AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə: “Musiqi türk mədəniyyətinin mühüm semantik qatlarından birini təşkil edir”
20.11.2025 15:20
Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə I Beynəlxalq Türk Dünyası Ənənəvi Musiqi və Mədəni Kimlik Simpoziumunda çıxış edib.
Alim çıxışında ənənəvi musiqinin milli kimliyin əsas göstəricilərindən biri olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, musiqi bütövlükdə ənənəvi incəsənətin böyük bir hissəsini təşkil edir və etnosun özünü dərk etməsi, fərqləndirməsi və mədəni xüsusiyyətlərinin toplanması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Ərtegin Salamzadə Türk dünyasında mədəni kimliyin iki səviyyədə formalaşdığını, həm ayrı-ayrı xalqların milli səviyyəsində, həm də ümumi türk identikliyi çərçivəsində təzahür etdiyini bildirib. O, qədim türklərin yaratdığı böyük dövlətlərdən, geniş coğrafiyalardan bəhs edərək məkana və dilə əsaslanan ümumtürk kimliyinin tarixi dərinliyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, türklərin yaratdığı geniş coğrafi sivilizasiya məkanı və ortaq dil amili ümumi türk kimliyinin formalaşmasında böyük rol oynayıb.
Direktor müasir türkologiyanın yalnız dilçiliklə məhdudlaşmadığını, artıq folklor, incəsənət, memarlıq, etnoqrafiya, fəlsəfə və arxeologiya kimi sahələri də əhatə etdiyini vurğulayıb. O, türk mədəniyyətinin zəngin materialarının sistemləşdirilməsi üçün yeni metodoloji yanaşmalara ehtiyac olduğunu, bu baxımdan “türkoloji sənətşünaslıq” adlı yeni elmi istiqamətin formalaşdığını diqqətə çatdırıb.
Professor Ərtegin Salamzadə qeyd edib ki, müasir yanaşma hər bir türk xalqının özünəməxsusluğunun araşdırılmasına mane olmur, əksinə, vahid türk mədəniyyətinin daha dərindən öyrənilməsinə imkan yaradır: “Bir xalqın mədəniyyətini araşdırmaq, bütövlükdə türk mədəniyyətini öyrənmək deməkdir”.
Alim türk mədəniyyətinin vahid şəkildə tədqiqinin yeni elmi imkanlar açdığını, ənənəvi musiqinin isə bu böyük sivilizasiyanın mühüm semantik qatlarından birini təşkil etdiyini vurğulayaraq fikrini tamamlayıb.

Член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде: «Музыка является одним из важных семантических слоев тюркской культуры»
20.11.2025 15:20
Директор Института архитектуры и искусства НАНА член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде выступил на I Международном симпозиуме на тему «Тюркский мир: традиционная музыка и культурная идентичность».
Ученый сообщил, что музыка – это не только часть искусства, это – один из основных показателей развития самосознания этноса, сохранения им своей уникальности и культурных особенностей.
Эртегин Саламзаде отметил, что культурная идентичность в тюркском мире формируется и на уровне отдельных народов, и в рамках общетюркской идентичности. Член-корреспондент НАНА сообщил, что основанные древними тюрками государства, охватывающие обширные территории, и фактор общего языка составляют основу общетюркской идентичности.
Современная тюркология, продолжил директор института, не ограничивается лишь языкознанием, она охватывает фольклор, искусство, архитектуру, этнографию, философию, археологию и другие гуманитарные сферы. Подчеркнув, что сформировано новое научное направление – тюркологическое искусствоведение, которое дает возможность всецело изучать тюркскую культуру, Эртегин Саламзаде добавил, что традиционная музыка является важной неотъемлемой частью этой великой культуры.
Профессор Эртегин Саламзаде отметил, что современный подход не мешает изучению своеобразия каждого тюркского народа, напротив, открывает перспективы для более глубокого изучения единой тюркской культуры: «Изучить культуру одного народа значит изучить тюркскую культуру в целом».
В заключение своего выступления ученый подчеркнул, что целостное изучение тюркской культуры открывает новые возможности для развития науки, традиционная музыка является одним из важных семантических слоев этой великой цивилизации.