Rəyasət Heyətinin iclasında “2025-ci ilin Nobel mükafatı və laureatları: dünya elminin prioritetləri və Azərbaycan elminin vəzifələri” mövzusunda məruzə dinlənilib
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ “2025-ci ilin Nobel mükafatı və laureatları: dünya elminin prioritetləri və Azərbaycan elminin vəzifələri” haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, hər il Nobel mükafatlarının nəticələri açıqlandıqdan sonra ənənəvi olaraq bununla bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında məruzələr dinlənilir, dünya elminin prioritetlərinə dair müzakirələr aparılır, Azərbaycan elminin dünya elmindəki mövqeyinin inkişaf tendensiyası qiymətləndirilir. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bugünkü iclasda 2025-ci il üçün AMEA-da fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbul edilmiş doktorantlar da iştirak edirlər və Nobel mükafatları ilə bağlı təqdim olunacaq məruzə onların gələcək elmi fəaliyyətləri üçün də faydalı olacaq.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyev “2025-ci ilin Nobel mükafatı və laureatları: dünya elminin prioritetləri və Azərbaycan elminin vəzifələri” mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
Akademik bildirib ki, Nobel mükafatına namizədlər İsveç və Norveç Akademiyaları, Nobel komitələri, Nobel mükafatçıları və Akademiyanın məsləhət bildiyi alimlər tərəfindən irəli sürülür. Hər il Nobel fondu aparıcı alimlərə sorğular göndərir və təqribən bir neçə min alim, onların kəşfləri haqqında məlumat toplanır və filtrdən keçirilir, onlardan bir neçə yüzü nominant kimi seçilir, 5-6 əsas namizəddən - finalistdən isə ən çoxu 3-ü Nobel mükafatına layiq bilinir. O qeyd edib ki, bugünə kimi ən çox Nobel mükafatı alan ölkələr - ABŞ (402), Böyük Britaniya (137), Almaniya (109), Fransa (68), İsveç (33) olub və cəmi 1020 laureatdan 66-sı qadındır.
Akademik Dilqəm Tağıyev diqqətə çatdırıb ki, 2025-ci ildə riyaziyyat Nobeli sayılan Abel mükafatına Masaki Kaşivara (Yaponiya), informatika sahəsində Türinq mükafatına isə Endryu Barto və Richard Satton (ABŞ) layiq görülüblər.
2025-ci ildə Fiziologiya və ya tibb üzrə Nobel mükafatı ilə ABŞ alimləri Meri Brunka və Fred Ramstell və Şimon Sakaquçinin (Yaponiya) təltif edildiyini deyən məruzəçi mükafatın periferik immunoloji tolerantlığın immun sisteminin orqanizmə ziyanlı təsirinin qarşısını ala bilməsi sahəsində novator kəşflərə görə verildiyini bildirib.
Kvant aləminin insan gözünə görünə bilən obyektlərdə də müşahidə oluna bilməsini sübut edən eksperimentlərə görə isə Con Klark (Böyük Britaniya, ABŞ-da işləyir), Mişel Devore (Fransa, ABŞ-da Yels Universitetində işləyir) və Con Martinisin (ABŞ) Fizika üzrə Nobel mükafatı ilə təltif edildiklərini diqqətə çatdırıb.
Akademik Dilqəm Tağıyev 2025-ci ildə Kimya üzrə Nobel mükafatı ilə Susumi Kitaqava (Yaponiya), Riçard Robson (Böyük Britaniya, Avstraliyada işləyir) və Ömər Yaqinin (İordaniya, ABŞ-da işəyir) metal-üzvi karkasların (MOF) yaradılması sahəsində uğurlu tədqiqatlara görə layiq görüldüklərini bildirib: “Laureatlar molekulyar memarlığın yeni formasını yaradıblar. Bu konstruksiyada uzun üzvi radikallar düyünlərdə yerləşən metallarla böyük həcmdə məsamələri olan kristallar əmələ gətirir (MOF – metal-orqanic frameworks). Onları alanda tikinti bloklarını elə seçmək olar ki, konkret ölçülü molekulları udmaq və ya saxlamaq qabiliyyətinə malik olsunlar. Bu baxımdan onların potensial imkanları yüksək qiymətləndirilir”.
Həmçinin macar yazıçısı Laslo Kraskaxorkianın inandırıcı və uzaqgörən yaradıcılığına, apokalipsiz dəhşətlərinə baxmayaraq, incəsənətin gücünü bir daha təsdiq edə bilməsinə görə Ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatına layiq görüldüyünü qeyd edib.
Bundan əlavə, süni intellektin yeni texnologiyalarının köməyi ilə iqtisadiyyatın inkişafı və insanların rifahının yaxşılaşdırılması, innovasiyalar əsasında iqtisadi inkişafı izah etdiklərinə görə Joel Mokip (ABŞ) ilə Filip Aqion (Fransa) və Piter Xovidin (ABŞ) İqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatına layiq görüldüklərini diqqətə çatdırıb.
Mariya Korina Maçadonun isə 366 namizəd arasından Sülh üzrə Nobel mükafatı ilə təltif edildiyini söyləyib.
Akademik Dilqəm Tağıyev, həmçinin müsəlman ölkələrinin Nobel mükafatçıları, Nobel mükafatını ala bilməyən məşhur alimlər, yazıçılar, mükafatla bağlı bəzi problemlər və çətinliklər barədə də danışıb.
