Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 2-8 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi (Baku International Book Fair – 2024) keçirilir.
Builki yubiley sərgisi dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunub. Sərgidə 19 ölkədən 47 xarici təşkilat, 100-dən artıq yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisə iştirak edir.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK) AMEA-nın stendində öz nəşrləri ilə təmsil olunur.
MEK direktoru dosent Hüseyn Hüseynov və əməkdaşlar beynəlxalq sərgidə müxtəlif platformalarda, eyni zamanda təqdimatlarda fəal iştirak ediblər. MEK rəhbəri oktyabrın 4-ü Cəbrayıl şəhərinin Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin işğalından azad edilməsinin ildönümü ilə əlaqədar Cəbrayıl şəhərində keçiriləcək sərgiyə təqdim edilmək üçün “Mədəniyyət Könüllüləri” İctimai Birliyinə kitablar hədiyyə edib.
MEK-in tərtibatında 2024-cü il ərzində işıq üzü görmüş kitablar, monoqrafiyalar və biblioqrafiyalar stendi ziyarət edən qonaqlara təqdim edilir. Bunların sırasında “Heydər Əliyevin aforizmləri” audiodiski (Azərbaycan və ingilis dillərində), “Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev”, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə mühüm töhfə olan “Azərbaycan ekologiyası”, “Təbiət bir kitabdır”, Qayıdış Konsepsiyasına həsr edilmiş “Qərbi Azərbaycan”, “Azərbaycanın elm və mədəniyyət xadimləri” silsiləsindən “Ziya Bünyadov”, “Böyükağa Əzimov”, “Tofiq Nağıyev”, “Tariyel Talıbov”, “İlham Ələkbərov” və digər adda biblioqrafik göstəricilər, “İnformasiya bülleteni” və başqa dəyərli nəşrlər yer alıb.
Qeyd edək ki, cari ilin sentyabr ayında fəaliyyətə başlamış “MEK könüllüləri” də öz növbəsində AMEA-nın stendini ziyarət edənləri məmnunluqla qarşılayır, nəşrlər haqqında dolğun məlumat verirlər.

При организации Министерства культуры Азербайджанской Республики со 2-го по 8-ое октября в Экспо-центре проходит X Бакинская международная книжная выставка (Baku International Book Fair – 2024).
Юбилейная выставка посвящена 530-летию со дня рождения гениального азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули. На выставке принимают участие 47 зарубежных организаций из 19-ти стран, более 100 местных издательско-полиграфических и книжных предприятий.
Центральная научная библиотека (ЦНБ) НАНА представлена на стенде Академии наук своими изданиями.
В день открытия международной выставки директор ЦНБ доцент Гусейн Гусейнов и сотрудники библиотеки приняли активное участие на различных платформах и презентациях, организованных в рамках международной выставки. Директор ЦНБ подарил книги Общественному объединению «Волонтёры культуры» для их представления на выставке, которая пройдет в городе Джебраил в связи с годовщиной освобождения города от вражеской оккупации (4 октября).
На выставке представлены изданные в 2024 году в оформлении ЦНБ книги, монографии и библиографии. Среди них: аудио-диск «Афоризмы Гейдара Алиева» (на азербайджанском и английском языках), книга «Выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев», такие издания, как «Экология Азербайджана» и «Природа – это книга», являющиеся важным вкладом в «Год солидарности во имя зелёного мира», книга «Западный Азербайджан», посвященная Концепции возвращения, библиографические указатели «Зия Буниятов», «Беюкага Азимов», «Тофик Нагиев», «Тариэль Талыбов», «Ильхам Алекперов» и т.д., которые входят в серию «Деятели науки и культуры Азербайджана», «Информационный бюллетень» и другие ценные издания.
Отметим, что гостей стенда НАНА с удовольствием встречают и участники проекта «Волонтёры ЦНБ», реализация которого началась в сентябре текущего года. Они предоставляют гостям подробную информацию об изданиях.