AMEA Ədəbiyyat İnstitutu ilə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyətşünaslıq Mərkəzi arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb.
İmzalanma mərasimində AMEA-nin vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanda humanitar siyasət sahəsində aparılan məqsədyönlü işlərdən danışıb, ölkə rəhbərliyi tərəfindən bütün sahələrdə olduğu kimi mədəniyyət və ədəbiyyat sahələrinə də xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb. Ədəbiyyat İnstitutunun apardığı elmi araşdırmaların inkişaf istiqamətlərindən bəhs edən akademik İsa Həbibbəyli ədəbi sferada bir çox sahələrlə yanaşı, multikulturalizm istiqamətində də uğurlu elmi tədqiqatların aparılmasının vacibliyini önə çəkib. Elmi-tədqiqat müəssisəsinin rəhbəri göstərilən istiqamətlərdə Mədəniyyətşünaslıq Mərkəzi ilə də əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli birgə əməkdaşlıq çərçivəsində müəyyən kitab və jurnalların, elmi məqalələrin nəşr edilməsinin, birgə elmi-kütləvi tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb, prioritet elmi və mədəni sahələr üzrə institutla mərkəzin birgə fəaliyyət göstərməsini əhəmiyyətindən söz açıb.
Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkəzin direktoru, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Asif Usubəliyev əməkdaşlıq çərçivəsində mühüm nəticələrin əldə olunacağına inamını ifadə edib.
Sonda iki qurum arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Sənədi akademik İsa Həbibbəyli və Asif Usubəliyev imzalayıblar.
Memorandumda YUNESKO-nun maddi və qeyri-maddi irs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilmiş Azərbaycan mədəni irs nümunələrinin qorunması, tədqiqi və təbliği, respublikamızın uğurlu mədəni inkişafı və xalqımızın tarixi ənənəsinin dünyaya daha da yaxından tanıdılması istiqamətində aparılan davamlı dövlət siyasətinə birgə təşəbbüslərlə dəstək verilməsi, milli mətbuatımızın nadir nümunələrinin xarici ölkə arxivlərindən aşkar edilməsi və elektron variantının gətirilməsi, “Azərbaycan milli mətbuatının salnaməsi” ensiklopediyasının hazırlanması və elektron versiyasının yaradılması və bir sıra digər istiqamətlər nəzərdə tutulub. Tərəflər arasındakı razılaşmaların icrası üzrə ekspertlərdən ibarət işçi qrupunun yaradılması planlaşdırılır.

Подписанный договор содействует совместному сотрудничеству в области культуры и литературы
Подписан меморандум о сотрудничестве между Институтом литературы НАНА и Центром культурологии Министерства культуры и туризма.
На церемонии подписания договора вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли рассказал о целенаправленной работе, проводимой в сфере гуманитарной политики в Азербайджане, а также подчеркнул особое внимание, уделяемое руководством страны культуре и литературе, как и всем другим сферам. Рассказав о направлениях развития научных исследований, проводимых Институтом литературы, академик Иса Габиббейли выдвинул на передний план важное значение проведения успешных научных исследований в области мультикультурализма. Руководитель научно-исследовательского учреждения также подчеркнул важное значение создания связей сотрудничества с Центром культурологии в рамках указанных направлений. Академик Иса Габиббейли подчеркнул важность издания определенных книг и журналов, научных статей, проведения совместных научно-популярных мероприятий в рамках сотрудничества, а также рассказал о значимости совместной деятельности института и центра в приоритетных сферах науки и культуры.
Директор Научно-методического центра по культурологии, доктор философии по политическим наукам Асиф Усубалиев выразил уверенность в достижении высоких результатов в рамках сотрудничества.
В заключение между двумя структурами был подписан меморандум о сотрудничестве. Документ подписали академик Иса Габиббейли и Асиф Усубалиев.
В меморандуме предусмотрены сохранение, исследование и пропаганда включенных в Репрезентативный список материального и нематериального наследия ЮНЕСКО образцов культурного наследия Азербайджана, оказание поддержки с совместными инициативами устойчивой государственной политики в области популяризации во всем мире успешного развития культуры республики и исторической традиции народа, а также обнаружение в архивах зарубежных стран редких образцов национальной печати, доставка их электронного варианта, подготовка «Хроники азербайджанской национальной печати» и создание ее электронной версии.