AMEA-da “Arxeoloji tədqiqatlarda müasir yanaşmalar və praktiki tədbiqlər” mövzusunda treninqlərə start verilib
Aprelin 29-da AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda müasir arxeologiyada tətbiq olunan yeni yanaşmalar və praktiki tətbiqlərlə bağlı təlim-treninqlərə başlanılıb.
Əsas təşkilatçılar AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu, Türkiyə Respublikasının Ege Universiteti və Bakı Dövlət Universitetidir.
Treninqlərin keçirilməsi 2025-ci ildə Türkiyə Respublikasının Ege Universiteti ilə AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu arasında aparılan danışıqlar zamanı razılaşdırılıb. Belə ki, türkiyəli mütəxəssislər Ege Universitetinin Arxeologiya bölümünün əməkdaşı dosent Zafer Derinin rəhbərliyi ilə arxeologiya sahəsində yeni tədqiqat üsullarının tətbiqi və təcrübə mübadiləsi məqsədilə AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda treninqlər keçəcəklər.
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında “Arxeoloji tədqiqatlarda müasir yanaşmalar və praktiki tədbiqlər” mövzusunda treninqlərin açılışı olub.
Açılış mərasimində çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiya tarixində ilk dəfə olaraq qardaş Türkiyənin tanınmış elm adamlarının iştirakı ilə arxeologiya sahəsində təlimlərə başlanıldığını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ilə Türkiyə arasında çoxcəhətli və dərin tarixi əlaqələrin mövcudluğunu qeyd edərək bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Azərbaycan xalqı Türkiyəni qardaş ölkə hesab edir və bu münasibətlərin təməlində min illik ortaq tarix, dil və din birliyi dayanır.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, XX əsrin sonlarından etibarən Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev tərəfindən yeni səviyyəyə yüksəldilib. Nəticədə Azərbaycan və Türkiyə iqtisadiyyat, mədəniyyət, elm, hərb və digər sahələrdə “bir millət, iki dövlət” prinsipinin real və uğurlu nümunəsini nümayiş etdirir. Bu gün hər iki ölkənin prezidentləri bu qardaşlığı həm dövlətlərarası münasibətlərdə, həm də şəxsi əlaqələrdə ən parlaq şəkildə dünyaya təqdim edirlər.
“Akademiyada fəaliyyət göstərən 10 institut və 4 regional mərkəzin hər biri Türkiyənin müvafiq elmi qurumları və ali təhsil müəssisələri ilə, o cümlədən Türkiyə Elmlər Akademiyası, Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Ali Qurumu və Türk Dil Qurumu ilə sıx elmi əlaqələr qurub və bu əməkdaşlıq uğurla davam etdirilir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
O, fevralın sonunda AMEA-da Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirildiyini xatırladaraq həmin tədbirdə Türkiyədən 85 alim və mütəxəssisin iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Artıq Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərində əməli fəaliyyət mərhələsinin ön plana keçdiyini söyləyən AMEA prezidenti qeyd edib ki, konkret elmi-nəzəri problemlər üzrə AMEA ilə Türkiyənin müvafiq qurumları arasında birgə tədqiqatların aparılması, ortaq elmi məqalələrin hazırlanması və birgə kitabların nəşr edilməsi zəruridir. O, bu kimi əməkdaşlıqları əməli fəaliyyət dövrünün vacib istiqamətlərindən biri kimi qiymətləndirib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən beynəlxalq standartlara uyğun olaraq Azərbaycan və ingilis dillərində nəşr olunan iki elmi dövri jurnalın bir nömrəsinin tam şəkildə Türkiyə və Azərbaycan alimlərinin birgə tədqiqatlarına həsr edilməsini tövsiyə edib. Eyni zamanda, Türkiyədə də bu istiqamətdə bir elmi jurnalın həmin ortaq tədqiqatlara həsr olunmasını məqsədəuyğun hesab edib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, bu təlimlər çərçivəsində ilk dəfə olaraq türkiyəli arxeoloqlar azərbaycanlı həmkarları ilə öz təcrübələrini, tətbiq olunan yenilikləri və Türkiyənin arxeologiya sahəsində əldə etdiyi nailiyyətləri bölüşür. Alim bu təlimləri arxeologiya sahəsində atılan mühüm əməli addımlardan biri kimi yüksək dəyərləndirib.
