Akademik İsa Həbibbəyli: “AMEA müstəqil dövlətimizin aparıcı elmi mərkəzi kimi çoxşaxəli elmi və təşkilati fəaliyyətini genişləndirir”
01.04.2026 18:00
Azərbaycan orta əsrlərdə Şərq və dünya elminin inkişafında mühüm rol oynayıb. Bu dövrdə ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən alimlər fəlsəfə, riyaziyyat, astronomiya, tibb və dilçilik kimi müxtəlif sahələrdə dəyərli elmi əsərlər yaradıb, ümumbəşəri elmi irsin zənginləşməsinə önəmli töhfələr veriblər.
Bu sözləri AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində hər il ənənəvi olaraq keçirilən “Elm Günləri” adlı tədbirdə çıxışı zamanı səsləndirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycanın elmi mühiti Şərq ilə Qərb arasında bilik və ideya mübadiləsinin əsas mərkəzlərindən biri kimi çıxış edib, burada formalaşan elmi yanaşmalar və nəzəriyyələr sonrakı dövrlərdə də elmin inkişafına güclü təsir göstərib.
Azərbaycan elminin tarixinin dərin köklərə söykəndiyini söyləyən AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Azıx mağarasının divarlarına hələ 400 min il əvvəl işarələr yazan insanlar Azərbaycanda biliklərin yaranmasında ilk addımlar atmışlar. Onun sözlərinə görə, VII əsr Azərbaycan və ümumtürk tarixini əks etdirən qədim epos olan “Kitabi- Dədə Qorqud” dastanının baş qəhrəmanı Dədə Qorqud isə oğuz türklərinin ilk şairi və elm xadimi hesab olunur.
O, Azərbaycanın dünyada ilk Akademiya quran ölkələrdən biri olduğunu deyərək ölkəmizdə Akademiya tipli ilk elmi qurumun XIII əsrdə görkəmli elm xadimi Nəsirəddin Tusi tərəfindən yaradılmış Marağa Rəsədxanası olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, universal akademik qurum olan Marağa Rəsədxanasında astronomiya ilə yanaşı, riyaziyyat, tibb, metafizika, fəlsəfə, xəttatlıq və sair kimi elm sahələrinə dair tədqiqatlar aparılıb. Həmçinin XIV əsrdə təsis edilmiş, Rəşidəddinin rəhbərlik etdiyi Təbriz Daruş-Səfa Akademiya şəhərciyi də universal fəaliyyət sahəsinə malik olub, bir çox elmləri və təhsil sahəsini də əhatə edib.
AMEA rəhbəri ölkəmizdə elmin təşkilatlanması işinə XX əsrdə başlanıldığını söyləyərək, 1923-cü ildə yaradılmış Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi varisi olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, AMEA bir elmi qurum kimi maarifçi missiyasını ardıcıl və uğurla davam etdirir. Bununla yanaşı, XXI əsrin çağırışlarına uyğun olaraq süni intellekt, rəqəmsal inkişaf, yaşıl transformasiya və elektron xidmətlər kimi istiqamətlər bu gün akademik elmi gündəliyin əsas prioritetlərini təşkil edir. Davamlı yenilənmə mərhələsində olan AMEA müstəqil dövlətimizin aparıcı elmi mərkəzi kimi çoxşaxəli elmi və təşkilati fəaliyyətini genişləndirir, eyni zamanda gələcəyə yönəlmiş inkişaf strategiyaları çərçivəsində mühüm modernləşmə addımları atır.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin milli sərvət kimi qiymətləndirdiyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında 2025-ci il 3 noyabr tarixində Prezident İlham Əliyevin səsləndirdiyi proqram xarakterli çıxış elmin inkişafında yeni mərhələnin konturlarını müəyyənləşdirib. Çıxışda müasir dövrdə texnoloji tərəqqinin əsas prioritet kimi önə çəkildiyini vurğulayan AMEA rəhbəri elmin gündəliyində Azərbaycanşünaslıqla yanaşı, süni intellekt, rəqəmsallaşdırma, kibertəhlükəsizlik və alternativ enerji mənbələrindən istifadənin mühüm istiqamətlər kimi formalaşdığını deyib, bu sahələr üzrə ciddi vəzifələrin müəyyən edildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, qeyd olunan strateji çağırışlara uyğun olaraq AMEA, həmçinin AR Elm və Təhsil Nazirliyinə tabe olan və digər qurumların tərkibində fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat müəssisələri institusional islahatlar həyata keçirir. Bu qurumlar dövlət başçısının müəyyənləşdirdiyi inkişaf xətti əsasında müstəqil Azərbaycan dövləti qarşısında duran elmi və strateji vəzifələrin icrası üçün məqsədyönlü və ardıcıl addımlar atmaqdadırlar.
