Əvvəlcə AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin və “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2025-ci il ərzində əldə etdiyi nailiyyətləri, nəşr olunan elmi əsər və kitabları əks etdirən sərgiyə baxış olub.
İclası giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli tədbirin gündəliyi barədə məlumat verib. Akademik vurğulayıb ki, hazırda Kimya Elmləri Bölməsi optimallaşma, struktur islahatları və strateji hədəflərin müəyyənləşdirilməsi müstəvisində özünün keyfiyyətcə yeni inkişaf mərhələsini yaşayır.
AMEA prezidenti bölmənin nəzdindəki elmi müəssisələrin fəaliyyətinin müasir dövrün qlobal çağırışlarına və intellektual tələblərinə uyğun yenidən qurulmasında Elm və Təhsil Nazirliyinin səmərəli fəaliyyətini, eləcə də idarəetmədə tətbiq olunan innovativ yanaşmaları yüksək qiymətləndirib. Qeyd edib ki, hesabat çərçivəsində bölmənin nümayiş etdirdiyi sərgi Azərbaycan kimya elminin fundamental nailiyyətlərini əyani şəkildə təqdim edir.
Sonra  AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri akademik Dilqəm Tağıyev bölmənin hesabatını təqdim edib. Akademik bildirib ki, hesabat ilində Kimya Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə tədqiqatlar AMEA tərəfindən təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında 2021-2025-ci illərdə yerinə yetiriləcək elmi-tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətləri”nə uyğun aparılıb.
Akademik Dilqəm Tağıyev qeyd edib ki, ötən il institutlar fəaliyyətlərində “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafına dair Milli Prioritetlər”i, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nı, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nı, “Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya”nın Fəliyyət Planını və “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar Yol Xəritəsi”ni rəhbər tutublar.
Məruzəçi təqdimatında diqqətə çatdırıb ki, hesabat ilində KEB-in institutları üzrə elmi tədqiqatlar 12 problem, 41 mövzu və 110 iş üzrə həyata keçirilib. İnstitutların elmi məhsuldarlıq göstəricilərinə toxunan natiq akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu, akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu, akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu və Polimer Materialları İnstitutunun alimlərinin 263-ü xaricdə olmaqla, ümumilikdə 505 məqaləsinin dərc edildiyini, eləcə də bu məqalələrə 7300 sayda istinadların olunduğunu bildirib.
Təqdimatda 2025-ci ildə elmi-tədqiqat müəssisələrində kitab, monoqrafiya və dərslik olmaqla 47 nəşrin (2-si xaricdə), 505 məqalənin (263-ü xaricdə) çap olunduğu, əməkdaşların Scopus elmi bazasında 184, Web of Science bazasında indeksləşən jurnallarda isə 104 məqaləsinin işıq üzü gördüyü diqqətə çatdırılıb.
Məruzədə bildirilib ki, hesabat ilində bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələri 3-ü xaricdə olmaqla 49 patent əldə edib.
Bundan əlavə, hesabatda bölmənin kadr potensialı, təltifləri, o cümlədən ötən il Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun 90,  Aşqarlar Kimyası İnstitutunun 60 və görkəmli alimlər, akademik Y.Məmmədəliyevin 120, akademik H.Şahtaxtinskinin 125, akademik T.Şahtaxtinskinin 100 və akademik M.Rüstəmovun 95 illik yubileylərinin qeyd edilməsi barədə məlumatlar təqdim olunub.
İclasda Rəyasət Heyəti akademik Dilqəm Tağıyevin Kimya Elmləri Bölməsinin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatını müzakirə edib. Bölmənin illik fəaliyyəti məqbul hesab olunub müvafiq qərar qəbul edilib. Qərara əsasən, elmi tədqiqatların dövlət səviyyəsində müəyyən edilən “Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” və “Süni İntellekt Strategiyası”na uyğun, nəticəyönümlü istiqamətlərdə genişləndirilməsi tapşırılıb. Xüsusilə işğaldan azad edilmiş ərazilərin mineral xammal ehtiyatlarından səmərəli istifadə, “Yaşıl artım” prioriteti və müdafiə qüdrətinin artırılmasına xidmət edən strateji araşdırmalara üstünlük verilməsi qərara alınıb. Bununla yanaşı, innovativ polimer materialların alınması, sənaye tullantılarının təmizlənməsi və dərman maddələrinin effektivliyinin artırılması sahəsində elmi müəssisələr qarşısında konkret vəzifələr qoyulub. Yekun olaraq, bölməyə gənclərin elmə cəlb edilməsi, kimya elminə dair terminologiyanın zənginləşdirilməsi və kimya elmin populyarlaşdırılması istiqamətində fəaliyyəti gücləndirmək tapşırılıb.