O, çıxışında təlimlərdə yalnız Türkiyə təcrübəsinin deyil, eyni zamanda Azərbaycan arxeologiyasının əldə etdiyi nailiyyətlərin də təqdim olunmasının əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirib ki, bu təşəbbüs Türkiyə təcrübəsinin metodikasının, elmi yanaşmalarının və nailiyyətlərinin mənimsənilməsi baxımından olduqca faydalıdır.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli tədbirin  əhəmiyyətinə toxunaraq təlimin işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev bildirib ki, üç gün davam edəcək treninqin əsas məqsədi Azərbaycanda son dövrlərdə aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı tətbiq olunan yeni tədqiqat üsulları ilə bağlı qardaş Türkiyənin təcrübəsindən yararlanmaqdır. Onun sözlərinə görə, Türkiyədə aparılan arxeoloji tədqiqatların nəticələri və tətbiq edilən metodlar Azərbaycan tədqiqatçıları üçün böyük maraq doğurur və gələcəkdə ortaq tədqiqatların təşkilində bu təcrübələrdən geniş istifadə ediləcək.
İnstitut direktoru, həmçinin treninqin Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin mütəxəssisləri ilə birgə təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, aparılan elmi tədqiqatlar nazirliyin tabeliyində fəaliyyət göstərən qoruqların mütəxəssisləri ilə birgə, vahid komanda şəklində həyata keçirilir. Abidələrin tədqiqi, konservasiyası və sonrakı qorunma mərhələləri kompleks şəkildə, qoruq işçiləri ilə əməkdaşlıq şəraitində aparılır. O, treninqlərdə nazirliyin 20-yə yaxın əməkdaşının iştirak etdiyini və arxeologiya elminin inkişafı üçün bu əməkdaşlığın zəruri olduğunu vurğulayıb.
“Rəqəmsal arxeologiya hazırda dünyanın aparıcı elmi sahələrindən biridir və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası da ölkə elmində yeni tədqiqatların aparılmasını, bu tədqiqatların rəqəmsal formatda və süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi ilə həyata keçirilməsini qarşıya məqsəd qoyub”, - deyə bildirən Fərhad Quliyev əlavə edib ki, institut gələcək elmi tədqiqatların bu müasir tələblərə cavab verməsi üçün fəaliyyətini uğurla davam etdirir.
O, institutun bir sıra beynəlxalq layihələr həyata keçirdiyini və bu layihələr çərçivəsində Azərbaycan arxeoloqlarının xarici həmkarları ilə birgə yeni tədqiqat üsullarını tətbiq etdiklərini söyləyib. Direktor bu üsulların daha dərindən öyrənilməsinin, müasir avadanlıqların alınmasının və həmin avadanlıqlardan istifadə bacarıqlarının mənimsənilməsinin önəmini qeyd edib.
Fərhad Quliyev təlimlərin aprelin 29-u və mayın 1-də AMEA-da, aprelin 30-da isə Bakı Dövlət Universitetində təşkil ediləcəyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin bildirib ki, institutun təşəbbüsü ilə Bakı Dövlət Universitetində Arxeologiya və Mədəni İrs ixtisası üzrə ayrıca bölmənin yaradılması ilə bağlı rəsmi təklifin irəli sürülməsi nəzərdə tutulur.
Direktor qeyd edib ki, Bakı Dövlət Universitetində arxeologiya üzrə magistratura proqramı mövcud olsa da, bu sahənin davamlı inkişafı üçün əsas ehtiyac bakalavr pilləsində təhsilin aparılmasıdır. O, Türkiyədə arxeologiya üzrə kadr hazırlığının bütün universitetlərdə həyata keçirildiyini vurğulayıb.
O, türkiyəli arxeoloq Zafer Derinlə əldə olunan razılaşmaya əsasən treninqlərin davamlı təşkilinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb. Fərhad Quliyev treninqlər çərçivəsində arxeoloji tədqiqata hazırlıq, arxeometrik tədqiqatlar, çöl şəraitində iş prosesi, ölçmələrin aparılması, hesabat və sənədlərin hazırlanması ilə bağlı məruzələrin təqdim ediləcəyini, eləcə də iştirakçıların Qarabağda aparılan arxeoloji qazıntılarla tanış olacağını söyləyib.
