Türkiyədə 13,000 illik məbəddə dünyanın ən qədim təqvimi aşkar olunub. Böyük bir daş sütuna oyulmuş naxışlar günəş, ay və bürclərin fazalarını əks etdirir və bu da onun ən qədim lunisolar (Ay və Günəş) təqvimi olduğunu göstərir. Ehtimal edilir ki, bu təqvim, fəlakətli bir kometanın düşməsini qeyd etmək üçün oyulmuş ola bilər.
İyulun 24-də “Time and Mind” jurnalında dərc olunan araşdırmaya görə, arxeoloqlar Türkiyənin cənubunda çoxlu məbədləri ilə məşhur olan Göbəklitəpə arxeoloji ərazisində daş üzərində işlənmiş rəsmlər aşkar ediblər.
Edinburq Universitetinin yaydığı açıqlamaya görə, yeni araşdırılan sütunda 365 “V” şəkilli simvol var. Tədqiqatçılar hər bir "V" işarəsinin bir günü təmsil etdiyini və təqvimin "12 ay təqviminə əlavə olaraq 11 əlavə günü" əhatə etdiyini düşünürlər.
“V” simvollarından əlavə, alimlər boynunda “V” şəkilli oyma olan “quşabənzər yırtıcı” fiqurunu da təhlil ediblər. Açıqlamaya görə, bu fiqur, rəsmin oyulduğu dövrdə “yay gündönümü bürcünü” təmsil edə bilər.
Ehtimal edilir ki, eramızdan əvvəl 10850-ci ildə cızılmış oymalar, o dövrdə baş vermiş kometa zərbəsini qeyd etmək üçün bir üsul idi. Deməli, həmin dövrün erkən sakinləri "günəş, ay və bürclər üzərində müşahidələrini günəş təqvimi şəklində qeyd edə bilirdilər" – deyə açıqlamada bildirilir.
Tədqiqatçıların fikrincə, buz dövrünə səbəb ola biləcək kometa zərbəsinin təsiri Göbəklitəpədə mədəni dəyişikliyə səbəb olmaq üçün kifayət idi və hətta "yeni bir kult və ya dinin" meydana gəlməsi ilə nəticələnə bilərdi.
Edinburq Universitetinin mühəndisi, tədqiqatın müəllifi Martin Svitman bildirib ki, "Görünür, Göbəklitəpə sakinləri səmanı diqqətlə müşahidə edirdilər. Bu da təbiidir, çünki dünyaları kometa zərbəsi ilə məhv olmuşdu... Bu hadisə yeni bir dinin yaranmasına, soyuq iqlimə uyğunlaşmaqla kənd təsərrüfatının inkişafına və yeni sivilizasiyanın formalaşmasına təkan vermiş ola bilərdi. Ola bilsin ki, onların gördüklərini qeyd etmək cəhdləri minilliklər sonra yazının inkişafı istiqamətində atılan ilk addımlardır."

World's oldest calendar found at 13,000-year-old temple in Turkey
The 13,000-year-old carvings found in Turkey track the phases of the sun, moon and constellations, making it the earliest known lunisolar calendar.
Carvings chiseled into a large stone pillar in Turkey nearly 13,000 years ago may be the world's oldest sun-and-moon calendar, a new study suggests. And the calendar may have been carved to mark a catastrophic comet strike.
Archaeologists discovered the markings at Göbekli Tepe, an archaeological site in southern Turkey that's known for its abundance of temples with elaborately etched drawings, according to the study, which was published July 24 in the journal Time and Mind.
The newly studied pillar contains 365 V-shaped symbols. Researchers think each "V" represents a single day, with the entire calendar encompassing "12 lunar months in addition to 11 extra days," according to a statement from the University of Edinburgh.
In addition to the "V" symbols, researchers analyzed a carving of a "bird-like beast" with a similar V shape carved around its neck. This drawing could represent "the summer solstice constellation at the time" it was carved, according to the statement.
The drawings, which were likely made in about 10850 B.C., were a way to record a comet strike that took place during that time. They show that these early inhabitants could "record their observations of the sun, moon and constellations in the form of a solar calendar," according to the statement.
Researchers think the impact of the comet strike, which may have triggered an ice age, was enough to cause a cultural shift within Göbekli Tepe and may have even resulted in the formation of a "new cult or religion," according to the statement.
"It appears the inhabitants of Göbekli Tepe were keen observers of the sky, which is to be expected given their world had been devastated by a comet strike," study author Martin Sweatman, an engineer at the University of Edinburgh, said in the statement. "This event might have triggered civilization by initiating a new religion and by motivating developments in agriculture to cope with the cold climate. Possibly, their attempts to record what they saw are the first steps towards the development of writing millennia later."