Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında yüksək səviyyədə elmi-tədqiqat işləri aparılır
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan qədim astronomlar ölkəsi hesab olunur. Məşhur Qobustan və Gəmiqaya rəsmləri, çoxsaylı arxeoloji abidə və qazıntılar buna ən parlaq sübutdur. Marağa rəsədxanası və onun banisi Nəsirəddin Tusinin elmi nailiyyətləri dünya astronomiyasının inkişafında əhəmiyyətli rol oynamışdır.
XX əsr elmin digər sahələri kimi, astronomiyanın da Azərbaycanda vüsət aldığı bir dövr olmuşdur. Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının (ŞAR), onun yüksək dağ müşahidə stansiyalarının, kosmosun tədqiqi ilə məşğul olan digər müəssisələrin yaradılması, onlarla yüksəkixtisaslı mütəxəssisin yetişməsi, sözün əsl mənasında, yüksək ənənələrə malik bir astronomiya məktəbinin formalaşması məhz bu dövrə təsadüf edir.
Azərbaycanda astrofizika rəsədxanasının yaradılması ideyası 1927-ci ildə ortaya çıxmışdır. Həmin il Leninqrad Astronomiya İnstitutunun qısamüddətli ekspedisiyası Azərbaycana gəlmiş və yerli mütəxəssis İ.A.Benaşvilinin də iştirakı ilə bir sıra zonaların iqlim və relyefi ilə tanışlıq baş tutmuşdur.
1939-1946-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Universiteti və digər ali təhsil ocaqlarında astrofizikanın tədrisi həyata keçirilməyə başladı. Universitetdə astrofizika laboratoriyası yaradıldı və müşahidələr üçün xüsusi sahə ayrıldı. Eyni zamanda, burada xüsusi astronomiya təqvimləri buraxılırdı. Bütün bunlar respublikada rəsədxananın yaradılmasına doğru atılan ciddi addımlar idi.
Müharibədən sonrakı dövrdə rəsədxana tikintisi üçün yer seçilməsi yenidən ortaya qoyuldu və respublikanın ayrı-ayrı zonalarına ekspedisiyalar təşkil olundu. Bu işlərdə Leninqrad və Moskva astronomları da iştrak edirdi. 1963-cü ildə gələcək rəsədxananın yeri tam dəqiqləşdi. Azərbaycanın tanınmış alimləri Həsən Əliyev və Yusif  Məmmədəliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan rəsədxana Böyük Qafqaz dağının şimal-şərqində Bakıdan təqribən 150 km məsafədə yerləşir. Mütəxəssislərin yekdil qərarı ilə rəsədxana yaradılması üçün ən optimal yer Şamaxı rayonunun Pirqulu dağı hesab olundu. Burada müşahidə üçün əlverişli aydın gecələrin sayı il ərzində 190-200-ə çatırdı.
Nəhayət, 1959-cu ilin noyabrında Astrofizika Sektorunun əsasında rəsədxana yaradılması barədə müvafiq qərar verildi. İlkin layihələrə görə, ŞAR-da 125 sm-lik reflektor, üfüqi Günəş teleskopu, şaquli Günəş teleskopu, Xromosfer teleskopu, Günəş tacını müşahidə etmək üçün Koronoqraf, 70 sm-lik Planet teleskopu və Radioteleskop qurulmalı idi. Bunlarla yanaşı, su xəttinin çəkilməsi, telefon və teleqraf rabitəsi, Şamaxı-Pirqulu yolunun əsaslı təmiri də nəzərdə tutulurdu.
Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının yaradılması barədə dövlət qərarı 1959-cu ilin sonlarında qəbul edilmişdir. Həmin il noyabrın 17-də Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin 975 saylı “Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının təşkili haqqında” qərarı imzalandı. Bu qərar əsasında Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının 13 yanvar 1960-cı il tarixli 1 saylı “Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının təşkili haqqında” qərarı qəbul edildi. Faktiki olaraq, ŞAR-ın bir institut kimi fəaliyyəti həmin vaxtdan başlayır. Qərara əsasən, rəsədxananın yaradılmasında böyük xidmətləri olan şəxslərdən biri H.Sultanov rəsədxananın ilk direktoru vəzifəsinə təsdiq olundu.
ŞAR-da ilk teleskop 1957-ci ildə qurulmuşdur. Xromosfer-Fotosfer adlı Günəş teleskopundan 35 ildən çox Günəşin patrul müşahidələri üçün istifadə olunmuşdur.
1964-cü ilin dekabr ayında ŞAR-da yeni teleskop istifadəyə verildi. AST-452 adlı teleskop fotoqrafik müşahidələr üçün nəzərdə tutulmuşdur. Kompakt və qapalı olduğundan teleskopda alınan təsvir çox keyfiyyətli olur. Bu qurğu Kazanın optik-mexaniki zavodunda xüsusi sifarişlə hazırlanmışdır.
1970-ci ildə ŞAR-da güzgüsünün diametri 700 mm olan fotoelektrik teleskopun (AZT-8) inşası başa çatdırıldı. Teleskop səma cisimlərinin fotoelektrik, polyarimetrik və spektral müşahidələr üçün nəzərdə tutulurdu.
