Türk Mədəniyyəti Və İrsi Fondunda ədəbi irsin tədqiqi və əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun mənzil-qərargahında təşkilatın prezidenti, professor Aktotı Raimkulova Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Mehman Həsənli ilə görüşüb.
Görüş zamanı türk xalqlarının zəngin ədəbi və mədəni irsinin qorunması, öyrənilməsi və təbliği, eləcə də türk dünyasının ortaq mənəvi dəyərlərinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Professor Aktotı Raimkulova Fond tərəfindən həyata keçirilən layihə və təşəbbüslər, o cümlədən gənc istedadlı alimlərin, tədqiqatçıların və yazıçıların dəstəklənməsinə, həmçinin türk dünyasında elmi və ədəbi əməkdaşlığın genişləndirilməsinə yönəlmiş fəaliyyətlər barədə məlumat verib.
Tərəflər, həmçinin əməkdaşlığın perspektivlərini və türk xalqlarının zəngin ədəbi irsinin tədqiqi, qorunması və təbliği istiqamətində mümkün birgə layihələri müzakirə ediblər.

On August 18, 2026, at the headquarters of the Turkic Culture and Heritage Foundation, the President of the organization, Professor Aktoty Raimkulova, met with Mehman Hasanli, Deputy Director of the Nizami Ganjavi Institute of Literature of the Azerbaijan National Academy of Sciences and Doctor of Philological Sciences.
During the meeting, the parties exchanged views on the preservation, study, and promotion of the rich literary and cultural heritage of the Turkic peoples, as well as on advancing the shared spiritual values of the Turkic world at the international level.
Professor Aktoty Raimkulova spoke about the projects and initiatives implemented by the Foundation, including those aimed at supporting talented young scholars, researchers, and writers, as well as expanding academic and literary cooperation across the Turkic world.
The parties also discussed prospects for further cooperation and potential joint projects aimed at researching, preserving, and promoting the rich literary heritage of the Turkic peoples.