Məruzədə, o cümlədən qeyd olunub ki, bu gün süni intellekt, kvant hesablamaları, ekoloji həll texnologiyaları – yaşıl energetika, karbonun udulma texnologiyaları və s., həyat elmləri (tibb, koqnitiv və biotexnologiyalar), yeni materiallar və nano texnologiyalar, yaşıl texnologiyalar və sənaye texnologiyaları dünya elminin əsas prioritetləridir.
Akademik Dilqəm Tağıyev çıxışının sonunda, həmçinin kimya sahəsində dünya elminin əsas prioritetlərinə də toxunub, AMEA-nın 2026-2030-cu illər üçün “İnkişaf strategiyasında və Yol xəritəsi”ndə kimya elmləri üzrə nəzərdə tutulmuş prioritet istiqamətləri təqdim edib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul olunub.

На заседании Президиума НАНА был прослушан доклад на тему «Нобелевская премия и её лауреаты в 2025 году: приоритеты мировой науки и задачи азербайджанской науки»
Как мы отмечали ранее, состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос о лауреатах Нобелевской премии 2025 года и задачах отечественной науки.
В своем выступлении по данному вопросу президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что по традиции ежегодно после объявления имен лауреатов Нобелевской премии на заседании Президиума НАНА проходит прослушивание докладов, обсуждаются приоритеты мировой науки и анализируются тенденции развития и позиции азербайджанской науки в международном научном пространстве. Академик отметил, что на сегодняшнем заседании принимают участие и докторанты, которые поступили в этом году в докторантуру НАНА по программе подготовки докторов философии, и представленный доклад в связи с Нобелевской премией будет полезен для их дальнейшей научной деятельности.
Затем вице-президент НАНА академик Дильгам Тагиев выступил с докладом на тему «Нобелевская премия и её лауреаты в 2025 году: приоритеты мировой науки и задачи азербайджанской науки».
Академик сообщил, что кандидаты на Нобелевскую премию выдвигаются со стороны Шведской и Норвежской академий наук, Нобелевских комитетов, лауреатов Нобелевской премии и рекомендованных Академией ученых. Каждый год фонд Нобеля направляет передовым ученым запросы, собирается и фильтруется информация о нескольких тысячах ученых и их открытиях, несколько сотен из них отбираются в качестве номинантов, а из 5-6-ти основных кандидатов-финалистов максимум троим ученым присуждается Нобелевская премия. До сих пор, продолжил вице-президент НАНА, наибольшее количество Нобелевских премий получили ученые из США (402), Великобритании (137), Германии (109), Франции (68), Швеции (33), из 1020-ти лауреатов премию получили всего 66 женщин.
Академик Дильгам Тагиев отметил, что в 2025 году Абелевскую премию, которая считается Нобелевской премией по математике, получил Масаки Касивара (Япония), а премию Тьюринга в области информатики – Эндрю Барто и Ричард Саттон (США).
Сказав, что Нобелевская премия 2025 года по физиологии или медицине была присуждена американским ученым Мэри Брункоу, Фреду Рамсделлу и японскому ученому Симону Сакагучи, докладчик добавил, что ученые получили награду за открытия в области периферической иммунной толерантности.
Академик сообщил, что Нобелевская премия по физике была присуждена Джону Кларку (Великобритания, работает в США), Мишель Деворе (Франция, работает в Йельском университете США) и Джону Мартинису (США) за серию экспериментов, в которых было доказано, что странные явления квантового микромира можно наблюдать и на объектах, видных человеческому глазу.
Нобелевскую премию по химии в 2025 году, продолжил академик Дильгам Тагиев, за открытие металлоорганических каркасных структур получили Сусуму Китагава (Япония), Ричард Робсон (Великобритания, работает в Австралии) и Омар Яги (Иордания, работает в США): «Лауреаты разработали новую форму молекулярной архитектуры. В этих конструкциях ионы металлов функционируют как узлы, соединенные длинными органическими молекулами на основе углерода. Вместе ионы металлов и молекулы организованы так, что образуют кристаллы, содержащие большие полости. Эти пористые материалы называются металлоорганическими каркасами (metal-organic frameworks, MOF). Изменяя строительные блоки, используемые в MOF, химики могут конструировать их таким образом, чтобы они могли улавливать и хранить определенные вещества. С этой точки зрения их потенциальные возможности ценятся очень высоко».
Вице-президент НАНА также сообщил, что за убедительное и прозорливое творчество, которое в условиях апокалиптического ужаса вновь подтверждает силу искусства, венгерский писатель Ласло Краснахоркаи был удостоен Нобелевской премии по литературе.
Помимо этого, Нобелевская премия по экономике была присуждена Джоэлу Мокиру (США), Филиппу Агийону (Франция) и Питеру Ховитту (США) за определение предпосылок для устойчивого роста посредством технологического прогресса и за объяснение экономического роста, основанного на инновациях.
Нобелевская премия мира, продолжил академик, была присуждена Марии Корине Мачадо (Венесуэла).
Далее академик Дильгам Тагиев говорил о лауреатах Нобелевской премии из мусульманских стран, известных ученых и писателях, которые не смогли получить эту премию, а также о проблемах и трудностях, связанных с премией.
В докладе отмечалось, что сегодня основными приоритетами мировой науки являются такие сферы, как искусственный интеллект, квантовые вычисления, экологические технологии – зеленая энергетика, технологии улавливания углерода и т.д., науки о жизни (медицина, когнитивистика и биотехнологии), новые материалы и нанотехнологии, зеленые технологии и промышленные технологии.
В заключение своего выступления академик Дильгам Тагиев рассказал об основных приоритетах мировой науки в области химии и о приоритетных направлениях в сфере химических наук, которые нашли свое отражение в «Стратегии развития и Дорожной карте НАНА на 2026-2030 годы».