Stenford Universiteti bu ilin sentyabr ayında növbəti dəfə dünyanın ən yaxşı 2% alimlərinin reytinq siyahısını təqdim etdi. Məlumat üçün bildirək ki, bu siyahı 2019-cu ildən başlayaraq hər il dərc edilir və o, dünyanın çox nüfuzlu akademik nəşriyyatı olan Elsevier şirkətinin Scopus elmmetrik bazasının bir il əvvəlki məlumatları əsasında hazırlanır. Reytinq siyahısı bir çox elmmetrik göstəricilər nəzərə alınmaqla çoxmeyarlı qiymətləndirmə əsasında hazırlanır.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyevin adı bu ildə də həmin siyahıya daxil edilmişdir. Qeyd etmək lazımdır ki, 2020-ci ildən başlayaraq ardıcıl olaraq artıq 5-ci ildir ki, akademik Rasim Əliquiyev bu siyahıda yer alır. O, bu siyahıya dünyanın bütün ölkələrində süni intellekt sahəsində tədqiqat aparan və məqalələri Scopus bazasında indeksləşən 399064 alimin arasından seçilmişdir. Vurğulamaq lazımdır ki, digər elm sahələrinə nəzərən ən böyük rəqabət məhz süni intellekt sahəsində olmuşdur.
Məlumat üçün bildirək ki, Stenford Universiteti yuxarıda qeyd olunan siyahıdan başqa, hər il eyni metodika əsasında, lakin uzunmüddətli dövrü əhatə edən ikinci (“karyeraboyu təsir”) siyahını təqdim edir. Belə ki, əgər birinci siyahı tədqiqatçının hesabat ilindəki (yəni 2023) elmi nəticəsinə görə hazırlanırsa, “karyeraboyu təsir” siyahısı tədqiqatçının 1996-cı ildən hesabat ilinə qədərki (1996-2023) dövrü əhatə edən elmi fəaliyyətinin nəticəsi əsasında hazırlanır. İnstitutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev 2024-cü ildə süni intellekt sahəsi üzrə “karyeraboyu təsir” reytinq siyahısında yer almışdır. O da bu siyahıya 399064 alimin arasından seçilmişdir. Qeyd etmək lazımdır ki, Ramiz Alıquliyev 2020-2023-cü illərdə süni intellekt sahəsində dünyanın ən yaxşı 2% alimlərinin reytinq siyahısına daxil edilmişdir.

Scientists of the Institute of Information Technology again included in Stanford University ranking list in the field of AI
In September 2024, Stanford University once again presented its ranking list of the world’s top 2 % scientists. Starting from 2019, Stanford University annually compiles a ranking of the world's most influential scientists in various fields of science based on the previous year's comprehensive analysis of data from the Elsevier's Scopus database. The ranking is compiled through a multi-criteria assessment, taking into account numerous scientometric indicators.
The director general of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Aliguliyev has once again been included in this year's list. It should be noted that starting from 2020 Academician Rasim Aliguliyev has appeared in this ranking for the fifth consecutive year. He was selected from among 399,064 scientists conducting research in the field of artificial intelligence and whose articles are indexed in the Scopus database from all countries around the world. It is important to mention that the greatest competition has been in the field of AI compared to other scientific areas.
Stanford University presents a second ranking list, known as the “career-long impact” list, each year using the same methodology but covering a longer period. While the first list is prepared based on a researcher’s scientific results for the reporting year (i.e., 2023), the “career-long impact” list is based on the scientific activities of researcher from 1996 to the reporting year (1996-2023). The head of the department of the Institute, corresponding member of ANAS Ramiz Aliguliyev has been included in the 2024 ranking list for “career-long impact” in the field of artificial intelligence. He also was selected from among 399,064 scientists. It should be noted that Ramiz Aliguliyev was included in the ranking of the top 2% of scientists in the field of AI from 2020 to 2023.