AMEA-nın Ümumi yığıncağında Akademiyanın illik hesabat məruzəsi dinlənilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Ümumi yığıncağında Akademiyanın 2025-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş hesabat məruzəsi dinlənilib. Məruzəni AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov təqdim edərək hesabat məruzəsinin AMEA-nın Nizamnaməsinə uyğun olaraq hazırlandığını və Akademiyanın hesabat dövründəki elmi, təşkilati və beynəlxalq fəaliyyətini əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik Arif Həşimov qeyd edib ki, hesabat ilində AMEA öz fəaliyyətini Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış Sərəncam və fərmanlar əsasında təşkil edib, dövlət başçısının “COP29 iqlim diplomatiyasında dönüş nöqtəsidir” tezisini elm qarşısında yeni prioritet kimi qəbul edib. Akademiyanın Ümumi yığıncağı və Rəyasət Heyətinin qərarlarından irəli gələn vəzifələrin icrası istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilib.
Akademik-katib Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamını və 3 noyabr 2025-ci il tarixində keçirilən AMEA-nın 80 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbirində iştirakını Azərbaycan elminə göstərilən diqqətin bariz nümunəsi kimi dəyərləndirib.
Akademik Arif Həşimov hesabat dövrü üzrə təqdim olunan elmmetrik göstəricilərin əvvəlki illərlə müqayisədə elmi tədqiqatların dayanıqlı inkişafını təsdiqlədiyini bildirib.
Məruzədə AMEA-nın Humanitar, İctimai, Kimya, Biologiya və Tibb, Fizika-Riyaziyyat və Texnika, Yer Elmləri bölmələri üzrə əldə olunan mühüm elmi nəticələr, aparılan fundamental və tətbiqi tədqiqatlar diqqətə çatdırılıb.
Akademik Arif Həşimov AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi üzrə 2025-ci ildə əldə olunmuş əsas elmi nəticələrdən bəhs edib. Bildirib ki, bölmə çərçivəsində klassik və müasir Azərbaycan ədəbiyyatının tədqiqi, türkoloji və mədəniyyətşünaslıq istiqamətləri üzrə araşdırmalar aparılıb, eləcə də ədəbiyyat və musiqi sahəsində yeni elmi yanaşmalar formalaşdırılıb.
İctimai Elmlər Bölməsi üzrə isə tarix, fəlsəfə və arxeologiya sahələrində aparılan tədqiqatlar diqqətə çatdırılıb. Atropatena dövləti ilə bağlı araşdırmalar, dini-etnik mövzular üzrə elmi nəticələr, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində aparılan arxeoloji tədqiqatlar hesabatda əksini tapıb.
Kimya Elmləri Bölməsində molekulyar elektronika və materialşünaslıq sahəsində fundamental nəticələr, eləcə də neft sənayesində tətbiq olunan “Parkorin-22A” inhibitor-bakterisidinin istehsalı xüsusi qeyd edilib.
Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi üzrə quraqlıq stresinə davamlı bitki genotiplərinin tədqiqi, eləcə də beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində süd vəzisi xərçəngi ilə bağlı aparılan tədqiqatların nəticələri təqdim olunub.
Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsində radiasiya təhlükəsizliyi, ekoloji problemlər, süni intellekt, böyük verilənlərin analitikası, rəqəmsal dövlət, informasiya təhlükəsizliyi, kosmik və nüvə tədqiqatları istiqamətində aparılan elmi işlər məruzədə əksini tapıb.
Yer Elmləri Bölməsi üzrə “Digital Caspian” interaktiv məlumat bazasının yaradılması, Xəzər dənizində külək rejiminin dəyişmələrinin tədqiqi, eləcə də ölkənin su ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi sahəsində əldə olunan nəticələr diqqətə çatdırılıb. Hesabatda Azərbaycanın su ehtiyatları ilə təminat göstəriciləri də konkret rəqəmlərlə təqdim olunub.
Hər bir bölmə üzrə elmmetrik göstəricilər də tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, Naxçıvan və Gəncə bölmələri, Şəki və Lənkəran regional elmi mərkəzlərinin fəaliyyəti, arxeoloji və tarixi tədqiqatların nəticələri, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası”nda həyata keçirilən tədbirlər, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanası AMEA “Elm” Nəşriyyatında kitabxana və nəşriyyat fəaliyyəti üzrə görülən işlər, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” və “Heydər Əliyev Ensiklopediyası” ilə bağlı redaksiya prosesləri barədə məlumat verilib.
Məruzəçi beynəlxalq elmi əlaqələr çərçivəsində görülmüş tədbirlər barədə də məlumat verərək, AMEA-nın 2025-ci ildə 30-a yaxın əməkdaşlıq sənədi imzaladığını, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının Baş Assambleyasının iclasında təmsil olunduğunu qeyd edib.
Alim, həmçinin Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsi tərəfindən Azərbaycan dilinin süni intellekt tərəfindən işlənilməsinin dəqiqliyinin artırılmasına xidmət edən “qızıl standart”ının yaradılması üçün modelin işlənildiyini vurğulayıb.
Akademik Arif Həşimov AMEA-nın 80 illiyi münasibətilə “AMEA-nın döş nişanı”, eyni zamanda  “Əziz Səncər”, “Yusif Məmmədəliyev”, “Üzeyir Hacıbəyli” və “Lev Landau” döş nişanlarının təsis edilməsi, Türkiyənin Ankara şəhərində, Bakı Dövlət Universitetində, Qarabağ Universitetində və bir sıra digər universitet və təşkilatlarda yubiley tədbirlərinin keçirilməsi, akademik İsa Həbibbəylinin Türkiyə Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü seçilməsi və Akademiyanın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının bazasında “Gənclər Akademiyası”nın yaradılmasını hesabat dövrünün əlamətdar hadisələri kimi qeyd edib.
