Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi maraqlı və rəngarəng proqramlarla davam edir. Sərgi bu il “Texno-insan: dünənin əfsanəsi, bu günün hadisəsi” mövzusuna həsr olunub.
XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində AMEA yüksək səviyyədə təmsil olunur. Elmlər Akademiyasının stendi ziyarətçilərin maraq dairəsindədir. Milli Məclisin deputatları, beynəlxalq qurum və təşkilatların rəhbərləri, tanınmış alim və mütəxəssislər, təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, həmçinin şagird və tələbələr AMEA-nın stendi ilə tanış olurlar.
Sərgidə AMEA-nın nəşrləri “Akademiyada: biblioqrafik nəşrlər və serialı akademik nəşrlər” mövzusunda təqdim olunub.
XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində AMEA tərəfindən keçirilən növbəti tədbir isə “Akademiyanın Zəngəzurnaməsi: folklor toplamalarından akademik tədqiqatlaradək” mövzusunda həsr olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, müasir dünyanın aktual çağırışları fonunda sərginin elmi və mədəni baxımdan böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini, elm, ədəbiyyat və ictimai fikir nümayəndələrini bir araya gətirən mühüm platforma rolunu oynadığını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli İkinci Qarabağ müharibəsində qazanılan Zəfərdən sonra sülh müqaviləsinin imzalanması və Zəngəzur dəhlizinin açılmasının regionda sülh və sabitliyin möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verəcəyini qeyd edib. Alimin sözlərinə görə, dövlət başçısının uzaqgörən siyasəti və qətiyyətli iradəsi nəticəsində reallaşan Zəngəzur dəhlizi layihəsi ölkəmizin Avropa ilə Asiya arasında daha səmərəli və etibarlı nəqliyyat əlaqələri qurmasına imkan yaradacaq: “Zəngəzur dəhlizinin Naxçıvanı Azərbaycanın əsas hissəsi ilə birləşdirməsi strateji baxımdan xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bu layihə təkcə regional deyil, həm də beynəlxalq miqyasda böyük siyasi və iqtisadi önəm kəsb edir”.
AMEA rəhbəri uzun illər ərzində Zəngəzurun əsasən tarixi mənbələr əsasında öyrənildiyini, bu gün isə Şərqi Zəngəzurda genişmiqyaslı bərpa və tədqiqat işlərinin həyata keçirildiyini söyləyib, AMEA-nın müvafiq qurumlarının bu prosesdə fəal iştirak etdiklərini vurğulayıb. O, AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən həmin ərazilərdə geniş arxeoloji tədqiqatların aparıldığını, Folklor İnstitutunda 2 cildlik folklor toplamasının hazırlanaraq nəşr edildiyini bildirib.
“Tarix İnstitutu mövcud tarixi mənbələr və arxiv sənədləri əsasında çoxsaylı elmi əsərlər təqdim edib, bir sıra nəşrləri tərcümə edərək elmi ictimaiyyətə çatdırıb. Dilçilik İnstitutu isə “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası”nı hazırlayıb”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib.
O, AMEA-nın digər institutlarında da öz fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq Zəngəzurla bağlı elmi tədqiqatların aparıldığını söyləyib. Akademiya “HeydərƏliyevnamə” və “Qarabağnamə” layihələri kimi, “Zəngəzurnamə” layihəsi çərçivəsində də geniş tədqiqat materiallarını Azərbaycan cəmiyyətinə təqdim etməklə humanitar və ictimai sahədə müstəqil dövlət ideallarına sədaqətlə xidmət missiyasını uğurla həyata keçirir.
