Akademiyada təməl islahatlardan – İnkişaf Konsepsiyasına və Yol Xəritəsinə
Fevralın 20-də keçirilən AMEA-nın Ümumi Yığıncağında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “Akademiyada təməl islahatlardan – İnkişaf Konsepsiyasına və Yol Xəritəsinə” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 35 gün sonra, martın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 80 illiyi tamam olur. Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası bu dövr ərzində çox çətin və şərəfli mərhələlərdən keçərək bizim günlərə gəlib çatmışdır.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Azərbaycan Tədqiq və Təbəbbö Cəmiyyətinin və Azərbaycan Dövlət Elmi-Tədqiqat İnstitutunun 1923-1932-ci illəri əhatə edən fəaliyyəti Akademiyanın başlanğıc mərhələsi, SSRİ Elmlər Akademiyası Zaqafqaziya Filialının Azərbaycan şöbəsi və SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Filialına çevrilməsi proseslərinin baş verdiyi 1932-1945-ci illər Akademiya quruculuğunun hazırlıq dövrü kimi səciyyələnir. Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının təsis olunduğu 1945-ci ildən 1969-cu ilədək keçən dövr Akademiyanın yaranması və elmi-təşkilati əsaslarının formalaşdırılması mərhələsidir.
Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Azərbaycan Sovet Respublikasına rəhbərlik etdiyi 1969-1982-ci illərin ölkəmizdə Akademiya quruculuğunun intibah dövrü olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli sonrakı 1983-1993-cü illərdə Azərbaycan cəmiyyətinin digər sahələrində olduğu kimi, Elmlər Akademiyasında da tədricən enmə və tənəzzülə meyl proseslərinin müşahidə edilməyə başlandığını, nəhayət, 1991-1993-cü illərdə böhran həddinə çatdığını söyləyib. Bildirib ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 1993-cü ildən yenidən siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonrakı 2003-cü ilə qədərki mərhələ yenidən təşkilatlanma və Milli Elmlər Akademiyasının quruculuğu dövrü kimi tarixdə iz salıb.
Məruzədə qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasına böyük uğurla rəhbərlik etməkdə davam etdiyi illər üzrə Akademiyanın inkişafını 2 mərhələyə - birinci, Akademiyanın modernləşdirilməsi dövrü – 2003-2022-ci illər və ikinci, Akademiyada 2022-ci ilin oktyabr ayından başlanan yeniləşmə və islahatlar mərhələsi kimi ayırmaq olar.
“Bütün tarixi mərhələlərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyası həmişə Azərbaycan dövlətçiliyinin, ana dilimizin – dövlət dilimizin, milli-mənəvi dəyərlərimizin, ədəbiyyatımızın və incəsənətimizin keşiyində dayanmış, Azərbaycanşünaslıq Mərkəzi funksiyasını yerinə yetirmişdir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ölkəmizdə fundamental elmin beşiyi və yaradıcısıdır. Fundamental elm ölkəmizin möhtəşəm elmi sərvəti olmaqla bərabər, həm də tətbiqi elmlər üçün ideyaların, proqnozların, təkliflərin mənbəyi, mənşəyidir. Bunsuz ümumiyyətlə elmi, o cümlədən də Azərbaycan elmini təsəvvür etmək olmaz. Bu gün də Milli Elmlər Akademiyası müstəqil Azərbaycan dövlətinin əsas Azərbaycanşünaslıq mərkəzlərindən biridir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli Ümumi Yığıncağın iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
AMEA prezidenti Milli Elmlər Akademiyasında 2022-ci ildən etibarən bir çox əsas istiqamətlərdə yeniləşmə və islahatların həyata keçirildiyini, akademik elmdə məzmunca müstəqil dövlətimizin ön mövqeyə çıxardığı reallıqlara dair tədqiqatları daha da genişləndirmək və möhkəmləndirmək üçün addımların atıldığını söyləyib.
