перед мировым научным сообществом, приводя серьезные научные факты и доказательства. Фактически, археология предоставляет нам доказательства, схожие с криминалистикой: выявляются образцы материальной культуры, конкретные факты, и на основе этих образцов выдвигаются научные теории, озвучиваются научные мысли.
С этой точки зрения нам нужна серьезная поддержка в вопросе расширения кадрового потенциала. Пока мы надеемся на молодежь, которая получила образование по соответствующим специальностям в университетах Турции, и с удовольствием берем их на работу, так как они усвоили необходимые знания и навыки. Уверен, что в ближайшем будущем и в Азербайджане будет создана образовательная база для таких специальностей, как «Археология», «Антропология» и т.д.
-Этот вопрос наводит на следующий – об омоложении науки…
-Да, это очень важный вопрос. Вообще, нельзя утверждать, что сегодня молодежь не хочет заниматься наукой. Есть много талантливых молодых людей, которые хотят посвятить свою жизнь науке, необходимо направить их талант и знания в конкретное русло. Однако молодым специалистам необходимо оказать поддержку, должны быть решены их социальные проблемы. Часто молодежь приходит в науку, через некоторое время оставляет работу на полпути и уходит в более оплачиваемое место, отдаляется от науки. К сожалению, с подобными случаями мы сталкиваемся постоянно, и причина этому – социальные проблемы.
Считаю, что нет необходимости в большом притоке молодых кадров в науку. В науку должны привлекаться именно талантливые, обладающие научным потенциалом люди, и их труд должен достойно оплачиваться.
-И традиционный вопрос – о дальнейших планах.
-В ближайшие годы мы думаем вывести на первый план проблему «Материально-культурное наследие Кавказской Албании», организовать разносторонние исследования, связанные с данной темой. На территории республики расположены великолепные памятники, относящиеся к периоду Кавказской Албании, которые нуждаются в серьезном изучении.
Международные проекты будут реализовываться по конкретным темам, будут ставиться новые требования и вестись совместные исследования, нацеленные на решение актуальных проблем конкретных памятников и исторических периодов.
На повестке дня также стоит вопрос о популяризации археологических памятников. Одной из наших целей является проведение на местах раскопок работ по консервации. В связи с этим вопросом налажены тесные связи с Государственной службой по охране, развитию и восстановлению материального наследия Министерства культуры Азербайджанской Республики, планируется осуществление совместных проектов.
В целом, за текущий сезон раскопок мы выявили, в каких сферах деятельности у нас имеются пробелы и погрешности. По предварительным результатам могу сказать, что в следующем году мы должны внести серьезные изменения в стратегию деятельности археологических экспедиций. Думаю, мы должны уменьшить количество экспедиций, необходимо отобрать ряд эталонных памятников по конкретным темам и периодам и вести исследования на их территории. В регионах должны действовать крупные экспедиции, но в их составе должны быть сформированы новые команды. В следующем году мы хотим выступить с программой предложений, нацеленных на уменьшение количества экспедиций и повышение качества выполняемых работ.
В каждом регионе Азербайджана расположены важные археологические памятники, отражающие соответствующие этапы нашей истории, это факт. Однако наша цель заключается в том, чтобы проводимые исследования отвечали конкретным научным стандартам, а результаты, полученные в ходе раскопок, доводились до сведения местной и мировой научной общественности, освещались в статьях и фундаментальных монографиях. Нельзя забывать, что одним из приоритетных вопросов является издание соответствующих материалов на различных языках и популяризация полученных научных результатов в мире.