Zəngəzur mövzusuna həsr olunmuş nəşrlər haqqında məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli təqdim edilən hər bir kitabın elmi baxımdan dəyərli, məzmun baxımından zəngin mənbə olduğunu vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində keçirilmiş “Akademiyada: biblioqrafik nəşrlər və serialı akademik nəşrlər” adlı tədbirdə AMEA-nın 80 illiyi münasibətilə nəşr olunmuş 50-dən artıq monoqrafiya, biblioqrafiya və tanıtım kitabının ictimaiyyətə təqdim edildiyini xatırladıb. Bildirib ki, bu gün keçirilən “Akademiyanın Zəngəzurnaməsi: folklor toplamalarından akademik tədqiqatlaradək” adlı tədbirdə isə AMEA tərəfindən Zəngəzurla bağlı 56 kitab təqdim olunur. Bu nəşrlər Qarabağ, Qərbi Azərbaycan və Zəngəzurla bağlı tarixi, folklor və mədəni irsi əks etdirən, bölgənin həqiqi tarixini elmi əsaslarla üzə çıxaran mühüm tədqiqat əsərləridir.
AMEA-nın prezidenti “Qarabağnamə” layihəsindən sonra, “Zəngəzurnamə” layihəsinin də Azərbaycan elminin və mədəniyyətinin inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Vurğulayıb ki, bu gün təqdim edilən 56 kitab Prezident İlham Əliyevin Zəngəzurun inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi siyasətə AMEA-nın və ümumilikdə, Azərbaycan elminin dəstəyini ifadə edir. O, həmçinin kitab müəlliflərinin əməyini yüksək dəyərləndirib, onlara yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb, sərginin elm və mədəniyyət mübadiləsi baxımından böyük önəm daşıdığını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində AMEA-nın bir sıra elmi müəssisələrinin Mərakeş Milli Kitabxanası ilə əməkdaşlıq memorandumu imzaladığını da xatırladaraq, bu təşəbbüsün beynəlxalq elmi əlaqələrin genişlənməsinə xidmət etdiyini söyləyib.
O, çıxışının sonunda yaxın zamanda Zəngəzur mövzusuna həsr olunmuş 100 kitabın təqdimatının keçiriləcəyini qeyd edib, bu istiqamətdə AMEA-da elmi tədqiqatların ardıcıl şəkildə davam etdirildiyini və işlərin planlı surətdə həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA Folklor İnstitutunun direktoru filologiya elmləri doktoru, dosent Hikmət Quliyev qeyd edib ki, tədbir AMEA tərəfindən nəşr olunmuş yeni kitabların təqdimatı ilə yanaşı, oxu və kitab mədəniyyətinin formalaşdırılması baxımından da əhəmiyyətlidir.
Son illərdə AMEA-da istər fərdi müəlliflərin əsərlərinin, istərsə də çoxcildli kitabların nəşri istiqamətində ciddi irəliləyişin müşahidə olunduğunu söyləyən direktor bildirib ki, bu dinamika Akademiyanın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi altında həyata keçirilən kompleks tədbirlərin nəticəsidir: “Bu gün sərgidə biz həmin fəaliyyətin nəticəsi olan ilkin tədqiqatlarla tanış oluruq”.
Hikmət Quliyev əlavə edib ki, sərgidə XX əsrin 80–90-cı illərində AMEA-nın folklorşünas alimlərinin Zəngəzurda folklor ekspedisiyaları zamanı topladıqları dəyərli folklor nümunələrinə həsr olunan nəşrlər də ziyarətçilərə təqdim olunur.
Direktor vurğulayıb ki, “Akademiyanın Zəngəzurnaməsi: folklor toplamalarından akademik tədqiqatlaradək” adlı tədbir Qarabağ və Qərbi Azərbaycanın folkloru ilə bağlı zəngin irsin qorunması, gələcək nəsillərə çatdırılması baxımından mühüm platformadır: “Bu gün cəmiyyətimiz yalnız real sosial-mənəvi mühitdə deyil, həm də virtual sosial-mənəvi mühitdə yaşayır. Bu baxımdan rəqəmsal aləmdə xalqların öz mənəvi dəyərlərini, ədəbiyyatını, tarixini, folklor ənənələrini qoruyub saxlamaqla var olması zəruridir”.