Daha sonra “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş hesabat dinlənilib. Hesabatı Mərkəzin direktor müavini professor Şaiq İbrahimov təqdim edərək bildirib ki, ötən il “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması və Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildləri üzərində işlərin aparılması istiqamətində fəaliyyət göstərib.
Natiq vurğulayıb ki, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın müvafiq bəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması nəzərdə tutulub.
Məruzədə diqqətə çatdırılıb ki, təsdiq olunmuş sözlüyə əsasən, “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nda Ümummilli Liderin Azərbaycanın dövlət strukturunun və dövlət rəmzlərinin formalaşmasında, Konstitusiyanın hazırlanmasında, ordu quruculuğunda və milli təhlükəsizliyin yaradılmasında olan xidmətləri, Azərbaycan xalqı və dövləti naminə həyata keçirdiyi fəaliyyətin tarixi icmalı, cəmiyyətdəki ideologiyanın Azərbaycançılıq, insanpərvərlik və demokratiyaya istiqamətləndirilməsi üçün gördüyü işlər, habelə xarici dövlətlər və təşkilatlarla əlaqələrin qurulmasında və inkişafında, xalqın sosial durumunun və ölkənin iqtisadiyyatının yaxşılaşdırılmasında, orta və ali təhsilin təşkilində və inkişafında, elmin prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, respublikada yeni klinikaların istifadəyə verilməsində, ölkədə olimpiya hərəkatının yaranmasında uğurlu fəaliyyəti, həmçinin Azərbaycanda musiqi mədəniyyətinin, bədii yaradıcılığın, muzey işinin, tarixi memarlıq qoruqlarının yaradılmasında və inkişafında, təbii sərvətlərimizin öyrənilməsinin və səmərəli istifadəsinin təşkilində misilsiz xidmətləri və s. əksini tapacaq.
Məruzəçi qeyd edib ki, “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”na daxil ediləcək 800-ə qədər məqalənin ilkin variantı yazılıb, bunlardan 300-dən artıq məqalə hesabat ilində redaktə olunub və hazırda qalan məqalələr redaktə edilir.
Həmçinin vurğulanıb ki, 2025-ci ildə Elmi Mərkəzin sahə redaksiyaları tərəfindən hazırlanmış Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 600 səhifəlik 11-ci cildi çapdan çıxıb. Bu cild “Hindistanda xalq üsyanı” məqaləsi ilə başlayıb “İqdam” məqaləsi ilə tamamlanır.
Eyni zamanda Mərkəzin sahələr üzrə elmi redaksiyaları Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 12-ci cildinə aid məqalələrin ilkin variantını hazırlayaraq, redaktə üçün humanitar və təbiyyat elmləri üzrə müvafiq elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya redaksiyalarına təhvil veriblər. Hesabat ili ərzində çoxcildli Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildinə daxil edilmək üçün bütün elmi redaksiyaların hazırladığı məqalələrin ümumi sayı 2313 olub. Məqalələrin ilkin redaksiya variantları hazırlanaraq “Komplektləşdirmə, Texniki Tərtibat və Korrektura” şöbəsinə təhvil verilib və buradan redaktə olıunmaq üçün müvafiq elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya redaksiyalarına yönəldilib. İl ərzində “Humanitar elmlər üzrə elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya” və “Təbiət elmləri üzrə elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya” redaksiyalarında Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildlərinə daxil ediləcək 1367 məqalə yoxlanılıb redaktə edilmişdir.
Məruzə dinlənildikdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, müvafiq qərar qəbul olunub.
İclasda təqdim olunan hesabatlar ətrafında AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müşaviri akademik Adil Qəribov, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru vəzifəsini icra edən AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru  akademik Vaqif Abbasov, BDU-nun kafedra müdiri akademik Abel Məhərrəmov və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron akademiya şöbəsinin müdiri riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov çıxış edərək, Azərbaycan elmi qarşısında duran vəzifələr, alimlərin fəaliyyətinin beynəlxalq standartlar əsasında qiymətləndirilməsi, onların reytinq göstəricilərinin yüksəldilməsi və elmi istinad indekslərinin artırılması, yüksək elmi nailiyyətlərə imza atan tədqiqatçıların maddi-mənəvi stimullaşdırılması və mükafatlandırılması mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi məsələlərinə toxunublar. Həmçinin rəqəmsal elmin hazırkı vəziyyəti fonunda süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi, elm və texnologiya statistikasının müasir metodlarla hazırlanması və bu istiqamətlərdə qabaqcıl beynəlxalq elmi təcrübənin dərindən öyrənilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Kimya Elmlər Bölməsinin “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2025-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatları təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.