Bildirib ki, Karl Marksın formasiyalar nəzəriyyəsinə əsaslanan sovet dövrləşmə prinsiplərindən imtina edilib, svilizasiyaların inkişafı və ölkəmizin siyasi-tarixi reallıqlarına əsaslanan, Azərbaycançılıq üstündə köklənmiş dövrləşdirmə konsepsiyası işlənib hazırlanıb. Azərbaycan ədəbiyyatının, tarixin, milli-mədəniyyətimizin, Azərbaycan dilinin çoxəsrlik ortaq inkişaf mərhələləri müəyyənləşdirilib. Sovet cəmiyyətindən qalma siyasi-tarixi şəxsiyyətlərin unutdurulması metodologiyasının tam əksinə olaraq, elmimizə tarixi şəxsiyyətlərin, hökmdarların, sərkərdələrin, bu vaxta qədər qaçaq-quldur adlandırılan xalq qəhrəmanlarının həyatı, dövrü, mühiti, mübarizələri və ideyalarının əsaslı şəkildə öyrənilməsi əsas vəzifələrdən biri kimi bəyan olunub.
Həmçinin Azərbaycan elmi tarixində ilk dəfə olaraq milli fəlsəfə anlayışı elmi dövriyyəyə gətirilib, materialist fəlsəfə ilə yanaşı, idealist fəlsəfənin də öyrənilməsinin örnəkləri meydana qoyulub. Akademiyada sahə ensiklopediyaları yaradıcılığına start verilib, “Heydər Əliyev Ensiklopediyası” və “Qərbi Azərbaycan Ensiklopediya”sının hazırlanması istiqamətində əməli addımlar atılıb.
Beynəlxalq əlaqələrə də toxunan məruzəçi Akademiyanın 80 illik inkişafı tarixində ilk dəfə olaraq Beynəlxalq Elmi Şura, Beynəlxalq Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Akademiyası, Asiya Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyası kimi təşkilatların üzvü olduğunu, həmin qurumların Baş Assambleyalarının rəhbər heyətlərinin seçkilərində səsvermə hüququna malik olan elmi təşkilat statusunda təmsil olunduğunu, elm sahəsində dünyada gedən prosesləri, yeni çağırışları yaxından öyrənmək imkanı qazandığını bildirib.
Bundan əlavə, Prezident İlham Əliyevin Türk dünyasının prioritetliyi haqqındakı çağırışlarının işığında Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda Türk xalqlarının fəlsəfi irsi və müasir fəlsəfəsi şöbəsi, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsi, Əlyazmaları İnstitutunda Türk əlyazmalarının tədqiqi şöbələri yaradılıb:
“Türk dünyasının təməl kitabı olan Mahmud Kaşğarinin “Divani luğat-it-türk” əsərinin Xalid Səid Xocayev tərəfindən orijinalından tərcümə edilmiş nadir əlyazma nüsxəsi 86 ildən sonra aşkar edilib, 3 cilddə çap edilməsi və xüsusən UNESCO-nun Baş iqamətgahında Türk dünyası ölkələrinin türkoloq alimləri ilə birlikdə təqdimatının keçirilməsi Akademiyanın 80 illik tarixinin ən əlamətdar hadisələrindən biridir.
Hazırda Türkiyə Elmlər Akademiyası ilə birlikdə Azərbaycan-Türkiyə ortaq proqramının, Qırğızıstan Elmlər Akademiyası ilə “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın Azərbaycan cildinin sözlüyü, Özbək xalqına məxsus “Alpamış” dastanının tərcüməsi üzərində iş aparılması, 3 cildlik “Türk xalqları ədəbiyyatı”nın hazırlanmasına başlanılması Akademiyanın Türk dünyası ailəsi ilə həmrəyliyi və əməkdaşlığının inkişaf etməkdə olduğunu göstərməkdədir. Hazırda Akademiyada I Bakı Türkoloji Qurultayının 100 illiyinin keçirilməsinə hazırlıq işlərinə başlanılıb”.
Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycana Qayıdış siyasətinə uyğun olaraq Akademiyada həyata keçirilən işlərdən danışan akademik İsa Həbibbəyli dərhal Qərbi Azərbaycan tarixi, Qərbi Azərbaycan folkloru, Qərbi Azərbaycan və Qarabağ əlyazmalarının tədqiqi, Qərbi Azərbaycana qayıdış siyasəti və ermənişünaslıq şöbələrinin fəaliyyətə başladığını və artıq həmin şöbələrin ilk elmi nəşrləri və konfranslarının meydana qoyulduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademiyada geniş miqyaslı struktur islahatlarının aparıldığını bildirən AMEA prezidenti Azərbaycan dövlətinin inkişaf strategiyasına və milli prioritetlərinə uyğun olaraq, ayrı-ayrı elmi tədqiqat institutlarında bir sıra şöbələrin yaradıldığını, oxşar şöbələrin birləşdirildiyini söyləyib.
Həmçinin AMEA-da yeniləşmə və islahatlar dövründə elektron hərəkata start verilib. AMEA Rəyasət Heyəti aparatında yaradılan “Elektron Akademiya” şöbəsi vasitəsilə Akademiyanın elmi bölmələrinə və elmi tədqiqat institutlarına aid 31 elmi jurnaldan 21-nin elektron bazası istifadəyə verilib. Akademiyanın tarixində ilk dəfə olaraq İnsan Resursları Elmmetrik Məlumatlar Bazası, Rəqəmsal Elmi İnformasiya Resursaları Sistemi yaradılaraq hər bir əməkdaşın elmi fəaliyyətinin elmmetrik reallığı və istinad göstəricilərinin müəyyən edilməsi mexanizmi formalaşdırılıb. Azərbaycan dilinin dil korpusunun işlənməsi sahəsində addımlar atılıb. Sözlərin Universal Funskionallıqla İşlənməsi sistemi əsasında SUFİ işlək robot modeli işə salınıb.
Türkiyənin TÜ­Bİ­TAK ULAK­BİM Der­gi­Par­kı­nın elmi jurnallar şəbəkəsinə Akademiyanın 3 elmi jurnalı daxil edilib. Bundan başqa, Akademiyanın ən müasir tələblərə cavab verən elmi jurnallarından ibarət Milli Elmlər Akademiyasının Dərgi Park Elektron jurnallar şəbəkəsi yaradılıb. Hazırda AMEA ilə TÜBİTAK-ın birgə işbirliyi əsasında elektron jurnalların vahid şəbəkəsi əsasında Türk indeksinin yaradılmasına doğru addımlar atılmaqdadır.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısının təsdiq etdiyi Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyasının qarşıya qoyduğu tələblər əsasında Humanitar və İctimai Elmlər sferasında süni intellektdən və rəqəmsal texnologiyalardan istifadə edilməsi üçün əlavə tədbirlər hazırlanaraq həyata keçirilməkdədir.
O cümlədən vurğulayıb ki, Akademiyada yüksək inpakt faktorlu elmi jurnallarda əməkdaşların göstəricilərinin yüksəldilməsi üçün tətbiq olunan mükafatlandırma sistemi öz təsirini göstərmiş, nəzərəçarpacaq irəliləyiş müşahidə edilmişdir. Eyni zamanda, gənc tədqiqatçılarla aparılan işlərin də müsbət nəticələri hiss olunmaqdadır. Bu sahədə tətbiq edilən mükafatlandırma və rəğbətləndirmə tədbirləri nominasiyaları üzrə iddiaçılar baxımından rəqabət mühitinin artması müsbət təsir göstərib.