Hikmət Quliyev sərgidə folklorşünaslıq, etnoqrafiya, dilçilik və ədəbiyyatşünaslıq istiqamətində təqdim olunan tədqiqatların rəqəmsal uçurumun aradan qaldırılmasına və milli təhlükələrə qarşı mənəvi müqavimətin gücləndirilməsinə xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru texnika elmləri doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov, AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov, AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev, həmin institutun böyük elmi işçisi tarix elmləri doktoru Solmaz Məhərrəmova, Folklor İnstitutunun şöbə müdiri filologiya elmləri doktoru, professor Əfzələddin Əsgərov, Tarix və Etnologiya İnstitutunun şöbə müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Kamran İsmayılov və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatının sədri Asya Əhmədova çıxış edərək Zəngəzurla bağlı geniş oxucu kütləsinə təqdim edilən kitabların elmi və siyasi baxımdan böyük əhəmiyyət daşıdığını bildiriblər. Çıxışlarda bu kimi sərgi və tədbirlərin gənc nəslin maariflənməsi və elmi irsə marağın artırılması baxımından vacibliyi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində 120-dən artıq yerli və 70-dən çox xarici nəşriyyat iştirak edir.

XI Бакинская международная книжная выставка, которая проходит при организации Министерства культуры, продолжает свою работу в формате интересных и разнообразных программ. В этом году выставка посвящена теме «Техно-человек: легенда вчерашнего и событие сегодняшнего дня».
Академия наук представлена на XI Бакинской международной книжной выставке на высоком уровне. Стенд НАНА вызывает у посетителей выставки большой интерес. Со стендом Академии наук знакомятся депутаты Милли Меджлиса, руководители международных организаций и структур, известные ученые и специалисты, представители учебных заведений, а также студенты и школьники.
Издания НАНА были представлены на мероприятии под названием «В Академии наук: библиографические издания и серийные академические издания».
Очередное мероприятие НАНА, которое состоялось в рамках XI Бакинской международной книжной выставки, было посвящено теме «Зангезурнаме Академии наук: от сбора фольклорных материалов до академических изысканий».
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что подписание мирного договора и открытие Зангезурского коридора после одержанной в Отечественной войне Победы внесет важный вклад в укрепление мира и стабильности в регионе. Открытие Зангезурского коридора, которое станет возможным благодаря дальновидной политике и решительной воле главы нашего государства, создаст возможности для установления эффективных и надежных транспортных связей между Азербайджаном, странами Европы и Азии: «Соединение Нахчывана с основной частью Азербайджана посредством Зангезурского коридора имеет особое стратегическое значение. Этот проект обладает большой политической и экономической значимостью не только для региона, но и в международном масштабе».
Руководитель НАНА отметил, что на протяжении долгих лет Зангезур изучался, опираясь, в основном, на исторические источники, сегодня же в Восточном Зангезуре ведутся широкомасштабные реставрационные и исследовательские работы, в этом процессе активное участие принимают и соответствующие подразделения Академии наук.
Сказав, что на этих территориях Институтом археологии и антропологии НАНА ведутся широкие археологические исследования, академик Иса Габиббейли добавил, что в Институте фольклора подготовлен и издан 2-томный сборник фольклора: «На основе исторических источников и архивных документов Институт истории и этнологии подготовил многочисленные научные труды, перевел и представил вниманию общественности ряд изданий. А Институтом языкознания подготовлен “Диалектологический атлас азербайджанского языка Карабаха и Восточного Зангезура”».
Академик сообщил, что и в других институтах НАНА ведутся связанные с Зангезуром научные исследования в соответствии со сферами их деятельности. Проект «Зангезурнаме», как и проекты «ГейдарАлиевнаме» и «Карабахнаме», предусматривает доведение до общественности Азербайджана обширных исследовательских материалов, тем самым успешно выполняется миссия служения идеалам независимого государства в сфере гуманитарных и общественных наук.
Рассказав об изданиях, посвященных теме Зангезура, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что каждая из представленных книг является ценным научным источником по своему содержанию и научной значимости. Академик Иса Габиббейли отметил, что на мероприятии под названием «Зангезурнаме Академии наук: от сбора фольклорных материалов до академических изысканий» вниманию общественности представлены 56 книг, связанных с Зангезуром. Эти издания – важные научно-исследовательские труды, посвященные истории, фольклору и культурному наследию Карабаха, Западного Азербайджана и Восточного Зангезура.