Daha sonra türkiyəli mütəxəssislər – dosent Zafer Derin “İzmir şəhərində yerləşən Yeşilova və Yassıtəpə arxeoloji abidələrində aparılan arxeoloji qazıntılar”, İzmir Bornova Bələdiyyəsinin arxeologiya üzrə mütəxəssisi Mehmet Akif Erdem “Arxeoloji qazıntılarda istifadə olunan üsullar (Yeşilova abidəsinin təcrübəsində)” və Ege Universitetinin Arxeologiya bölümünün elmi işçisi Özgen Çelik “Arxeoloji çöl tədqiqatlarında sənədləşdirmə, qeydiyyat və ətraf mühitin təhlili” mövzuları üzrə treninqlər keçiriblər.
Təlimçilər apardıqları tədqiqatların məqsədinin müəyyənləşməsi, metodologiyası, istifadə etdikləri texnoloji vasitələr və ortaya çıxan problemlər üzrə topladıqları təcrübə və biliklərini bölüşüblər. Vizual elektron təqdimatlarla müşayiət olunan mühazirələrdən sonra tədbirdə iştirak edən gənclərlə müxtəlif mövzularda müzakirələr aparılıb.

В НАНА начались тренинги на тему «Современные подходы в археологических исследованиях и их практическое применение»
29-го апреля в Институте археологии и антропологии НАНА начались учения-тренинги, связанные с новыми подходами в современной археологии и их практическим применением.
Основными организаторами выступают Институт археологии и антропологии НАНА, Эгейский университет (Турецкая Республика) и Бакинский государственный университет.
Проведение тренингов было согласовано в ходе переговоров между Эгейским университетом и Институтом археологии и антропологии НАНА, которые прошли в 2025 году. Так, турецкие специалисты во главе с сотрудником кафедры археологии Эгейского университета доцентом Зафером Дерином проведут тренинги в Институте археологии и антропологии НАНА с целью обмена опытом в сфере применения новых исследовательских методов в области археологии.
Сегодня в Главном здании НАНА состоялась церемония открытия тренингов на тему «Современные подходы в археологических исследованиях и их практическое применение».
В своем выступлении на церемонии открытия президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что тренинги в сфере археологии при участии известных ученых братской Турции проводятся в истории Академии наук впервые.
Академик Иса Габиббейли отметил, что между Азербайджаном и Турцией установлены многосторонние и глубокие исторические связи, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и весь азербайджанский народ  считают Турцию братской страной, эти отношения опираются на тысячелетнее историческое, языковое и религиозное единство.
Руководитель НАНА подчеркнул, что с конца ХХ века турецко-азербайджанские отношения поднялись на новый уровень благодаря общенациональному лидеру Гейдару Алиеву. В итоге Азербайджан и Турция демонстрируют реальный и успешный пример принципа «Одна нация, два государства» в экономической, культурной, научной, военной и прочих сферах. Сегодня президенты обеих стран блестяще демонстрируют это братство и в межгосударственных отношениях, и в личных связях.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Каждый из 10-ти институтов и 4-х региональных подразделений Академии наук установил тесные научные связи с соответствующими научными учреждениями и высшими учебными заведениями Турции, в том числе с Академией наук Турции, Высшим советом по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, Турецким лингвистическим обществом и т.д., данное сотрудничество успешно продолжается».
Академик напомнил, что в конце февраля в НАНА был отпразднован 100-летний юбилей Первого тюркологического съезда, и на мероприятии приняли участие 85 ученых и специалистов из Турции.
Сказав, что на передний план в турецко-азербайджанских связях уже выходит практическая деятельность, руководитель НАНА добавил, что необходимо расширить совместные исследования по конкретным научно-теоретическим проблемам, писать совместные общие статьи и готовить к печати совместные издания. Академик назвал подобное сотрудничество важной частью периода практической деятельности.