“Bu ilin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkə üzrə layiq gördüyü Gənclər mükafatçıları arasında Akademiyanın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun gənc əməkdaşı Mircavid Ağalarovun da olması çox fərəhləndirici hadisədir və bu yüksək etimada görə dövlət başçımıza dərin minnətdarlığımızı bildiririk. Hər il olduğu kimi, bu il də Bakıda və Sumqayıtda təhsil alan 300 nəfərdən çox tələbə Akademiyanın müxtəlif elmi-tədqiqat institutlarında, Rəyasət Heyəti aparatında, Mərkəzi Elmi Kitabxanada təcrübə keçirlər. Biz bu işə elmlə təhsilin inteqrasiyası kimi xüsusi əhəmiyyət verir və lazım olan hər şərait yaradırıq”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli gənclər istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
Hazırda Milli Elmlər Akademiyasında daha genişmiqyaslı islahatlar dövrünə keçmək üçün hazırlıq işlərinin aparıldığını vurğulayan AMEA prezidenti bu gün Ümumi Yığıncaqda qəbul ediləcək “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi”nin yeniləşmə və islahat proseslərinin yeni mərhələsinin proqramı və bələdçisi olacağını söyləyib: “Qeyd etdiyimiz kimi, Akademiyanın kollektivi 35 gündən sonra 27 mart 2025-ci il tarixdə tamam olacaq Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyini 2025-ci il ərzində keçirilmiş məsuliyyətli və şərəfli yolun təcrübəsindən yaradıcı şəkildə istifadə etməklə, davamlı və dayanıqlı ənənələri inkişaf etdirməklə, eyni zamanda, dünya elminin müasir çağırışlarına və ölkə elminin qarşıya qoyulmuş məsul vəzifələri dönmədən həyata keçirməklə qarşılamaq inamı ilə fəaliyyətlərini uğurla davam etdirirlər. Göründüyü kimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası yeniləşmə və islahatlar mərhələsinin inkişaf ritmləri içərisində fəaliyyətini davam etdirməkdədir”.
Akademik İsa Həbibbəyli məruzəsinin sonunda diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan alimləri, o cümlədən Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi bundan sonra da dövlətimizin başçısının apardığı siyasəti ürəkdən dəstəkləyəcək, qarşıya qoyulan vəzifələri həyata keçirmək üçün bütün qüvvələrini və bacarıqlarını sərf edəcəkdir.

На Общем собрании НАНА, которое состоялось 20-го февраля, был прослушан доклад президента НАНА академика Исы Габиббейли на тему «От фундаментальных реформ в Академии наук – к Концепции развития и Дорожной карте».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что через 35 дней, 27-го марта исполнится 80 лет со дня основания Национальной академии наук Азербайджана. За истекший период Академия наук Азербайджанской ССР прошла через сложные и славные этапы развития и дошла до сегодняшнего дня.
Руководитель НАНА отметил, что годы деятельности Общества обследования и изучения Азербайджана и Азербайджанского государственного научно-исследовательского института (1923-1932 гг.) характеризуются в качестве начального этапа становления Академии наук, а годы деятельности Азербайджанского отделения Закавказского филиала Академии наук СССР и Азербайджанского филиала Академии наук СССР (1932-1945 гг.) – в качестве подготовительного периода к построению Академии наук. Период с учреждения Академии наук Азербайджанской ССР (1945 г.) до 1969 года является этапом создания Академии наук и формирования её научно-организационных основ.
Сказав, что годы руководства выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева Азербайджанской ССР (1969-1982 гг.) являются периодом расцвета деятельности Академии наук, академик Иса Габиббейли добавил, что в последующие 1983-1993 гг., как и в других сферах деятельности азербайджанского общества, в деятельности Академии наук наблюдался период спада и застоя, который в 1991-1993 гг. достиг критического уровня. Академик сообщил, что период после возвращения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева к политической власти в 1993 году до 2003 года вошёл в историю Академии наук в качестве этапа реорганизации и становления Национальной академии наук.