O, AMEA-nın Qarabağ Universiteti ilə birgə fəaliyyətdən də danışaraq bildirib ki, ötən ilin may ayında Qarabağ Universitetində ilk dəfə olaraq AMEA Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib. İclasdan əvvəl Elm və Təhsil Nazirliyi və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə Akademiyanın 80 illiyinə həsr edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Qarabağnamə ənənəsi və müasir dövr” mövzusunda elmi konfrans təşkil edilib. Bununla yanaşı, Qarabağ Universitetinin kitabxanasına AMEA tərəfindən 1200-dən çox kitab hədiyyə edilib. Akademik İsa Həbibbəyli Elm günü ilə əlaqədar daha 1000 kitabın bu ali məktəbə hədiyyə olunacağını diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidenti Elm gününün ölkənin ən aparıcı və nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biri olan Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetidə keçirilməsini yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, bu universitet hazırda həm ölkə daxilində, həm də beynəlxalq müstəvidə təhsil və elmin inkişafı sahəsində əldə etdiyi nəticələrlə seçilən qabaqcıl ali məktəblər sırasındadır. Xüsusilə son illərdə, eləcə də cari ildə universitetin beynəlxalq reytinqlərdə qazandığı rekord göstəricilər bu mövqeni əyani şəkildə təsdiqləyir.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli elmi ictimaiyyətin nümayəndələrini ümumbəşəri bayram hesab olunan Elm günü münasibətilə təbrik edib, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

В средние века Азербайджан играл важную роль в развитии науки на Востоке и во всем мире. В тот период на территории страны жили ученые, которые создавали ценные научные труды в области философии, математики, астрономии, медицины, языкознания и т.д., внося тем самым весомый вклад в обогащение научного наследия человечества.
Этими мыслями президент НАНА академик Иса Габиббейли поделился в ходе своего выступления на «Днях науки», которые традиционно проходят в Азербайджанском государственном экономическом университете.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что научная среда Азербайджана выступала в качестве одного из основных центров обмена знаниями и идеями между Востоком и Западом, сформированные здесь научные подходы и теории оказали сильное воздействие на развитие науки в последующие периоды.
Сказав, что история отечественной науки уходит своими корнями в глубокую древность, руководитель НАНА добавил, что люди, которые 400 тысяч лет назад наносили знаки на стены Азыхской пещеры, стояли у истоков формирования знаний в Азербайджане. По словам академика, главный герой древнего эпоса «Китаби-Деде Горгуд», в котором повествуется об истории Азербайджана и тюркского мира, Деде Горгуд считается первым поэтом и научным деятелем огузских тюрков.
Академик Иса Габиббейли отметил, что Азербайджан – одна из первых стран, в которых была основана Академия наук, первая научная организация академического типа – Марагинская обсерватория – была основана здесь ещё в XIII веке выдающимся ученым Насреддином Туси. Академик сообщил, что в Марагинской обсерватории велись исследования не только по астрономии, но и в таких сферах, как математика, медицина, метафизика, философия, каллиграфия и т.д. Учрежденный в XIV веке в Тебризе академический городок «Даруш-Шафа», которым руководил Рашидаддин, также осуществлял универсальную деятельность и охватывал многочисленные науки и сферу образования.
Работа по организации научной деятельности в нашей стране, продолжил руководитель НАНА, началась в XX веке, предшественником Национальной академии наук Азербайджана является учрежденное в 1923 году Общество обследования и изучения Азербайджана. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что сегодня НАНА последовательно и успешно продолжает свою просветительскую миссию; в то же время, в соответствии с вызовами XXI века, основными приоритетами дальнейшего развития являются такие направления, как искусственный интеллект, цифровое развитие, зеленые трансформации и электронные услуги. Будучи ведущим научным центром нашего независимого государства, НАНА, которая находится на этапе устойчивого обновления, расширяет свою многогранную научную и организационную деятельность, а также в рамках стратегий развития реализует важные мероприятия по модернизации.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что 3 ноября 2025 года в Национальной академии наук Азербайджана, которую общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев назвал «национальным достоянием», состоялось собрание в честь 80-летия храма науки; на этом мероприятии Президент Ильхам Алиев выступил с речью, которая носила программный характер и определила контуры нового этапа развития науки. Сказав, что в выступлении основным приоритетом в современный период было объявлено технологическое развитие, академик отметил, что, наряду с азербайджановедением, на повестке дня стоят такие важные направления, как искусственный интеллект, цифровизация, кибербезопасность и применение альтернативных источников энергии, в связи с этими сферами поставлены серьезные задачи. В соответствии с указанными стратегическими вызовами, продолжил руководитель НАНА, Академия наук, научно-исследовательские учреждения, функционирующие под ведомством Министерства науки и образования АР, а также подчиняющиеся прочим структурам, проводят институциональные реформы; опираясь на провозглашенный главой государства курс развития, они реализуют целенаправленные и последовательные мероприятия, нацеленные на выполнение научных и стратегических задач, стоящих перед независимым Азербайджанским государством.
Говоря о совместной деятельности НАНА и Карабахского университета, академик Иса Габиббейли сообщил, что в прошлом году впервые в Карабахском университете состоялось заседание Президиума НАНА. До заседания в Карабахском университете при совместной организации МНО и НАНА состоялась научная конференция «Традиции Карабахнаме в Национальной академии наук Азербайджана и современный период», посвященная 80-летию Академии наук. Сказав, что НАНА преподнесла в дар библиотеке Карабахского университета более 1200 книг, академик добавил, что в связи с Днем науки этому высшему учебному заведению будет передана ещё 1000 книг.
Руководитель НАНА высоко оценил празднование Дня науки в Азербайджанском государственном экономическом университете, который является одним из передовых и престижных высших учебных заведений республики и отличается своими результатами в сфере развития науки и образования как внутри страны, так и на международном уровне. Это наглядно подтверждают рекордные показатели университета в международных рейтингах за последние годы, в том числе и за текущий период.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли поздравил представителей научной общественности с Днем науки и пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.