Türk Mədəniyyəti Və İrsi Fondunda ədəbi irsin tədqiqi və əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun mənzil-qərargahında təşkilatın prezidenti, professor Aktotı Raimkulova Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Mehman Həsənli ilə görüşüb.
Görüş zamanı türk xalqlarının zəngin ədəbi və mədəni irsinin qorunması, öyrənilməsi və təbliği, eləcə də türk dünyasının ortaq mənəvi dəyərlərinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Professor Aktotı Raimkulova Fond tərəfindən həyata keçirilən layihə və təşəbbüslər, o cümlədən gənc istedadlı alimlərin, tədqiqatçıların və yazıçıların dəstəklənməsinə, həmçinin türk dünyasında elmi və ədəbi əməkdaşlığın genişləndirilməsinə yönəlmiş fəaliyyətlər barədə məlumat verib.
Tərəflər, həmçinin əməkdaşlığın perspektivlərini və türk xalqlarının zəngin ədəbi irsinin tədqiqi, qorunması və təbliği istiqamətində mümkün birgə layihələri müzakirə ediblər.

18 августа 2026 года в штаб-квартире Фонда тюркской культуры и наследия Президент организации, профессор Актоты Раимкулова встретилась с заместителем директора Института литературы имени Низами Гянджеви Национальной академии наук Азербайджана, доктором филологических наук Мехманом Гасанлы.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам сохранения, изучения и популяризации богатого литературного и культурного наследия тюркских народов, а также продвижения общих духовных ценностей тюркского мира на международном уровне.
Профессор Актоты Раимкулова рассказала о реализуемых Фондом проектах и инициативах, в том числе направленных на поддержку молодых талантливых ученых, исследователей и писателей, а также на расширение научного и литературного сотрудничества в тюркском мире.
Стороны также обсудили перспективы взаимодействия и возможные совместные проекты, направленные на исследование, сохранение и популяризацию богатого литературного наследия тюркских народов.