Академик Иса Габиббейли порекомендовал полностью посвятить один выпуск двух периодических научных журналов, издающихся Институтом археологии и антропологии НАНА на азербайджанском и английском языках в соответствии с международными стандартами, совместным исследованиям азербайджанских и турецких ученых. В то же время, академик посчитал целесообразным посвятить совместным исследованиям и один из номеров журнала, издающегося в Турции в данной отрасли.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в рамках тренингов впервые турецкие археологи поделятся с азербайджанскими коллегами своим опытом, расскажут о новшествах и достижениях Турции в области археологии. Академик высоко оценил организацию тренингов, назвав их очередным важным примером расширения практической деятельности.
Академик Иса Габиббейли отметил, что наряду с опытом Турции, на тренингах необходимо поделиться и достижениями отечественной археологии. Академик подчеркнул значение тренингов и пожелал успехов всем участникам.
Затем выступил директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев, который сообщил, что основной целью тренингов, которые продлятся три дня, является освоение опыта братской Турции в сфере применения новых методов в археологических исследованиях. По его словам, результаты проводимых в Турции археологических исследований и применяемые методы вызывают большой интерес среди азербайджанских исследователей, этот опыт будет широко применен в ходе дальнейших совместных исследований.
Директор института также отметил, что тренинги организованы совместно со специалистами Министерства культуры Азербайджанской Республики, так как ряд научных исследований проводится вместе со специалистами, которые работают в заповедниках, функционирующих при министерстве. Сказав, что в рамках сотрудничества со специалистами заповедников осуществляются комплексные работы по изучению, консервации и охране памятников, ученый добавил, что на тренингах принимают участие около 20-ти сотрудников министерства, это сотрудничество вносит весомый вклад в развитие археологии.
Фархад Гулиев продолжил: «В настоящее время одной из ведущих отраслей является цифровая археология, Национальная академия наук Азербайджана также поставила перед собой цель применять новые методы исследований, проводить научные изыскания в цифровом формате и с применением технологий искусственного интеллекта. В институте предпринимаются все необходимые меры для организации будущих научных исследований в соответствии с современными требованиями».
Он сообщил, что институтом реализуется ряд международных проектов, в рамках которых азербайджанские археологи вместе с зарубежными коллегами применяют новые методы исследований. Директор подчеркнул значение более глубокого изучения этих методов, приобретения современного оборудования и освоения навыков эксплуатации этого оборудования.
Фархад Гулиев отметил, что тренинги пройдут в НАНА 29-го апреля и 1-го мая, а 30-го апреля они будут организованы в Бакинском государственном университете. Он добавил, что по инициативе института планируется выдвинуть официальное предложение о создании в Бакинском государственном университете отдельного подразделения по специальности «Археология и культурное наследие».
Директор института сообщил, что хотя в Бакинском государственном университете и существует программа магистратуры по специальности «Археология», для развития данной отрасли есть острая необходимость в организации ступени бакалавриата по данной специальности. Он подчеркнул, что в Турции подготовка кадров по археологии осуществляется во всех университетах.
Фархад Гулиев отметил, что по договоренности с турецким археологом Зафером Дерином тренинги будут носить продолжительный характер: «В рамках тренингов будут представлены доклады, связанные с подготовкой к археологическим исследованиям, археометрическими исследованиями, процессом работы в полевых условиях, проведением расчетов, подготовкой отчетов и документов. Также участники ознакомятся с результатами археологических раскопок, которые ведутся в Карабахе».
Далее доцент Зафер Дерин провел тренинг по теме «Археологические раскопки на территории курганов Ешиолова и Яссытепе, которые расположены в городе Измир», специалист по археологии муниципалитета Борнова в Измире Мехмет Акиф Эрдем – по теме «Методы, применяемые в ходе археологических раскопок (на примере памятника Ешиолова)» и научный сотрудник кафедры археологии Эгейского университета Озген Челик – по теме «Документация, регистрация и анализ окружающей среды во время полевых археологических исследований».
Турецкие специалисты поделились своим опытом и знаниями в связи с определением цели исследований, методологией, технологическими инструментами и возникающими проблемами. После докладов, которые сопровождались визуальными электронными презентациями, состоялись дискуссии.