Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı hazırlanacaq
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında ölkə Prezidentinin “Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 21 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın qarşısında duran vəzifələr müzakirə olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Bəxtiyar Vahabzadə daim milli azadlıq və istiqlal eşqi ilə yaşayıb, XX əsrdə ana dilimiz haqqında ən cəsarətli şeiri yazıb, məhz bu xidmətlərinə görə, Azərbaycan Respublikasının ən ali təltiflərindən “İstiqlal” ordenini ilk dəfə alan 3 şairdən biri olub.
Akademik İsa Həbibbəyli görkəmli şairin yubileyinin nəinki ölkəmizdə, bütün Türk dünyasında qeyd olunduğunu, TÜRKSOY-un 2025-ci ili “Bəxtiyar Vahabzadəni Anma İli” elan etdiyini bildirib.
AMEA rəhbəri şairin 100 illik yubileyinin Akademiyada da yüksək səviyyədə keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb və AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına, regional elmi bölmə və mərkəzlərinə Bəxtiyar Vahabzadənin yubileyinin qeyd edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının hazırlanması ilə bağlı təkliflərini təqdim etmələrini tapşırıb.

Будет подготовлен План мероприятий НАНА в связи со 100-летием Бахтияра Вахабзаде
На очередном заседании Президиума НАНА были обсуждены задачи, стоящие перед НАНА в связи с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 21 февраля 2025 года «О праздновании 100-летнего юбилея Бахтияра Вахабзаде».
В своём выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что Бахтияр Вахабзаде всегда воспевал национальную свободу и независимость, в ХХ веке написал самое смелое стихотворение о родном языке, именно за эти заслуги он был одним из трёх первых поэтов, удостоенных одной из самых высших наград Азербайджанской Республики – ордена «Истиглал».
Академик Иса Габиббейли отметил, что юбилей выдающегося поэта отмечается не только в нашей республике, но и во всех странах тюркского мира, ТЮРКСОЙ объявил 2025 год «Годом памяти Бахтияра Вахабзаде».
Руководитель НАНА сообщил, что 100-летний юбилей поэта будет отпразднован на самом высоком уровне и в Академии наук. Академик Иса Габиббейли поручил научным учреждениям и организациям, региональным научным отделениям и центрам НАНА представить предложения в связи с подготовкой соответствующего Плана мероприятий НАНА.