В докладе отмечалось, что развитие Академии наук в годы успешного руководства Президента Ильхама Алиева можно разделить на два этапа: первый – этап модернизации НАНА (2003-2022 гг.) и второй – этап обновления и реформ, который начался с октября 2022 года.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «На протяжении всех исторических этапов своего развития Академия наук Азербайджана стояла на страже государственности, государственного языка и национальных духовных ценностей, литературы и искусства, выполняла функцию Центра азербайджановедения. Национальная академия наук Азербайджана – колыбель фундаментальной науки в республике. Будучи блестящим достоянием страны, фундаментальная наука также является источником идей, прогнозов и предложений для прикладных наук. Без этого невозможно представить науку в целом, в том числе и науку в Азербайджане. И сегодня Национальная академия наук – один из основных центров азербайджановедения в независимом Азербайджане».
Руководитель НАНА сообщил, что, начиная с 2022 года, в Национальной академии наук Азербайджана проводятся реформы по многим направлениям, идёт процесс обновления, реализуются мероприятия, нацеленные на ещё большее расширение исследований, соответствующих реалиям, которые возникли благодаря нашему независимому государству.
Академик отметил, что, отказавшись от советских принципов периодизации, опирающихся на теорию формаций Карла Маркса, была разработана концепция периодизации, опирающаяся на этапы развития цивилизаций, исторические и политические реалии страны, а также на идеологию азербайджанства. Определены общие этапы многовекового развития азербайджанского языка, литературы, истории, культуры. В отличие от советской методологии, направленной на то, чтобы народы забыли заслуги своих выдающихся исторических личностей, сегодня основными задачами науки объявлены глубокое изучение жизни и деятельности исторических личностей, правителей, полководцев, народных героев, которых раньше называли гачагами и разбойниками, среды, в которой они жили, их борьбы и идей.
Впервые в истории отечественной науки в научный оборот введено понятие о национальной философии, наряду с материализмом в философии изучается и идеализм. В Академии наук началась работа над тематическими (отраслевыми) энциклопедиями, продолжается работа над «Энциклопедией Гейдара Алиева» и «Энциклопедией Западного Азербайджана».
Говоря о международных связях, докладчик сообщил, что впервые за 80-летнюю историю своего развития Академия наук стала членом таких влиятельных организаций, как Международный научный совет, Межакадемическое партнёрство, Ассоциация академий наук и научных сообществ Азии; НАНА представлена в этих структурах в качестве организации с правом голоса на выборах руководящих лиц в ходе генеральных ассамблей, может следить за происходящими в мире процессами и новыми вызовами в сфере развития науки.
Помимо этого, в свете призывов Президента Ильхама Алиева о приоритетности тюркского мира в Институте философии и социологии создан Отдел философской мысли и современной философии тюркских народов, в Институте архитектуры и искусства – Отдел истории искусства и культурного наследия тюркских народов, а в Институте рукописей – Отдел исследования рукописей тюркского мира:
«Редкий рукописный экземпляр переведённой Халидом Саидом Ходжаевым с оригинала книги Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк», которая считается основополагающей книгой тюркского мира, был обнаружен через 86 лет и издан в трёх томах. Презентация этого издания в штаб-квартире ЮНЕСКО при участии учёных-тюркологов, представляющих страны тюркского мира, – одно из редчайших и знаменательных событий в 80-летней истории Академии наук.
В настоящее время вместе с Академией наук Турции разрабатывается общая азербайджано-турецкая программа, вместе с Академией наук Кыргызстана продолжается работа над словником азербайджанского тома «Энциклопедии Чингиза Айтматова», ведётся работа над переводом дастана «Алпамыш», который является образцом литературного наследия узбекского народа, начата работа над трёхтомником «Литература тюркских народов». Все эти мероприятия свидетельствуют о том, что солидарность и сотрудничество Академии наук с тюркским миром развиваются. В настоящее время также начаты работы над подготовкой к 100-летию Первого тюркологического съезда, который проходил в Баку».
Говоря о мероприятиях, реализуемых в НАНА в соответствии с политикой Президента Ильхама Алиева по возвращению в Западный Азербайджан, академик Иса Габиббейли отметил, что ведутся исследования, охватывающие историю и фольклор Западного Азербайджана, рукописи Западного Азербайджана и Карабаха, начали функционировать отделы «Политика возвращения в Западный Азербайджан» и «Армяноведение», вышли в свет первые научные издания, подготовленные этими отделами, и прошли первые конференции.
