Yanvarın 13-də Akademiyanın Rəyasət Heyətinin binasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə müşavirə keçirilib.
Müşavirədə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bu günlərdə dövlət büdcəsindən maliyyələşən bir sıra təşkilatlarda çalışan işçilərin əməkhaqlarının və Vahid Tarif Cədvəli ilə müəyyən edilmiş aylıq tarif (vəzifə) maaşlarının məbləğinin artırılmasına görə AMEA-nın kollektivi adından ölkə Prezidenti İlham Əliyevə dərin minnətdarlığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli həmçinin Azərbaycan Hava Yollarına məxsus sərnişin təyyarəsinin Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğraması ilə əlaqədar Çinin Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei tərəfindən AMEA prezidentinə ünvanlanmış başsağlığı məktubunu diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri bildirib ki, 2024-cü ildə dövlət başçısının Azərbaycan elmi qarşısında qoyduğu vəzifələrdən irəli gələrək, dövlətimizin maraqlarını və müasir dünya elminin çağırışlarını nəzərə alaraq AMEA-da geniş tədqiqatlar aparılıb, Akademiyanın elmi bölmələri uğurlu fəaliyyət göstərib və bir sıra mühüm nəticələr əldə olunub. Diqqətə çatdırıb ki, yeniləşən Akademiyada həyata keçirilən islahatlar çərçivəsində başlıca prioritetlərdən biri olan e-elmin inkişafı istiqamətində uğurlu fəaliyyət davam etdirilib, beynəlxalq elmi təşkilatlarla əməkdaşlıq genişləndirilərək Azərbaycan elminin dünyadakı nüfuzu və maraqları qorunub. Həmçinin il ərzində alimlərimizin mühüm tədqiqatlarını əks etdirən nəşrlər, monoqrafiyalar ərsəyə gətirilib, təqdimat və sərgilər keçirilib.
AMEA-nın elmi bölmələrinin 2024-cü il üzrə hesabatlarının Rəyasət Heyətinin iclaslarında geniş şəkildə müzakirə ediləcəyini və ictimaiyyətə təqdim olunacağını bildirən akademik İsa Həbibbəyli hesabatların yüksək səviyyədə hazırlanması, ilin elmi nəticələrini əhatə edən sərgilərin təşkili ilə bağlı müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını verib.
Həmçinin “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üçün İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi”nin hazırlanması üzrə AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələri tərəfindən verilmiş təkliflərin sistemləşdirilərək ilkin variantın Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim olunması ilə bağlı tapşırıqlarını diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, müşavirədə AMEA-nın 80 illiyinə hazırlıqla əlaqədar müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrdə AMEA-nın vitse-prezidentləri akademik Dilqəm Tağıyev, akademik Rasim Əliquliyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Gövhər Baxşəliyeva, akademik-katib akademik Arif Həşimov, Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

President of ANAS chaired a meeting
On January 13, a meeting was held at the building of the Presidium of the Academy under the leadership of the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli.
Making a speech at the meeting, Academician Isa Habibbeyli expressed his deep gratitude to the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, on behalf of the staff of the Academy, for the recent increase in salaries of employees working in several organizations funded by the state budget, as well as in the monthly tariff (position) wages determined by the Unified Tariff Schedule.
Academician Isa Habibbeyli also brought to attention the letter of condolence addressed to the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences by Professor Li Lei, member of the Executive Council of the Hong Kong Core Academy of China, regarding the crash of a passenger plane belonging to Azerbaijan Airlines near Aktau city, Kazakhstan.
The President of ANAS underlined that in 2024, based on the tasks set by the head of state for Azerbaijani science, extensive research was conducted at ANAS, taking into account the interests of our state and the challenges of modern global science, the scientific divisions of the Academy operated successfully and achieved several significant results. Within the framework of reforms carried out in the renewed Academy, the development of e-science, one of the main priorities, continued successfully. Cooperation with international scientific organizations was expanded, the reputation and interests of Azerbaijani science in the world was protected. Additionally, throughout the year, publications and monographs reflecting the important research of Azerbaijani scientists were produced, and presentations and exhibitions were held.
The head of ANAS underlined that the reports of the scientific divisions of ANAS for 2024 would be extensively discussed at the meetings of the Presidium and presented to the public. He provided recommendations and instructions for preparing the reports at a high level and organizing exhibitions covering the scientific results of the year.
Academician Isa Habibbeyli also mentioned the task to systematize the proposals submitted by scientific research institutions of ANAS for the preparation of the “|Development Concept and Roadmap of ANAS for 2025-2030” and present the initial version to the Presidium for discussion.
Discussions regarding preparations for the 80th anniversary of ANAS were also held during the meeting.
Vice Presidents of ANAS, Academician Dilgam Taghiyev, Academician Rasim Aliguliyev, Academician Irada Huseynova, Academician Govhar Bakhshalieva, Academician-Secretary, Academician Arif Hashimov, Head of the Science and Education Department of the Presidium administration of ANAS, Doctor of Philology Sarkhan Khaveri, and others, made speeches at the event,  sharing their thoughts and proposals.