Əli bəy Hüseynzadənin 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
22.01.2014 00:00
2014-cü ilin fevral ayında Azərbaycan ictimai fikrinin görkəmli nümayəndəsi, tanınmış maarifçi və yazıçı-publisist Əli bəy Hüseynzadənin anadan olmasının 150 illiyi tamam olur.
Türk xalqlarının mədəni inteqrasiyasının məfkurə kimi təşəkkül tapmasında mühüm rol oynayan, müasir cəmiyyət quruculuğunda demokratik prinsiplərin ənənəvi dəyərlər zəminində bərqərar olmasının vacibliyini irəli sürən və müstəqil milli dövlətçiliyin nəzəri əsaslarının işlənib hazırlanmasında yaxından iştirak edən, eləcə də çoxşaxəli fəaliyyəti boyunca yaratdığı zəngin fəlsəfi-publisistik, ədəbi-elmi irsi sayəsində Azərbaycan maarifçiliyi tarixinə qiymətli töhfələr verən görkəmli ictimai xadim Əli bəy Hüseynzadənin 150 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədilə, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təklifləri nəzərə alınmaqla, Əli bəy Hüseynzadənin 150 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о проведении 150-летнего юбилея Али бека Гусейнзаде
22.01.2014 00:00
В феврале 2014 года исполняется 150 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанской общественной мысли, известного просветителя и писателя-публициста Али бека Гусейнзаде.
В целях обеспечения проведения 150-летнего юбилея выдающегося общественного деятеля Али бека Гусейнзаде, который сыграл важную роль в становлении культурной интеграции тюркских народов как идеологии, выдвинул важность утверждения демократических принципов на почве традиционных ценностей при строительстве современного общества и активно участвовал в разработке теоретических основ независимой национальной государственности, а также благодаря созданному на протяжении своей многогранной деятельности богатому философско-публицистическому и литературно-научному наследию внес ценный вклад в историю азербайджанского просветительства, руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, постановляю:
1.Министерству культуры и туризма Азербайджанской Республики совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики и Национальной Академией Наук Азербайджана, с учетом предложений Союза писателей Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 150-летнему юбилею Али бека Гусейнзаде.