AMEA prezidenti Özbəkistan Elmlər Akademiyasının 80 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbirlərində iştirak edib
Daşkənd şəhərində Özbəkistan Elmlər Akademiyasının 80 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbirləri keçirilib.
Yubiley tədbirlərinin təntənəli açılış mərasimində əvvəlcə Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin təbrik məktubu oxunub.
Sonra Özbəkistan Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Behzod Yuldaşev giriş sözü ilə çıxış edib.
Açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycan və Özbəkistan arasında bütün sahələrdə olduğu kimi elm sahəsində də əlaqələrin daim inkişaf etdiyini bildirib. Ölkələrimizin Elmlər akademiyalarının qarşılıqlı elmi əlaqələrindən danışan akademik İsa Həbibbəyli son illərdə elmi-mədəni əməkdaşlığın bütün istiqamətlərdə yüksək templə inkişaf etdirildiyini qeyd edib. Təkcə Azərbaycanla Özbəkistan deyil, ümumiyyətlə Türk dünyasının bütün ölkələrinin elmi qurumları arasında əlaqələrin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu xüsusi vurğulayıb və özbəkistanlı həmkarlarını təbrik edib.
Açılış mərasimində, həmçinin Türkiyə, Qazaxıstan, Monqolustan, Çin, Qırğızıstan, Tacikistan, Rusiya, Belarus, Tatarıstan Elmlər akademiyalarının prezidentləri və vitse-prezidentləri çıxış ediblər.
Tədbirdə Özbəkistan EA-nın 80 illik tarixi yolundan bəhs edən sənədli film nümayiş etdirilib.
Açılış mərasimindən sonra Özbəkistan incəsənət ustalarının konserti olub.
Yubiley tədbirləri bölmə iclasları ilə davam etdirilib.
***
Beynəlxalq konfransın ikinci günü AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəyli “Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələri: ənənə və müasirlik” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə Azərbaycan-Özbəkistan elmi əlaqələrinin tarixinə nəzər salınıb, müasir mərhələdə inkişaf perspektivləri diqqətə çatdırılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən AMEA adından Özbəkistan Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Behzod Yuldaşevə xatirə hədiyyələri verilib.
Özbəkistan EA-nın prezidenti akademik Behzod Yuldaşev akademik İsa Həbibbəyliyə, o cümlədən tədbirdə iştirak edən ölkələrin Elmlər Akademiyalarının prezidentlərinə Özbəkistan Elmlər Akademiyasının yubiley medalını təqdim edib.
Dekabrın 14-dək davam edən yubiley tədbirlərində iştirak edən Elmlər akademiyalarının rəhbərləri və nümayəndələrinin çıxışları və məruzələri dinlənilib.

Президент НАНА принял участие на юбилейных мероприятиях, посвященных 80-летию Академии наук Республики Узбекистана
В Ташкенте прошли юбилейные мероприятия, посвященные 80-летию со дня создания Академии наук Республики Узбекистан.
На торжественной церемонии открытия юбилейных мероприятий было зачитано поздравительное письмо Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Затем с вступительной речью выступил президент Академии наук Узбекистана академик Бехзод Юлдашев.
Выступив на церемонии открытия, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что связи между Азербайджаном и Узбекистаном развивались всегда во всех сферах, в том числе и в области науки. Говоря о сотрудничестве между академиями наук двух стран, академик Иса Габиббейли отметил, что в последние годы двусторонние научные и культурные связи развиваются ускоренными темпами по всем направлениям. Руководитель НАНА подчеркнул, что начался новый этап развития связей между научными организациями не только Азербайджана и Узбекистана, но и всех стран тюркского мира в целом, и поздравил узбекских коллег с юбилеем Академии наук Республики Узбекистан.
На церемонии открытия также выступили президенты и вице-президенты академий наук Турции, Казахстана, Монголии, Китая, Кыргызстана, Таджикистана, России, Беларуси и Татарстана.
Далее на мероприятии был продемонстрирован документальный фильм, повествующий о 80-летнем историческом пути АН Узбекистана.
После церемонии открытия состоялся концерт деятелей культуры и искусства Узбекистана.
Юбилейные мероприятия продолжились в формате секционных заседаний.
***
Во второй день мероприятия президент НАНА, академик Иса Габиббейли выступил с докладом на тему «Азербайджано-узбекские связи: традиции и современность».
В докладе говорилось об истории научных связей между Азербайджаном и Узбекистаном и перспективах их развития на современном этапе.
От имени НАНА академик Иса Габиббейли преподнес президенту АН Узбекистана академику Бехзоду Юлдашеву памятные подарки.
Президент АН Узбекистана академик Бехзод Юлдашев вручил президентам академий наук, которые принимали участие на мероприятии, в том числе и академику Исе Габиббейли юбилейные медали Академии наук Республики Узбекистан.
Далее были прослушаны выступления и доклады руководителей и представителей академий наук различных стран.