Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 19-cu və 32-ci bəndlərini rəhbər tutaraq, “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2016-cı il 14 iyun tarixli 271-VQ nömrəli Qanununun qüvvəyə minməsi ilə əlaqədar həmin Qanunun tətbiqini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1.1. beş ay müddətində:
1.1.1. Azərbaycan Respublikası qanunlarının və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
1.1.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının həmin Qanuna uyğunlaşdırılmasını təmin etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.3. həmin Qanunun 12.6-cı maddəsinə uyğun olaraq, ali təhsil müəssisələrinə “Tədqiqat universiteti” statusu verilməsi üçün tələbləri müəyyən etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.4. həmin Qanunun 13.5-ci maddəsinə uyğun olaraq, elmi tədqiqat institutunun məşğul olmasına yol verilən sahibkarlıq fəaliyyəti növlərini müəyyən etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.5. həmin Qanunun 22.4-cü maddəsinə uyğun olaraq, Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası haqqında əsasnaməni təsdiq etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.6. həmin Qanunun 33.8-ci maddəsinə uyğun olaraq, elmi və elmi-pedaqoji fəaliyyət sahəsində çalışan elmi dərəcəsi və elmi adı olan şəxslərin vəzifə maaşlarına elmi dərəcələrə və elmi adlara görə ödənilən əlavələrin məbləğini müəyyən etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.7. həmin Qanunun 24.4-cü maddəsinə uyğun olaraq, elmi müəssisələrin akkreditasiyası qaydasını və elmi müəssisələrin akkreditasiyası qurumu haqqında əsasnaməni təsdiq etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.8. həmin Qanunun 35.2-ci maddəsinə uyğun olaraq, baza maliyyələşdirilməsinin subyektləri olan elmi müəssisə və təşkilatların siyahısını təsdiq etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.9. həmin Qanunun 37.4-cü maddəsinə uyğun olaraq, elmi fəaliyyətin qrant maliyyələşdirilməsi üzrə müsabiqələrin keçirilməsi qaydasını müəyyən etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.10. həmin Qanunun pozulmasına görə məsuliyyət növlərini müəyyən edən qanunvericilik aktının layihəsini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
1.2. həmin Qanunun 12.6-cı maddəsində (ikinci halda), 13.2-ci, 27.3.11-ci maddələrində, 33.15-ci maddəsinin ikinci cümləsində, 34.5-ci, 36.1-ci, 36.3-cü, 36.4-cü və 38.16-cı maddələrində nəzərdə tutulmuş müvafiq icra hakimiyyəti orqanının səlahiyyətlərini həyata keçirən icra hakimiyyəti orqanı barədə təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
1.3. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının həmin Qanuna uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə altı ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2. Müəyyən edilsin ki:
2.1. “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 1.0.40-cı, 8.4.5-ci, 11.1-ci, 12.13-cü, 13.1-ci, 22.1-ci, 30.1-ci maddələrində və 33.7-ci maddəsində (birinci halda) “müvafiq icra hakimiyyəti orqanı” dedikdə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti nəzərdə tutulur;
2.2. həmin Qanunun 11.7-ci maddəsinin ikinci cümləsində, 18.2-ci, 18.3-cü, 18.5-ci, 19.2-ci, 20.4-cü maddələrində və 33.7-ci maddəsində (ikinci halda) nəzərdə tutulmuş müvafiq icra hakimiyyəti orqanının səlahiyyətlərini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti həyata keçirir;
2.3. həmin Qanunun 12.6-cı maddəsində (birinci halda), 13.5-ci, 14.4-cü, 22.2-ci, 22.4-cü maddələrində, 24.4-cü maddəsinin birinci və ikinci cümlələrində, 33.8-ci, 35.2-ci, 37.4-cü maddələrində nəzərdə tutulmuş müvafiq icra hakimiyyəti orqanının səlahiyyətlərini Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti həyata keçirir;
2.4. həmin Qanunun 1.0.40-cı maddəsində nəzərdə tutulmuş qurum Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasıdır;
2.5. həmin Qanunun 8.4.5-ci, 11.1-ci, 12.13-cü, 13.1-ci, 22.1-ci və 33.7-ci maddələrində nəzərdə tutulmuş elmi təşkilat Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasıdır.
3. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.

Decree of AR President on application “Law of Science” of the Republic of Azerbaijan dated 14 June 2016
10.08.2016 08:40
Guided by 19th and 32th paragraphs of the Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in connection with the entry into force of the Law of Science of the Republic of Azerbaijan dated 14 June 2016 and to ensure the application of the law, I hereby resolve:
1. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
1.1. Within five months:
1.1.1. To submit its proposals in connection with adjusting laws of the Republic of Azerbaijan and acts of AR President "About Science" with the Law of the Republic of Azerbaijan, to the President of the Republic of Azerbaijan;
1.1.2. The Cabinet of Ministers to provide the adjustment of the legal acts of the Cabinet of Ministers woth the same Law and to inform the President of the Republic of Azerbaijan;
1.1.3. To define the requirements for giving status “Research university” to the higher education institutions in accordance with Article 12.6 of the Law, and to inform the President of the Republic of Azerbaijan;
1.1.4. In accordance with Article 13.5 of the Law, to be allowed to engage in scientific research institute to identify the types of business activities and to inform the President of the Republic of Azerbaijan;
1.1.5. In accordance with Article 22.4 of the Law, to confirm Regulations on the Council for Coordination of Scientific Research, and inform the President of the Republic of Azerbaijan;
1.1.6. In accordance with Article 33.8 of the Law, to define the amount of additionals on wages of individuals, working in the scientific-pedagogical fields with scientific degrees and academic titles and to inform the President of the Republic of Azerbaijan;
1.1.7. In accordance with Article 24.4 of the Law, to approve the rules of accreditation of academic institutions, regulation of accreditation organization of the academic institutions, and to inform the President of the Republic of Azerbaijan;
1.1.8. In accordance with Article 35.2 of the Law, to confirm the list of academic institutions and organizations, which are the subjects of a base funding, and to inform the President of the Republic of Azerbaijan;
1.1.9. In accordance with Article 37.4 of the Law, to define the rules of competition for grant funding of scientific activities and to inform the President of the Republic of Azerbaijan;
1.1.10. To conduct a draft legislative act, establishing types of charges for violation of the law and submit to the President of the Republic of Azerbaijan;
1.2. To conduct proposals on the relevant executive authority, exercising the powers of the executive authorities intended on the Article 12.6 of the Law (second case), 13.2, 27.3.11 paragraphs, the second sentence of Article 33.15, the 34.5, 36.1, 36.3, 36.4 and 38.16 paragraphs, and submit to the President of the Republic of Azerbaijan within three months;
1.3. To oversight the adjustment of the normative legal acts of central executive bodies to the Law and inform the President of the Republic of Azerbaijan about the execution within six-month term;
1.4. To solve other issues arising from this Law.
2. To define that:
2.1. The "relevant executive body” mentioned in the Articles 1.0.40, 8.4.5, 11.1, 12.13, 13.1, 22.1, 30.1 and Article 33.7 (the first case) of the Law of Science, is supposed to the President of the Republic of Azerbaijan;
2.2. Authorities of the relevant executive body stipulated in the second sentence of Article 11.7 of the Law, in Articles 18.2, 18.3, 18.5, 19.2, 20.4 and Article 33.7 (the second case), are implemented by the President of the Republic of Azerbaijan;
2.3. Authorities of the relevant executive body stipulated in the Article 12.6 of the Law (the first case), in Articles 13.5, the 14.4, 22.2, 22.4, first and second sentences of Article 24.4, 33.8, Article 35.2, Article 37.4 are implemented by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan;
2.4. The body which stipulated in Article 1.0.40 of the Law is Azerbaijan Supreme Attestation Commission under President of the Republic;
2.5. The organization which stipulated in the Articles 8.4.5, 11.1, 12.13, 13.1, 22.1 and 33.7 of the Law is Azerbaijan National Academy of Sciences.
3. The Ministry of Justice to provide the adjustment of the normative legal acts of central executive bodies and normative acts with "Law of Science" of the Republic of Azerbaijan and to inform the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.