Ədəbiyyat İnstitutu ilə Kərkük Kültür Dərnəyi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Kərkük Kültür Dərnəyi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Sənədi AMEA-nın prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli və Kərkük Kültür Dərnəyinin rəhbəri Dr. Şəmsəddin Kuzəçi imzalayıblar.
Müqavilənin imzalanmasında məqsəd tərəflər arasında qarşılıqlı faydalı elmi-mədəni əməkdaşlığın yaradılması və möhkəmləndirilməsi, İraq-Türkman ədəbiyyatının tədqiqi və nəşri istiqamətində birgə fəaliyyət üçün yeni imkanların yaradılması olub.
Müqavilə çərçivəsində tərəflər birgə elmi tədqiqatların aparılması, birgə elmi və praktiki tədbirlərin təşkili və nəşr işlərinin həyata keçirilməsi istiqamətində razılığa gəliblər.
Daha sonra Kərkük Kültür Dərnəyinin rəhbəri Dr. Şəmsəddin Kuzəçi İraq-Türkman mədəniyyətinə və incəsənətinə verdiyi töhfələrə görə akademik İsa Həbibbəyliyə Kərkük Kültür Dərnəyinin “Hizmet Fermanı”nı təqdim edib.

Подписан договор о сотрудничестве между Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Ассоциацией культуры Киркука.
Документ подписали президент НАНА, директор Института литературы имени Низами Гянджеви академик Иса Габиббейли и глава Ассоциации культуры Киркука Шамсаддин Кузечи.
Целью подписания договора является установление и укрепление плодотворного сотрудничества между сторонами в сфере науки и культуры, а также создание новых возможностей для совместной деятельности в области изучения и издания иракско-туркманской литературы.
Стороны пришли к согласию по таким вопросам, как проведение совместных научных исследований, организация совместных научных и научно-практических мероприятий и издание научных трудов.
Затем Шамсаддин Кузечи вручил академику Исе Габиббейли Почетную грамоту руководимой им Ассоциации культуры Киркука за вклад в иракско-туркманскую культуру и искусство.