Martın 14-də AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda Türk Dil Qurumunun təşkilatçılığı ilə kitab sərgisi keçirilib.
Sərgidə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Müzəffər Şəkər, Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun rəhbəri professor Dərya Örs, Türk Dil Qurumunun rəhbəri professor Osman Mert, Türk Tarix Qurumunun rəhbəri professor Yüksel Özgen, Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli və başqaları iştirak ediblər.
Sərgidə Türk Dil Qurumu tərəfindən Dilçilik İnstitutuna hədiyyə olunmuş, dilçiliyin müxtəlif sahələrini əks etdirən 200-ə yaxın kitab nümayiş olunub.
Daha sonra institutda türkiyəli qonaqların iştirakı ilə tədbir keçirilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tədbirdə çıxış edərək qonaqları salamlayıb. O, Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin möhkəmlənməsinin elm sahəsində əməkdaşlığa da geniş meydan açdığını söyləyib.
Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının dünyaya nümunə olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün, dövlət suverenliyinin təmin olunması ilə başa çatan 44 günlük Vətən müharibəsi ölkələrimiz arasındakı münasibətlərdə yeni bir tarixi salnaməyə çevrildi, qardaş Türkiyə haqq savaşımızın hər anında Azərbaycanın yanında oldu.
AMEA rəhbəri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin andiçmə mərasimindəki çıxışı zamanı səsləndirdiyi "Biz beynəlxalq təşkilatlarla bağlı bundan sonra da öz addımlarımızı atacağıq, ilk növbədə, Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində səylərimizi davam etdirəcəyik. Bu, bizim üçün prioritetdir, çünki bu, bizim ailəmizdir. Bizim başqa ailəmiz yoxdur. Bizim ailəmiz Türk dünyasıdır", - sözlərini xatırladıb. O, Türk Tarix Qurumunun işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfər edən Türkiyənin elmi qurumları arasında ilk müəssisə olduğunu bildirib.
Ölkələr arasında beynəlxalq kitab mübadiləsinin əhəmiyyətindən danışan AMEA rəhbəri Türk Dil Qurumu tərəfindən AMEA-ya hədiyyə olunmuş çoxsaylı kitabların miras qalacağını, gələcək nəsillərin bu kitablardan bəhrələnəcəyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, bugünkü kitab təqdimatı Türkiyənin elmi qurumları ilə əlaqələrin bundan sonrakı mərhələdə daha da sürətlə inkişafına təkan verəcək.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Türk Dil Qurumunun rəhbəri professor Osman Mertin Azərbaycan-Türkiyə elmi əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərinə görə Dilçilik İnstitutunun "Fəxri professor"u seçildiyini diqqətə çatdırıb, bu münasibətlə türkiyəli alimi təbrik edib.
Daha sonra çıxış edən Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli Osman Mertin müasir türkologiyanın əsas simalarından biri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, o, Azərbaycan dilinə, dilçilik elminə sevgisi olan ziyalılardandır. Son illərdə Osman Mertlə Dilçilik İnstitutu arasında dostluq münasibətinin formalaşdığını deyən professor Nadir Məmmədli bildirib ki, bu, Türkiyənin dilçilik mühiti ilə əlaqə deməkdir.
Professor Nadir Məmmədli "Fəxri professor" diplomunu qonağa təqdim edib.
Osman Mert ona göstərilən diqqətə görə AMEA prezidentinə və Dilçilik İnstitutunun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. O, bundan sonra da Türkiyə ilə Azərbaycan arasında elmi əlaqələrin gücləndirilməsinə çalışacağını deyib.
Sonda qonaqlar AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda yerləşən Mehmet Akif Ərsoy adına Türkiyə Ədəbiyyatı Mərkəzini ziyarət ediblər.

14-го марта при организации Турецкого лингвистического общества в Институте языкознания имени Насими НАНА состоялась книжная выставка.
На выставке приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, президент Академии наук Турции профессор Музаффер Шекер, глава Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка профессор Дерья Орс, глава Турецкого лингвистического общества профессор Осман Мерт, глава Турецкого исторического общества профессор Юксель Озген, директор Института языкознания профессор Надир Мамедли и другие.
На выставке демонстрировались около 200 книг, охватывающих различные сферы языкознания. Книги преподнесены в дар Институту языкознания Турецким лингвистическим обществом.
Затем в институте при участии гостей из Турции прошло мероприятие.
В своем выступлении на мероприятии президент НАНА академик Иса Габиббейли поприветствовал гостей и сообщил, что укрепление азербайджано-турецких связей открывает широкие горизонты и для сотрудничества в научной сфере.
Сказав, что братские отношения между Азербайджаном и Турцией являются примером для всего мира, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что 44-дневная Отечественная война, завершившаяся восстановлением территориальной целостности и суверенитета республики, стала очередной исторической летописью двусторонних взаимоотношений, в ходе этой справедливой войны братская Турция всегда была рядом с Азербайджаном.
Руководитель НАНА напомнил о словах Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, произнесенных им на церемонии инаугурации: «Мы будем и дальше предпринимать свои шаги, связанные с международными организациями, продолжим наши усилия, в первую очередь, в рамках Организации тюркских государств. Это для нас приоритет…, потому что это наша семья. У нас нет другой семьи. Наша семья – это тюркский мир». Академик отметил, что Турецкое историческое общество – первое научное учреждение Турции, которое посетило освобожденные от оккупации территории Азербайджана.
Говоря о значении международного книгообмена между странами, руководитель НАНА сообщил, что многочисленные книги, подаренные Турецким лингвистическим обществом Академии наук, – это наследие, которое перейдет будущим поколениям. Академик добавил, что сегодняшняя презентация книг приведет к еще более ускоренному развитию дальнейших связей с научными организациями Турции.
Академик Иса Габиббейли также сообщил, что за заслуги в развитии азербайджано-турецких научных связей глава Турецкого лингвистического общества профессор Осман Мерт избран почетным профессором Института языкознания, и поздравил турецкого ученого с этим событием.
Далее выступил директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли, который подчеркнул, что Осман Мерт является одним из основных представителей современной тюркологии, ученым, который очень любит азербайджанский язык и лингвистику. Сказав, что в последние годы между Османом Мертом и Институтом языкознания установились дружеские взаимоотношения, профессор Надир Мамедли добавил, что это – связь с лингвистической средой Турции в целом.
Профессор Надир Мамедли вручил гостю диплом почетного профессора института.
Профессор Осман Мерт поблагодарил президента НАНА и руководство Института языкознания за оказанное внимание и отметил, что и впредь будет прилагать все усилия для расширения научных связей между Турцией и Азербайджаном.
В заключение гости посетили Центр турецкой литературы имени Мехмета Акифа Эрсоя, который функционирует в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА.