Azərbaycan muğamı və aşıq yaradıcılığı Türk dünyasının bütün guşələrində mövcud olan oxşar musiqi kodları ilə səsləşir
20.11.2025 15:30
I Beynəlxalq Türk Dünyası Ənənəvi Musiqi və Mədəni Kimlik Simpoziumu xalqlarımızın mənəvi yaddaşını, özünüdərk prosesini və mədəni davamlılığını anlamaq baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Bu barədə Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun aparat rəhbəri tarix elmləri doktoru Fəxri Hacıyev I Beynəlxalq Türk Dünyası Ənənəvi Musiqi və Mədəni Kimlik Simpoziumunda Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti xanım Aktotı Raimkulovanın tədbirə ünvanladığı mətni səsləndirərkən bildirib.
O, AMEA Folklor İnstitutu tərəfindən təşkil edilən bu elmi platformanın Türk dünyasının mədəni irsinin, ənənəvi musiqinin öyrənilməsi baxımından mühüm rol oynadığını qeyd edib.
“Türk xalqlarının çoxəsrlik mədəni irsində musiqi sadəcə bir incəsənət sahəsi deyil, həm də kimlik daşıyıcısı, yaddaşın qoruyucusu, nəsilləri bir-birinə bağlayan körpüdür”, – deyə qeyd edən Fəxri Hacıyev Azərbaycan muğamı, aşıq yaradıcılığı, el havaları və milli ifa ənənələrinin Türk dünyasının bütün guşələrində mövcud olan oxşar musiqi kodları ilə səsləşdiyini vurğulayıb.
Fondun fəaliyyət istiqamətlərindən bəhs edən Fəxri Hacıyev bildirib ki, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun əsas vəzifəsi Türk dünyasının zəngin mədəni irsinin araşdırılması, qorunması və beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasıdır. Ənənəvi musiqi ailələrinin tədqiqi, onların rəqəmsallaşdırılması, arxivləşdirilməsi, ifaçı nəsillər arasında körpü qurulması və gənclərin bu irsə marağının artırılması Fondun prioritet istiqamətləri sırasındadır.
O, həmçinin Folklor İnstitutu ilə Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun son bir il ərzində inkişaf edən beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb, icra olunan birgə layihələr barədə məlumat verərək mövcud tərəfdaşlığın əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Alim simpoziumun elmi fikir mübadiləsinin aparılmasına, ənənəvi musiqinin mədəni və sosial funksiyalarının araşdırılmasına, yeni tədqiqat istiqamətlərinin formalaşmasına şərait yaradacağına əminliyini ifadə edib.
Tədbirin təşkilinə görə Folklor İnstitutuna təşəkkürünü bildirən Fəxri Hacıyev vurğulayıb ki, Türk mədəniyyətinə xidmət edən bu kimi təşəbbüslər birliyimizi möhkəmləndirir, milli kimliyimizi daha da gücləndirir.

Азербайджанский мугам и ашугское искусство созвучны со схожими музыкальными кодами, которые распространены во всех уголках тюркского мира
20.11.2025 15:30
I Международный симпозиум на тему «Тюркский мир: традиционная музыка и культурная идентичность» обладает большой значимостью с точки зрения понимания духовной памяти, процесса самосознания и культурной преемственности наших народов.
Эти слова произнес руководитель аппарата Фонда тюркской культуры и наследия доктор исторических наук Фахри Гаджиев, когда зачитывал на открытии симпозиума текст обращения президента Фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкуловой к участникам мероприятия.
Он подчеркнул значение симпозиума с точки зрения изучения общей духовной памяти тюркских народов и отметил, что традиционная музыка для тюркоязычных народов – это не просто сфера искусства, это – фундаментальная ценность, сохраняющая нашу идентичность, создающая  связь между поколениями и обеспечивающая культурную преемственность. Такие национальные традиции, как мугам, ашугское искусство, народные мелодии, созвучны со схожими музыкальными кодами, которые распространены во всех уголках тюркского мира, и это является наглядным показателем общих культурных корней.
Фахри Гаджиев продолжил: «Основная миссия Фонда тюркской культуры и наследия заключается в изучении, сохранении и популяризации богатого культурного наследия тюркского мира на международном уровне». Он сообщил, что изучение, цифровизация, архивирование и передача молодому поколению музыкального наследия тюркских народов является одной из приоритетных сфер деятельности Фонда.
Говоря о развитии связей между Фондом тюркской культуры и наследия и Институтом фольклора НАНА за последний год и реализованных совместных проектах, Фахри Гаджиев высоко оценил это сотрудничество.
В заключение руководитель аппарата Фонда поблагодарил организаторов мероприятия и выразил свою уверенность в том, что симпозиум откроет широкие горизонты для расширения сотрудничества между учеными тюркского мира и усиления культурного единства.