AMEA-nın Nadir ağaclar parkında növbəti ağacəkmə aksiyası keçirilib
Ölkə başçısının 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bundan irəli gələrək 22 yanvar 2024-cü il tarixində AMEA-nın Tədbirlər planı qəbul olunub.
Sözügedən Tədbirlər planı çərçivəsində AMEA-nın Akademiya şəhərciyində salınmış Nadir ağaclar parkında növbəti ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Azad Həmkarlar İttifaqı və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının əməkdaşları iştirak ediblər.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək əməkdaşları Novruz bayramı münasibətilə təbrik edib, AMEA-da “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində geniş tədbirlərin il ərzində keçiriləcəyini söyləyib.
Daha sonra Nadir ağaclar parkında ölkəmizin iqlim şəraitinə uyğun, dözümlü ağac və kol bitkiləri əkilib və aqrotexniki qulluq göstərilib.
Qeyd edək ki, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində salınmış Nadir ağaclar parkının salınmasında məqsəd ölkəmizdə ekologiyanın qorunması, təbiətə qayğı hissinin təbliği və ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasıdır.

По Распоряжению главы государства от 25 декабря 2023 года текущий год был объявлен в Азербайджанской Республике «Годом солидарности во имя зеленого мира». В связи с этим 22-го января 2024 года был принят План мероприятий НАНА.
В рамках Плана мероприятий в Парке редких деревьев, который разбит в Академгородке, состоялась очередная акция по посадке деревьев.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, представители Союза свободных профсоюзов и Совета молодых ученых и специалистов НАНА.
Выступая на мероприятии, академик Иса Габиббейли поздравил сотрудников НАНА с праздником Новруз и сообщил, что на протяжении текущего года в Академии наук будут реализованы многочисленные мероприятия в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира».
Затем в Парке редких деревьев были посажены соответствующие климатическим условиям страны деревья и кустарники, а также реализованы агротехнические мероприятия.
Отметим, что целью закладки Парка редких деревьев, который был разбит в прошлом году в рамках «Года Гейдара Алиева», является сохранение экологии, пропаганда заботливого отношения к природе и оздоровление окружающей среды.