Президент НАНА выразил свою уверенность в том, что проект «Зангезурнаме» так же, как и предыдущий проект «Карабахнаме», внесет важный вклад в развитие науки и культуры Азербайджана. Академик подчеркнул, что эти 56 книг олицетворяют поддержку НАНА и отечественной науки в целом проводимой Президентом Ильхамом Алиевым политике, направленной на развитие Восточного Зангезура. Академик Иса Габиббейли отметил, что в ближайшее время состоится презентация 100 книг, посвященных теме Зангезура, исследования в этом направлении продолжаются, эти мероприятия реализуются в НАНА в плановом порядке.
Академик также сообщил, что в рамках XI Бакинской международной книжной выставки состоялась церемония подписания меморандумов о сотрудничестве между рядом научных учреждений НАНА и Национальной библиотекой Королевства Марокко, эта инициатива служит расширению международных научных связей.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул, что XI Бакинская международная книжная выставка является важной платформой, объединяющей представителей науки, литературы и общественной мысли, высоко оценил труд авторов книг, пожелал им новых творческих успехов и назвал выставку важным мероприятием с точки зрения обмена знаниями.
Затем выступил директор Института фольклора НАНА доктор филологических наук, доцент Хикмет Гулиев, который сообщил, что, наряду с презентацией изданных НАНА новых книг, мероприятие обладает большой значимостью с точки зрения формирования культуры чтения и книжной культуры.
Сказав, что в последние годы в НАНА наблюдается серьезный сдвиг в области издания трудов как отдельных авторов, так и многотомников, директор института добавил, что эта динамика – результат комплексных мероприятий, которые реализуются под руководством президента НАНА академика Исы Габиббейли: «Сегодня на выставке мы видим результаты этой деятельности».
На выставке, продолжил Хикмет Гулиев, вниманию посетителей также представлены издания, посвященные ценным фольклорным образцам, собранным во время фольклорных экспедиций в Зангезуре, организованных НАНА в 80-90-х гг. ХХ века.
Ученый подчеркнул, что мероприятие под названием «Зангезурнаме Академии наук: от сбора фольклорных материалов до академических изысканий» является важной платформой с точки зрения сохранения и передачи следующим поколениям богатого наследия, связанного с фольклором Карабаха и Западного Азербайджана: «Сегодня наше общество живет не только в реальном, но и в виртуальном социокультурном пространстве. Большое значение с этой точки зрения имеет умение народов сохранить свои духовные ценности, литературу, историю, традиции фольклора и в цифровом пространстве».
Хикмет Гулиев отметил, что представленные на выставке исследовательские труды в области фольклористики, этнографии, языкознания, литературоведения и т.д. служат устранению угроз этническим и национальным ценностям, возникшим в современный период цифровых трансформаций, глобализации и виртуализации, а также укреплению «культурно-интеллектуального иммунитета» в данной сфере.
На мероприятии также выступили заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук Сархан Хавери, директор Центральной научной библиотеки НАНА доктор технических наук, доцент Гусейн Гусейнов, директор издательства «Элм» НАНА доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов, директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев, старший научный сотрудник указанного института доктор исторических наук Солмаз Магеррамова, заведующий отделом Института фольклора доктор филологических наук, профессор Афзаледдин Аскеров, заведующий отделом Института истории и этнологии доктор философии по истории, доцент Камран Исмаилов и председатель профсоюзной организации Института философии и социологии Асья Ахмедова. В выступлениях говорилось о значении связанных с Зангезуром книг с научной и политической точек зрения, а также значении подобных выставок и мероприятий с точки зрения просвещения молодого поколения и повышения интереса к научному наследию.
Отметим, что на XI Бакинской международной книжной выставке принимают участие более 120-ти местных и более 70-ти зарубежных издательств.