В Академии наук, продолжил руководитель НАНА, проводятся обширные структурные реформы, в различных научно-исследовательских институтах созданы отделы в соответствии со стратегией развития и национальными приоритетами Азербайджанского государства, схожие отделы объединены.
Также в период обновления и реформ в НАНА дан старт электронному движению, в аппарате Президиума НАНА создан отдел «Электронная Академия». Отделом сданы в эксплуатацию электронные базы 21-го из более 30-ти журналов, издающихся научными отделениями и научно-исследовательскими институтами Академии наук. Впервые в истории НАНА создана База данных, в которой собрана информация о человеческих ресурсах НАНА и наукометрических показателях, а также Система цифровых научных информационных ресурсов, сформирован механизм определения наукометрических показателей научной деятельности каждого сотрудника и показателей цитирования. Предприняты меры в сфере разработки лингвистического корпуса азербайджанского языка. На основе Системы обработки слов с универсальной функциональностью разработана модель робота SUFİ.
В базу научных журналов DergiParkı (TÜBİTAK ULAKBİM) вошли 3 журнала Академии наук. Помимо этого, создана сеть электронных журналов Dərgi Park Национальной академии наук, в которую входят научные журналы НАНА, отвечающие самым современным требованиям. В настоящее время продолжается совместная работа НАНА и TÜBİTAK по созданию единого тюркского индекса на основе единой сети электронных журналов.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствии с требованиями, которые ставит перед наукой утвержденная главой государства «Концепция цифрового развития в Азербайджанской Республике», разрабатываются и претворяются в жизнь дополнительные меры по применению искусственного интеллекта и цифровых технологий в сфере гуманитарных и общественных наук.
Руководитель НАНА подчеркнул, что для повышения показателей сотрудников Академии в научных журналах с высоким импакт-фактором применена система вознаграждений, которая себя оправдала, наблюдается значительный прогресс. В то же время, положительные результаты получены и в области работы с молодыми исследователями. В ходе мероприятий по поощрению и вознаграждению возросла конкуренция, которая привела к ощутимым результатам.
Академик рассказал о реализуемых в этой сфере мероприятиях: «Среди лауреатов президентских премий для молодёжи есть и молодой сотрудник Института археологии и антропологии НАНА Мирджавид Агаларов, и это событие вызывает чувство гордости. Мы глубоко благодарим главу государства за оказанное высокое доверие. Как и в предыдущие годы, и в этом году в различных научно-исследовательских институтах Академии наук, аппарате Президиума и Центральной научной библиотеке проходят практику более 300 студентов, которые обучаются в Баку и Сумгаите. Мы придаём большое значение этим мероприятиям в сфере интеграции науки и образования, создаём все необходимые условия».
Сказав, что в Национальной академии наук ведутся работы по подготовке к началу периода более широкомасштабных реформ, академик Иса Габиббейли добавил, что «Концепция развития и Дорожная карта НАНА на 2025-2030-е годы», которая будет принята на сегодняшнем Общем собрании Академии наук, станет программой и путеводителем нового этапа обновления и реформ: «Как мы уже отметили, через 35 дней, 27-го марта 2025 года коллектив Академии наук отметит 80-летний юбилей Национальной академии наук. В 2025 году сотрудники НАНА уверенно продолжают свою деятельность, творчески используя опыт ответственного и славного пути, развивая многолетние устойчивые традиции и, в то же время, выполняя задачи в соответствии с современными вызовами мировой науки и приоритетами развития республики. Всё это свидетельствует о том, что Национальная академия наук Азербайджана продолжает свою деятельность, следуя ритмам развития в период обновления и реформ».
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул, что учёные Азербайджана, в том числе и коллектив Национальной академии наук и впредь будут поддерживать проводимую главой государства политику и мобилизуют все усилия для выполнения поставленных задач.