Sonda AMEA-nın akademik-katibi bildirib ki, bü­töv­lük­də Azər­bay­can Mil­li Elm­lər Aka­de­mi­ya­sı­nın el­mi mü­əs­si­sə­lə­rin­də və əhatə etdiyi elmi istiqamətlər üzrə res­pub­li­ka­nın di­gər elm və ali təh­sil mü­əs­si­sə­lə­rin­də 2025-ci il­də apa­rıl­mış təd­qi­qat­la­rı və əl­də edil­miş mü­hüm el­mi nə­ti­cə­lə­ri yük­sək qiy­mət­lən­dir­mək olar.

На Общем собрании НАНА был прослушан годовой отчетный доклад Академии наук
На Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) был прослушан отчетный доклад, посвященный итогам деятельности НАНА в 2025 году. Представляя доклад, академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов сообщил, что отчетный доклад подготовлен в соответствии с Уставом НАНА и охватывает научную, организационную и международную деятельность Академии наук в прошлом году.
Академик Ариф Гашимов сообщил, что в отчетный период НАНА руководствовалась в своей деятельности распоряжениями и указами Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, приняла в качестве нового приоритета науки тезис главы государства «COP29 – поворотный момент в климатической дипломатии»; также были реализованы последовательные мероприятия, направленные на решение задач, которые нашли свое отражение в постановлениях Общего собрания и Президиума НАНА.
Академик-секретарь отметил, что Распоряжение Президента Азербайджанской Республики «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» и участие главы государства на собрании в честь 80-летнего юбилея НАНА, которое состоялось 3-го ноября 2025 года, является наглядным примером внимания, которое оказывается отечественной науке.
Академик Ариф Гашимов подчеркнул, что наукометрические показатели за отчетный период подтверждают устойчивое развитие науки по сравнению с предыдущими годами.
В отчете были представлены важные научные результаты, полученные в ходе фундаментальных и прикладных исследований, которые велись в структурных подразделениях отделений гуманитарных, общественных, химических, биологических и медицинских, физико-математических и технических наук и наук о Земле НАНА.
Говоря об основных научных результатах, полученных в 2025 году по Отделению гуманитарных наук НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что в рамках отделения велись исследования, охватывающие такие сферы, как классическая и современная азербайджанская литература, тюркология и культурология, были сформированы новые научные подходы в области литературы и музыки.
По Отделению общественных наук академик рассказал об исследованиях, которые велись в области истории, археологии и философии. В отчете нашли свое отражение результаты исследований, связанных с государством Атропатена и деятельностью международных археологических экспедиций, а также изысканий, которые охватывали религиозно-этнические вопросы.
По Отделению химических наук были особо отмечены фундаментальные результаты в сфере молекулярной электроники и материаловедения, а также производство ингибитора-бактерицида «Parkorin-22A», который применяется в нефтяной промышленности.
По Отделению биологических и медицинских наук были представлены результаты исследований, связанных с генотипами засухоустойчивых растений, рака молочной железы (исследования велись в рамках международного сотрудничества) и т.д.
По отделению физико-математических и технических наук в отчете нашли свое отражение научные работы, выполненные в области радиационной безопасности, экологических проблем, искусственного интеллекта, аналитики больших данных, цифрового государства, информационной безопасности, космических и ядерных исследований.
По Отделению наук о Земле были представлены сведения о создании интерактивной базы данных  «Digital Caspian», результаты, полученные в ходе исследования изменений ветрового режима в Каспийском море и оценки водных ресурсов страны.
До внимания присутствующих были доведены наукометрические показатели по каждому отделению.
Наряду с этим, в докладе говорилось о деятельности Республиканского центра сейсмологической службы, Нахчыванского и Гянджинского отделений, Шекинского и Лянкяранского региональных научных центров, научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия», Центральной научной библиотеки НАНА и издательства «Элм» («Наука») НАНА.
Говоря о мероприятиях, реализованных в рамках международного научного сотрудничества, академик-секретарь НАНА сообщил, что в 2025 году Академия наук подписала около 30-ти документов о сотрудничестве, а также была представлена на заседании Генеральной ассамблеи Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии.
Ученый также подчеркнул, что Отделом цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА разработана модель для создания «золотого стандарта» для более точного применения азербайджанского языка технологиями искусственного интеллекта.
Знаменательными событиями отчетного периода, продолжил академик Ариф Гашимов, являются учреждение нагрудных знаков «НАНА – 80», «Азиз Санджар», «Юсиф Мамедалиев», «Узеир Гаджибейли» и «Лев Ландау», проведение юбилейных мероприятий в Анкаре и Стамбуле, Бакинском государственном университете, Карабахском университете и ряде других университетов и организаций, избрание академика Исы Габиббейли почетным членом Академии наук Турции и создание Академии молодежи на базе Совета молодых ученых и специалистов НАНА.
В заключение академик-секретарь НАНА подчеркнул практическую значимость исследований, которые велись в 2025 году в научно-исследовательских учреждениях Академии наук, а также в других научных организациях и высших учебных заведениях, и полученных важных научных результатов для дальнейшего развития республики.