Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 2-8 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi (Baku International Book Fair – 2024) keçirilir.
Builki yubiley sərgisi dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunub. Sərgidə 19 ölkədən 47 xarici təşkilat, 100-dən artıq yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisə iştirak edir.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK) AMEA-nın stendində öz nəşrləri ilə təmsil olunur.
MEK direktoru dosent Hüseyn Hüseynov və əməkdaşlar beynəlxalq sərgidə müxtəlif platformalarda, eyni zamanda təqdimatlarda fəal iştirak ediblər. MEK rəhbəri oktyabrın 4-ü Cəbrayıl şəhərinin Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin işğalından azad edilməsinin ildönümü ilə əlaqədar Cəbrayıl şəhərində keçiriləcək sərgiyə təqdim edilmək üçün “Mədəniyyət Könüllüləri” İctimai Birliyinə kitablar hədiyyə edib.
MEK-in tərtibatında 2024-cü il ərzində işıq üzü görmüş kitablar, monoqrafiyalar və biblioqrafiyalar stendi ziyarət edən qonaqlara təqdim edilir. Bunların sırasında “Heydər Əliyevin aforizmləri” audiodiski (Azərbaycan və ingilis dillərində), “Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev”, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə mühüm töhfə olan “Azərbaycan ekologiyası”, “Təbiət bir kitabdır”, Qayıdış Konsepsiyasına həsr edilmiş “Qərbi Azərbaycan”, “Azərbaycanın elm və mədəniyyət xadimləri” silsiləsindən “Ziya Bünyadov”, “Böyükağa Əzimov”, “Tofiq Nağıyev”, “Tariyel Talıbov”, “İlham Ələkbərov” və digər adda biblioqrafik göstəricilər, “İnformasiya bülleteni” və başqa dəyərli nəşrlər yer alıb.
Qeyd edək ki, cari ilin sentyabr ayında fəaliyyətə başlamış “MEK könüllüləri” də öz növbəsində AMEA-nın stendini ziyarət edənləri məmnunluqla qarşılayır, nəşrlər haqqında dolğun məlumat verirlər.

The 10th Baku International Book Fair continues its work at the Baku Expo Center with the organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. The Fair is dedicated to the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli.
The fair brought together 47 foreign organizations from 19 countries, as well as over 100 local publishing houses and enterprises operating in the field of printing and book art.
Central Scientific Library (CSL) of ANAS is represented in the 10th Baku International Book Fair with its publications.
Director of CSL, docent Huseyn Huseynov and the staff of the institution actively participate in various platforms as well as presentations in the fair. The director of CSL donated books to the “Culture Volunteers” Public Union to be presented to the exhibition to be held in Jabrayil city on October 4, in connection with the anniversary of the liberation of Jabrayil city from the occupation of the Armenian Armed Forces.
Books, monographs, bibliographies and other various valuable publications released throughout 2024 are displayed in the stand by the Central Scientific Library.
It should be noted that the “CSL Volunteers”, started their activities in September of this year, also warmly welcome the visitors addressing the Azerbaijan National Academy of Sciences’ stand and provide comprehensive information about the publications.