Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 19-cu və 32-ci bəndlərini rəhbər tutaraq, “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2016-cı il 14 iyun tarixli 271-VQ nömrəli Qanununun qüvvəyə minməsi ilə əlaqədar həmin Qanunun tətbiqini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1.1. beş ay müddətində:
1.1.1. Azərbaycan Respublikası qanunlarının və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
1.1.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının həmin Qanuna uyğunlaşdırılmasını təmin etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.3. həmin Qanunun 12.6-cı maddəsinə uyğun olaraq, ali təhsil müəssisələrinə “Tədqiqat universiteti” statusu verilməsi üçün tələbləri müəyyən etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.4. həmin Qanunun 13.5-ci maddəsinə uyğun olaraq, elmi tədqiqat institutunun məşğul olmasına yol verilən sahibkarlıq fəaliyyəti növlərini müəyyən etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.5. həmin Qanunun 22.4-cü maddəsinə uyğun olaraq, Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası haqqında əsasnaməni təsdiq etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.6. həmin Qanunun 33.8-ci maddəsinə uyğun olaraq, elmi və elmi-pedaqoji fəaliyyət sahəsində çalışan elmi dərəcəsi və elmi adı olan şəxslərin vəzifə maaşlarına elmi dərəcələrə və elmi adlara görə ödənilən əlavələrin məbləğini müəyyən etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.7. həmin Qanunun 24.4-cü maddəsinə uyğun olaraq, elmi müəssisələrin akkreditasiyası qaydasını və elmi müəssisələrin akkreditasiyası qurumu haqqında əsasnaməni təsdiq etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.8. həmin Qanunun 35.2-ci maddəsinə uyğun olaraq, baza maliyyələşdirilməsinin subyektləri olan elmi müəssisə və təşkilatların siyahısını təsdiq etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.9. həmin Qanunun 37.4-cü maddəsinə uyğun olaraq, elmi fəaliyyətin qrant maliyyələşdirilməsi üzrə müsabiqələrin keçirilməsi qaydasını müəyyən etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.1.10. həmin Qanunun pozulmasına görə məsuliyyət növlərini müəyyən edən qanunvericilik aktının layihəsini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
1.2. həmin Qanunun 12.6-cı maddəsində (ikinci halda), 13.2-ci, 27.3.11-ci maddələrində, 33.15-ci maddəsinin ikinci cümləsində, 34.5-ci, 36.1-ci, 36.3-cü, 36.4-cü və 38.16-cı maddələrində nəzərdə tutulmuş müvafiq icra hakimiyyəti orqanının səlahiyyətlərini həyata keçirən icra hakimiyyəti orqanı barədə təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
1.3. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının həmin Qanuna uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə altı ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2. Müəyyən edilsin ki:
2.1. “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 1.0.40-cı, 8.4.5-ci, 11.1-ci, 12.13-cü, 13.1-ci, 22.1-ci, 30.1-ci maddələrində və 33.7-ci maddəsində (birinci halda) “müvafiq icra hakimiyyəti orqanı” dedikdə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti nəzərdə tutulur;
2.2. həmin Qanunun 11.7-ci maddəsinin ikinci cümləsində, 18.2-ci, 18.3-cü, 18.5-ci, 19.2-ci, 20.4-cü maddələrində və 33.7-ci maddəsində (ikinci halda) nəzərdə tutulmuş müvafiq icra hakimiyyəti orqanının səlahiyyətlərini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti həyata keçirir;
2.3. həmin Qanunun 12.6-cı maddəsində (birinci halda), 13.5-ci, 14.4-cü, 22.2-ci, 22.4-cü maddələrində, 24.4-cü maddəsinin birinci və ikinci cümlələrində, 33.8-ci, 35.2-ci, 37.4-cü maddələrində nəzərdə tutulmuş müvafiq icra hakimiyyəti orqanının səlahiyyətlərini Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti həyata keçirir;
2.4. həmin Qanunun 1.0.40-cı maddəsində nəzərdə tutulmuş qurum Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasıdır;
2.5. həmin Qanunun 8.4.5-ci, 11.1-ci, 12.13-cü, 13.1-ci, 22.1-ci və 33.7-ci maddələrində nəzərdə tutulmuş elmi təşkilat Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasıdır.
3. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.

Руководствуясь пунктами 19 и 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в связи со вступлением в силу Закона Азербайджанской Республики «О науке» от 14 июня 2016 года номер 271, в целях обеспечения применения Закона постановляю:
1. Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
1.1. В течение пяти месяцев:
1.1.1. Представить Президенту Азербайджанской Республики предложения, связанные с приведением законов Азербайджанской Республики и актов Президента Азербайджанской Республики в соответствие с Законом Азербайджанской Республики «О науке»;
1.1.2. Обеспечить приведение нормативно-правовых актов Кабинета Министров Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Законом и проинформировать Президента Азербайджанской Республики;
1.1.3. В соответствии со статьей 12.6 данного Закона установить требования для предоставления высшим учебным заведениям статуса «Исследовательского университета» и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
1.1.4. В соответствии со статьей 13.5 данного Закона установить виды допускаемой предпринимательской деятельности научно-исследовательского института и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
1.1.5. В соответствии со статьей 22.4 данного Закона утвердить положение о Совете по координации научных исследований и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
1.1.6. В соответствии со статьей 33.8 данного Закона установить сумму надбавок за ученые степени и ученые звания к зарплате занятых в сфере научной и научно-педагогической деятельности лиц, имеющих ученую степень и ученое звание, и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
1.1.7. В соответствии со статьей 24.4 данного Закона утвердить правила аккредитации научных учреждений и положение о структуре аккредитации научных учреждений и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
1.1.8. В соответствии со статьей 35.2 данного Закона утвердить список научных учреждений и организаций, которые являются субъектами базового финансирования, и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
1.1.9. В соответствии со статьей 37.4 данного Закона установить порядок проведения конкурсов по грантовому финансированию научной деятельности и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
1.1.10. Подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики проект законодательного акта, устанавливающего виды ответственности за нарушение данного Закона;
1.2. В трехмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения об органе исполнительной власти, осуществляющего полномочия соответствующего органа исполнительной власти, предусмотренного статьей 12.6 (во втором случае), статьями 13.2, 27.3.11, вторым предложением статьи 33.15, статьями 34.5, 36.1, 36.3, 36.4 и 38.16 данного Закона;
1.3. Контролировать приведение нормативных правовых актов центральных органов исполнительной власти в соответствие с данным Законом и проинформировать Президента Азербайджанской Республики о его исполнении в течение шести месяцев;
1.4. Решить другие вопросы, вытекающие из данного Закона.
2. Установить:
2.1. Под словами "соответствующий орган исполнительной власти" в статьях 1.0.40, 8.4.5, 11.1, 12.13, 13.1, 22.1, 30.1 и статье 33.7 (в первом случае) Закона «О науке», Азербайджанской Республики имеется в виду Президент Азербайджанской Республики;
2.2. Полномочия соответствующего органа исполнительной власти, предусмотренные вторым предложением статьи 11.7, статьями 18.2, 18.3, 20.4, 18.5, 19.2 и статьей 33.7 (во втором случае) данного Закона, осуществляет Президент Азербайджанской Республики;
2.3. Полномочия соответствующего органа исполнительной власти, предусмотренные статьей 12.6 (в первом случае), статьями 13.5, 14.4, 22.2, статьей 22.4, первым и вторым предложениями статьи 24.4, статьями 33.8, 35.2, 37.4 данного Закона осуществляет Кабинет Министров Азербайджанской Республики;
2.4. Предусмотренная статьей 1.0.40 данного Закона структура - Высшая Аттестационная Комиссия при Президенте Азербайджанской Республики;
2.5. Предусмотренная статьями 8.4.5, 11.1, 12.13, 13.1, 22.1 и 33.7 данного Закона научная организация - Национальная академия наук Азербайджана.
3. Министерству юстиции Азербайджанской Республики обеспечить приведение нормативно-правовых актов и актов нормативного характера центральных органов исполнительной власти в соответствие с Законом Азербайджанской Республики «О науке» и проинформировать об этом Кабинет Министров Азербайджанской Республики.