AMEA prezidentindən yeni təyinat
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin sərəncamı ilə filologiya elmləri doktoru, dosent Sərxan Xavəri AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təyin olunub.
Sərxan Abbas oğlu Xavəri 26 may 1973-cü ildə Goranboy rayonunda anadan olub. 1995-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 2000-ci ildə “XIII-XVI əsrlər Azərbaycan təsəvvüf ədəbiyyatı: təşəkkülü, təkamülü və inkişaf istiqamətləri” mövzusunda filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, 2023-cü ildə “Azərbaycan milli mədəniyyət sistemində folklorun funksional strukturu və tipologiyası” mövzusunda filologiya elmləri doktoru dissertasiyaları müdafiə edib.
1998-ci ildən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası sistemində çalışan Sərxan Xavəri 2006-cı ildən indiyədək AMEA-nın Rəyasət Heyətinin elmi katibi vəzifəsində fəaliyyətini davam etdirib.
Sərxan Xavəri yerli və xarici mətbuatda, o cümlədən indekslənmiş beynəlxalq nüfuza malik elmi jurnallarda 50-yə yaxın elmi məqalənin, 4 monoqrafiyanın müəllifidir.
Filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanı, Qarabağ mövzusunda apardığı tədqiqatlara və Uğurlu elmi məruzəyə görə Fəxri diplomlarla təltif edilib.

Новое назначение в Академии наук
По распоряжению президента НАНА академика Исы Габиббейли доктор филологических наук, доцент Сархан Хавери назначен на должность заведующего Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА.
Сархан Аббас оглу Хавери родился 26 мая 1973 года в Геранбойском районе. В 1995 году с отличием окончил Филологический факультет Бакинского государственного университета. В 2000 году защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора философии по филологии на тему «Азербайджанская суфийская литература XIII-XVI веков: зарождение, становление и основные направления», а в 2023 году – диссертацию на соискание ученой степени доктора филологических наук на тему «Функциональная структура и типология фольклора в системе национальной культуры Азербайджана».
С 1998 года работает в системе Национальной академии наук Азербайджана, с 2006 года по сей день занимал должность ученого секретаря Президиума НАНА.
Сархан Хавери – автор около 50-ти научных статей, опубликованных в местной и зарубежной печати, в том числе в международных индексируемых научных журналах, и 4-х монографий.
Доктор филологических наук Сархан Хавери был награжден Почетной грамотой Президиума НАНА, а также почетными дипломами «За исследования по теме Карабаха» и «За успешный научный доклад».