Akademik İsa Həbibbəyli: “AMEA-nın “Zəngəzurnamə” layihəsi dövlət başçısının Zəngəzurla bağlı həyata keçirdiyi siyasətə Azərbaycan elminin dəstəyini ifadə edir”
06.10.2025 12:25
İkinci Qarabağ müharibəsində qazanılan Zəfərdən sonra sülh müqaviləsinin imzalanması və Zəngəzur dəhlizinin açılması regionda sülh və sabitliyin möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verəcək. Dövlət başçısının uzaqgörən siyasəti və qətiyyətli iradəsi nəticəsində reallaşan Zəngəzur dəhlizi layihəsi ölkəmizin Avropa ilə Asiya arasında daha səmərəli və etibarlı nəqliyyat əlaqələri qurmasına imkan yaradacaq. Bu layihə təkcə regional deyil, həm də beynəlxalq miqyasda böyük siyasi və iqtisadi önəm kəsb edir.
Bu sözləri AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Akademiya tərəfindən təşkil olunan növbəti “Akademiyanın Zəngəzurnaməsi: folklor toplamalarından akademik tədqiqatlaradək” adlı tədbirdə çıxışı zamanı səsləndirib.
O, uzun illər ərzində Zəngəzurun əsasən tarixi mənbələr əsasında öyrənildiyini, bu gün isə Şərqi Zəngəzurda genişmiqyaslı bərpa və tədqiqat işlərinin həyata keçirildiyini söyləyib, AMEA-nın müvafiq qurumlarının bu prosesdə fəal iştirak etdiklərini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən həmin ərazilərdə geniş arxeoloji tədqiqatlar aparılıb, Folklor İnstitutu tərəfindən Qarabağdan toplanmış folklor örnəkləri əsasında çoxcildlik nəşr hazırlanıb, Tarix İnstitutu mövcud tarixi mənbələr və arxiv sənədləri əsasında müxtəlif elmi əsərlər təqdim edib, bir sıra nəşrləri tərcümə edərək elmi ictimaiyyətə çatdırıb. Dilçilik İnstitutu isə  “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası”nı hazırlayıb.
AMEA-nın digər institutlarında da öz fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq Zəngəzurla bağlı elmi tədqiqatların aparıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, AMEA “Heydər Əliyevnamə” və “Qarabağnamə” layihələri kimi, “Zəngəzurnamə” layihəsi çərçivəsində də geniş tədqiqat materiallarını Azərbaycan cəmiyyətinə təqdim etməklə humanitar və ictimai sahədə müstəqil dövlət ideallarına sədaqətlə xidmət missiyasını uğurla həyata keçirir.
O, Zəngəzur mövzusuna həsr olunmuş nəşrlər haqqında məlumat verərək, təqdim edilən hər bir kitabın elmi baxımdan dəyərli, məzmun baxımından zəngin olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, “Akademiyanın Zəngəzurnaməsi: folklor toplamalarından akademik tədqiqatlaradək” adlı tədbirdə AMEA tərəfindən Zəngəzurla bağlı 56 kitab təqdim olunur. Bu nəşrlər Qarabağ, Qərbi Azərbaycan və Zəngəzurla bağlı tarixi, folklor və mədəni irsi əks etdirən, bölgənin həqiqi tarixini elmi əsaslarla üzə çıxaran mühüm tədqiqat əsərləridir.
AMEA-nın prezidenti “Qarabağnamə” layihəsindən sonra, “Zəngəzurnamə” layihəsinin də Azərbaycan elminin və mədəniyyətinin inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Alimin fikrincə, bu gün təqdim edilən 56 kitab Prezident İlham Əliyevin Zəngəzurun inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi siyasətə AMEA-nın və ümumilikdə, Azərbaycan elminin dəstəyini ifadə edir. O, yaxın zamanlarda Zəngəzur mövzusuna həsr olunmuş 100 kitabın təqdimatının keçiriləcəyini qeyd edib, bu istiqamətdə AMEA-da elmi tədqiqatların ardıcıl şəkildə davam etdirildiyini və işlərin planlı surətdə həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində AMEA-nın bir sıra elmi müəssisələrinin Mərakeş Milli Kitabxanası ilə əməkdaşlıq memorandumu imzaladığını xatırladaraq, bu təşəbbüsün beynəlxalq elmi əlaqələrin genişlənməsinə xidmət etdiyini qeyd edib.
AMEA rəhbəri XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin elm, ədəbiyyat və ictimai fikir nümayəndələrini bir araya gətirən mühüm platforma rolunu oynadığını vurğulayıb, kitab müəlliflərinə yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb.

Академик Иса Габиббейли: «Проект НАНА «Зангезурнаме» олицетворяет поддержку азербайджанской науки политике, проводимой главой государства в связи с Зангезуром»
06.10.2025 12:25
Подписание мирного договора и открытие Зангезурского коридора после одержанной в Отечественной войне Победы внесет важный вклад в укрепление мира и стабильности в регионе. Открытие Зангезурского коридора, которое станет возможным благодаря дальновидной политике и решительной воле главы нашего государства, создаст возможности для установления эффективных и надежных транспортных связей между Азербайджаном, странами Европы и Азии. Этот проект обладает большой политической и экономической значимостью не только для региона, но и в международном масштабе.
Этими мыслями президент НАНА академик Иса Габиббейли поделился в ходе своего выступления на очередном мероприятии НАНА, состоявшемся в рамках XI Бакинской международной книжной выставки. Мероприятие было посвящено теме «Зангезурнаме Академии наук: от сбора фольклорных материалов до академических изысканий».
Руководитель НАНА отметил, что на протяжении долгих лет Зангезур изучался, опираясь, в основном, на исторические источники, сегодня же в Восточном Зангезуре ведутся широкомасштабные реставрационные и исследовательские работы, в этом процессе активное участие принимают и соответствующие подразделения Академии наук.
Сказав, что на этих территориях Институтом археологии и антропологии НАНА ведутся широкие археологические исследования, академик Иса Габиббейли добавил, что в Институте фольклора подготовлен и издан 2-томный сборник фольклора: «На основе исторических источников и архивных документов Институт истории и этнологии подготовил многочисленные научные труды, перевел и представил вниманию общественности ряд изданий. А Институтом языкознания подготовлен Диалектологический атлас азербайджанского языка Карабаха и Восточного Зангезура».
Академик сообщил, что и в других институтах НАНА ведутся связанные с Зангезуром научные исследования в соответствии со сферами их деятельности. Проект «Зангезурнаме», как и проекты «ГейдарАлиевнаме» и «Карабахнаме», предусматривает доведение до общественности Азербайджана обширных исследовательских материалов, тем самым успешно выполняется миссия служения идеалам независимого государства в сфере гуманитарных и общественных наук.
Рассказав об изданиях, посвященных теме Зангезура, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что каждая из представленных книг является ценным научным источником по своему содержанию и научной значимости. Академик Иса Габиббейли отметил, что на мероприятии под названием «Зангезурнаме Академии наук: от сбора фольклорных материалов до академических изысканий» вниманию общественности представлены 56 книг, связанных с Зангезуром. Эти издания – важные научно-исследовательские труды, посвященные истории, фольклору и культурному наследию Карабаха, Западного Азербайджана и Восточного Зангезура.
Президент НАНА выразил свою уверенность в том, что проект «Зангезурнаме» так же, как и предыдущий проект «Карабахнаме», внесет важный вклад в развитие науки и культуры Азербайджана. Академик подчеркнул, что эти 56 книг выражают поддержку НАНА и отечественной науки в целом проводимой Президентом Ильхамом Алиевым политике, направленной на развитие Восточного Зангезура. Академик Иса Габиббейли отметил, что в ближайшее время состоится презентация 100 книг, посвященных теме Зангезура, исследования в этом направлении продолжаются, эти мероприятия реализуются в НАНА в плановом порядке.
Академик также сообщил, что в рамках XI Бакинской международной книжной выставки состоялась церемония подписания меморандумов о сотрудничестве между рядом научных учреждений НАНА и Национальной библиотекой Королевства Марокко, эта инициатива служит расширению международных научных связей.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул, что XI Бакинская международная книжная выставка является важной платформой, объединяющей представителей науки, литературы и общественной мысли, высоко оценил труд авторов книг, пожелал им новых творческих успехов и назвал выставку важным мероприятием с точки зрения обмена знаниями.