İclasın yekununda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli son iki ilAMEA-da elmi təşkilatların da hesabatlarının yeni elmi-metodoloji standartlar əsasında keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, elmdə keyfiyyət və səmərəliliyin artırılmasına xidmət məqsədilə hər il təqdim olunan hesabatların müasir meyyarlar səviyyəsinə qaldırılması qarşıda duran əsas tələblərdən biri kimi müəyyən edilib.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, члены отделения, директора научных учреждений отделения, а также соответствующие лица.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, освещающей достижения Отделения химических наук (ОХН) НАНА и Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» в 2025 году, изданные научные труды и книги.
Открывая заседание вступительным словом, академик Иса Габиббейли ознакомил всех с вопросами, стоящими на повестке дня. Академик подчеркнул, что в настоящее время продолжается качественно новый этап развития Отделения химических наук, проводятся реформы по оптимизации и структуризации, идет процесс установления стратегических целей.
Руководитель НАНА высоко оценил эффективную деятельность Министерства науки и образования в сфере преобразования деятельности научных учреждений, входящих в состав отделения, в соответствии с глобальными вызовами и интеллектуальными требованиями современности, а также инновационные подходы, которые применяются в управлении. Академик отметил, что выставка, организованная в рамках отчета, наглядно демонстрирует фундаментальные достижения химической науки в Азербайджане.
Затем вице-президент НАНА, председатель Ученого совета ОХН академик Дильгам Тагиев представил отчет отделения. Академик сообщил, что в отчетный период исследования в научных учреждениях, которые входят в состав Отделения химических наук, велись в соответствии с утвержденными НАНА «Приоритетными направлениями научно-исследовательских работ, которые будут выполнены в Азербайджанской Республике в 2021-2025 гг.».
В прошлом году, продолжил вице-президент НАНА, институты в своей деятельности руководствовались такими документами, как «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты социально-экономического развития», «Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», «I Государственная программа Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», План мероприятий «Комиссии по бизнес-среде и международным рейтингам» и «Дорожная карта по улучшению международных рейтинговых показателей, связанных с научными публикациями».
В ходе презентации докладчик отметил, что в 2025 году в институтах ОХН велись научные исследования, охватывающие 12 проблем, 41 тему и 110 работ.
Говоря о показателях научной продуктивности институтов, академик Дильгам Тагиев подчеркнул, что учеными Института нефтехимических процессов имени академика Ю.Мамедалиева, Института химии присадок имени академика А.Гулиева, Института катализа и неорганической химии имени академика М.Нагиева и Института полимерных материалов были изданы 47 книг, монографий и учебников (2 – за рубежом), 505 статей (263 – за рубежом), 184 статьи были опубликованы в журналах, индексируемых в базе Scopus, 104 – в базе Web of Science; на труды ученых ссылались 7300 раз. Академик также сообщил, что научно-исследовательскими учреждениями отделения были получены 49 патентов (3 – за рубежом).
Помимо этого, в отчете говорилось о кадровом потенциале ОХН, наградах, праздновании 90-летнего юбилея Института катализа и неорганической химии, 60-летнего юбилея Института химии присадок, а также 120-летнего юбилея академика Ю.Мамедалиева, 125-летнего юбилея академика Г.Шахтахтинского, 100-летнего юбилея академика Т.Шахтахтинского и 95-летнего юбилея академика М.Рустамова.
Далее Президиум НАНА обсудил отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук в 2025 году, деятельность ОХН была признана удовлетворительной. Президиум принял соответствующее постановление, согласно которому было поручено расширить научные исследования в приоритетных сферах и в соответствии с государственными документами – «Концепцией цифрового развития» и «Стратегией искусственного интеллекта». Также было поручено отдавать предпочтение стратегическим исследованиям, нацеленным на рациональное использование запасов минерального сырья на освобожденных от оккупации территориях, «зеленый рост» и повышение оборонной мощи страны. Наряду с этим, перед научными учреждениями были поставлены конкретные задачи, связанные с получением инновационных полимерных материалов, очищением промышленных отходов и повышением эффективности лекарственных препаратов. Отделению было поручено расширить деятельность и в сфере привлечения молодежи в науку, обогащения терминологии в области химических наук и популяризации химических наук.
