AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində elmi seminar keçirilib.
Seminarda muzeyin “Ekspozisiyanın qorunması, izahı və audio müşaiyətin təmini” şöbəsinin elmi işçisi Nailə Dadaşovanın “Ada- muzey” adlı məruzəsi dinlənilib. Məruzə Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin tarixi abidə və muzeylərinə virtual ekskursiya xarakteri daşıyıb.
Kipr adası, Girne şəhəri və buradakı tarixi yerlər haqqında rəngarəng slaydın təqdimi, “Batıq gəmi” muzeyi, orta əsrlərin “İşgəncələr Muzeyi” və s. haqqında zəngin informasiya dinləyicilərin marağına səbəb olub.
Məruzəçi bu tarixi ərazilərdə muzey təşkil olunması işində Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının da rolunu qeyd edərək 2012-ci ildə ilin ən yaxşı muzeylərindən biri seçilmiş “Batıq gəmi” muzeyinin qurucusu olan azərbaycanlı rəssam Ədalət Dadaşovun xidmətlərindən bəhs edib.
Müzakirələrdə muzey əməkdaşları - filologiya elmləri doktoru Xatirə Bəşirli, tarix elmləri doktoru Kamil İbrahimov, direktor müavini Sədaqət Hüseynova, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Natavan Mustafayeva və digərləri iştirak ediblər.

“Island-museum” lecture was attended by Naila Dadashova, scientific worker of “Protection, explanation of the exposition and provide of audio accompaniment” department of the museum. Lecture conducts a virtual tour of historic monuments and museums of Turkish Republic of Northern Cyprus.
Colorful slide presentation on the island of Cyprus, Kyrenia town and historical places, “Sunken Ship” Museum, “Torture Museum” of Middle Ages etc. aroused interest on the audience.
Museum staff –Dr. Philology Khatira Bashirli, Dr. History Kamil Ibrahimov, deputy director Sadagat Huseynova, PhD in philology Natavan Mustafayeva and others attended in the discussions.