Folklor İnstitutu ilə Elmi-Metodiki Mərkəz arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
Dekabrın 1-də Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkəzində “Ktabi-Dədə Qorqud” eposunun alman dilinə tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinə həsr olunmuş “dəyirmi masa” keçirilib.
Əvvəlcə AMEA Folklor İnstitutu ilə Elmi-Metodiki Mərkəz arasında qeyri-maddi mədəni irsin qorunması, dəstəklənməsi və inkişaf etdirilməsi məqsədilə əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Tədbirdə mərkəzin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Asif Usubəliyev bildirib ki, bu epos folklorumuzun, tariximizin keşiyində dayanan mənəvi varlığımızdan xəbər verən ana kitabımızdır. Bu tarixi əsər təkcə bədii təfəkkürümüzün möhtəşəm abidəsi deyil, həmçinin Azərbaycan türklərinin mifik, tarixi, coğrafi, etnoqrafik, ictimai görüşlərinin qaynağıdır, ana dilimizin ən ulu kitabı, xalqımızın mədəniyyət abidəsidir.
Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov “Kitabi-Dədə Qorqud” eposunun mədəniyyətimizin, folklorumuzun inkişafına verdiyi töhfələrdən söhbət açıb. Bu möhtəşəm əsərin daha çox təbliğ olunması və gələcək nəsillərə tanıdılmasının vacibliyini bildirib.
“Dəyirmi masa”da alimlərin “Kitabi-Dədə Qorqud” və İslam”, “Kitabi-Dədə Qorqud”un musiqi dünyası”, “Kitabi-Dədə Qorqud” - ana kitabımız”, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında mənəvi dəyərlər”, “Kitabi-Dədə Qorqud”un tədqiqi tarixindən” və digər mövzularda məruzələri dinlənilib.

Scientific-Methodic Center for Culture study under Ministry of Culture and Tourism held round table devoted to “200th anniversary of translation and publication of Kitabi-Dede Gorgud epos into German”.
In advance, Institute of Folklore and Scientific-Methodic Center signed a cooperation of memorandum on protecting, boosting and developing material-cultural heritage.
In the event, director of the center PhD in study of art Asif Usubaliyev stated that, this epos is a mother book which guards national folklore, history and informs on our spiritual existence. This work is not only solemn monument of artistic cognition, but also source of mythic, geographic, historic and social thoughts of Azerbaijani turks, and the ancient book of mother tongue.
Director of the Institute of Folklore, corresponding member of ANAS Mukhtar Imanov spoke about contributions of “Kitabi-Dede Gorgud” epos to the development of our culture and folklore.
Lectures of “Kitabi-Dede Gorgud and Islam”, “Musical world in Kitabi-Dede Gorgud”, “Kitabi-Dede Gorgud”- mother tongue”, “Spiritual values in Kitabi-Dede Gorgud” epos, “Investigation history of Kitabi-Dede Gorgud” and others were listened in the event.