Отчет о научной и научно-организационной деятельности Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» в 2025 году представил заместитель директора Центра профессор Шаиг Ибрагимов. Он сообщил, что в прошлом году в Научном центре «Азербайджанская национальная энциклопедия» шла работа над подготовкой «Энциклопедии Гейдара Алиева», посвященной 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева, а также над очередными томами Азербайджанской национальной энциклопедии.
Оратор подчеркнул, что по инициативе президента НАНА академика Исы Габиббейли для выполнения соответствующего пункта «Плана мероприятий, связанных со 100-летним юбилеем общенационального лидера Гейдара Алиева» в Национальной академии наук Азербайджана предусмотрена подготовка «Энциклопедии Гейдара Алиева».
В докладе говорилось, что, согласно утвержденному словнику, в «Энциклопедию Гейдара Алиева» будут включены подробные материалы, связанные с такими вопросами, как заслуги Общенационального лидера в формировании государственных структур и государственных символов Азербайджана, подготовке Конституции, строительстве армии и создании системы национальной безопасности; исторический обзор деятельности, осуществляемой во имя азербайджанского народа и государства, а также развития идеологии азербайджанства; работа по укреплению принципов гуманизма и демократии, исключительный вклад в установление и развитие связей с зарубежными государствами и организациями, развитие экономики и улучшение социального благосостояния народа; вклад в организацию и развитие среднего и высшего образования, определение приоритетных направлений науки, введение в эксплуатацию новых объектов здравоохранения и развитие олимпийского движения в республике; заслуги в развитии музыкальной культуры, художественного творчества, музейного дела, создании и развитии историко-архитектурных заповедников, изучении природных ресурсов страны и организации их эффективного использования и т.д.
Докладчик отметил, что в настоящее время в соответствии со словником готовы первоначальные варианты около 800 статей, за отчетный период осуществлено редактирование более 300 из них, в настоящее время работа над редактированием статей продолжается.
Помимо этого, подчеркивалось, что в 2025 году был издан подготовленный к печати отраслевыми редакциями Научного центра 11-й том Азербайджанской национальной энциклопедии объемом в 600 страниц, который начинается со статьи “Hindistanda xalq üsyanı” («Народное восстание в Индии») и заканчивается статьей “İqdam”.
В то же время, отраслевые научные редакции Центра подготовили первоначальный вариант статей, которые войдут в 12-й том Азербайджанской национальной энциклопедии, и передали их для редактирования редакциям по научно-литературному контролю и библиографии, охватывающим соответствующие гуманитарные и естественные науки. За отчетный год общее количество статей, подготовленных всеми научными редакциями для включения в очередной том Азербайджанской национальной энциклопедии, составило 2313. Первоначальные редакционные варианты статей были переданы в отдел «Комплектация, техническое оформление и корректура», а затем направлены для редактирования в соответствующие редакции по научно-литературному контролю и библиографии. За отчетный год были проверены и отредактированы 1367 статей.
После прослушивания доклада отчет о научной и научно-организационной деятельности Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» в 2025 году был признан удовлетворительным.
Своими мыслями об отчетах и полученных результатах поделились вице-президент НАНА академик Расим Алигулиев, советник НАНА академик Адиль Гарибов, заместитель директора Государственного агентства по науке и высшему образованию, и.о. ректора Сумгаитского государственного университета член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, директор Института нефтехимических процессов академик Вагиф Аббасов, заведующий кафедрой БГУ академик Абель Магеррамов и заведующий Отделом цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА доктор философии по математике Фариз Имранов. Они говорили о стоящих перед отечественной наукой задачах, оценивании деятельности ученых на основе международных стандартов, повышении их рейтинговых показателей и индексов научного цитирования, материальном и моральном стимулировании исследователей, которые являются авторами высоких научных результатов, и совершенствовании механизмов поощрения. Подчеркивалось, что на фоне современного состояния цифровой науки необходимо реализовывать мероприятия, нацеленные на применение технологий искусственного интеллекта, подготовку статистики в сфере науки и технологий современными методами и глубокое изучение передового международного опыта в этих сферах.
После дискуссий были приняты постановления Президиума НАНА об утверждении отчетов о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук НАНА и Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» в 2025 году и включении полученных важных результатов в годовой отчет НАНА.
Подводя итоги, академик Иса Габиббейли сообщил, что в течение последних двух лет отчеты научных организаций прослушиваются в НАНА, опираясь на новые научно-методологические стандарты. Академик отметил, что для повышения качества и эффективности в науке одной из предстоящих задач является достижение в оформлении отчетов уровня современных критериев.