Rəsədxana ərazisində güzgüsünün diametrinin böyüklüyünə görə birinci yerdə dayanan 2 metrlik teleskop 1966-cı il sentyabr ayının 20-də istifadəyə verilmiş və 1967-ci ilin sonlarında müşahidəyə tam hazır vəziyyətə gətirilmişdir. Bu teleskopun inşasında dahi astronomlar iştirak etmiş və dəyərli məsləhətlərini vermişlər. Teleskop nəinki ŞAR-ın fəxri, eləcə də Azərbaycan eksperimental elminin bayraqdarı hesab olunurdu. Qurğunun inşasında Azərbaycan EA-nın o dövrkü Prezidenti, mərhum akademik Y.Məmmədəliyevin xüsusi rolu olmuşdur.
1981-ci ildə Azərbaycan SSR Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə ŞAR-a dahi Azərbaycanlı astronom Nəsirəddin Tusinin adı verilmişdir.
XX əsrin son otuz ili və XXI əsrin başlanğıcında Azərbaycana rəhbərlik bilavasitə görkəmli dövlət və siyasi xadim Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. ŞAR-ın fəaliyyətini daim diqqət mərkəzində saxlayan bu böyük şəxsiyyət Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrlər ərzində rəsədxanada olmuş, alimlərlə görüş keçirmişdir. Qeyd etmək lazımdır ki, rəsədxanada elmi-tədqiqat işləri aparan alimlərin mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə 5 mərtəbəli 40 mənzildən ibarət olan bina məhz H.Əliyevin göstərişi ilə tikilmişdir.
Yarandığı gündən Azərbaycanda astronomiyanın inkişafı beynəlxalq elmi strukturların diqqətindən yayınmamış, bunun nəticəsində 1970-2007-ci illərdə yeni tapılmış asteroidlərə “ŞAR”, “Azərbaycan”, “Nizami”, “Сavid”, “Müslüm Maqomayev”, ”Tusi” adları verilmişdir. Hazırda kiçik göy cisimlərinə, eləcə də planetlərin kraterlərinə verilmiş adların 12-si Azərbaycanla bağlıdır. Qısa ömür sürmüş Azərbaycanlı müşahidəçi-astrofizik Nadir İbrahimov ŞAR-ın 2-m teleskopunda apardığı müşahidələr nəticəsində planetlərin (Mars, Venera və Yupiterin İo peyki) öyrənilməsində böyük nəaliyyətlər əldə etmişdir. Mars planetinin böyük qarşıdurması zamanı (Yerlə Mars planeti arasında ən qısa məsafə) onun irimiqyaslı, çoxsaylı təsvirlərini almış və planetin xəritəsini tərtib etmişdir. ŞAR-ın tarixində eksperimental işlərlə yanaşı, ciddi nəzəri tədqiqatlar da aparılmış və mühüm elmi nəticələr əldə edilmişdir. Relyativistik astrofizika sahəsində prof. O.Hüseynovun, Günəş fizikası sahəsində prof. R.Hüseynovun aldığı nəticələr Azərbaycanın astrofizika elminə böyük töhfələr kimi qiymətləndirilir.
Sovetlər dönəmində Heydər Əliyevin Rəsədxanaya olan diqqət və qayğısı, bu gün də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilməkdədir. Ümumilikdə, Azərbaycanda elmin inkişafına böyük qayğı göstərən ölkə Prezidenti ŞAR-ın yenidən qurulması və maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılması məqsədilə 2008-ci ilin sentyabrında və 2009-cu ilin iyulunda sərəncam və tapşırıqlar vermişdir. Bu sərəncamlara əsasən, rəsədxananın yaşayış bölməsi tamamilə yenilənmiş, əsas bina, teleskoplar yerləşən binalar təmir olunmuş, 2 metrlik teleskopun idarəetmə sistemi tam modernləşdirilmiş və   avtomatlaşdırılmış, böyük həcmdə abadlıq işləri aparılmışdır. Elmi işlər aparmaq məqsədi ilə ŞAR-da yaşayan əməkdaşlar üçün yeni mənzillər və bu elm ocağına xaricdən gələn alimlərin yaşayışını təmin etmək üçün rəsədxana ərazisində yüksək standartalara cavab verən qonaq evləri tikilib istifadəyə verilmişdir. Həmçinin bu elm ocağında müasir standartlara cavab verən yeni kommunikasiya xətləri çəkilmişdir.
Hazırda ŞAR-da elmi tədqiqatlar əsasən “Səma cisimlərinin dinamikası və fizikası” istiqamətinə daxil olan iki problem üzrə aparılır:
- Ulduz və dumanlıqlarda baş verən fiziki dəyişkənliklərin kompleks tədqiqi (qeyri-stasionar proseslərin və onların təbiətinin tədqiqi);
- Günəş fizikası, Günəş sistemi cisimlərinin fizika və dinamikası (Günəş atmosferində fəal qurumların dinamika və fizikası, Günəş-Yer əlaqələri, planet atmosferlərinin və onların peyklərinin tədqiqi, komet, asteroid, Günəş sistemi cisimlərinin hərəkəti, onların quruluşu, fizikası və təkamülü).
Bunlardan əlavə, nəzəri astrofizika, kosmologiya, radioastronomiya, yüksəktezlikli radio siqnallarının ionosfer ssintilyasiyaları və onların müxtəlif kosmik hava faktorlarından (Günəş fəallığı, maqnit fırtınaları və s.) asılılığı, astronomiyanın tarixi və s.  tədqiqatlar da aparılır. ŞAR Azərbaycanda astronomiya və kosmik elmi biliklərinin təbliğində və tədrisində mühüm rol oynayır.
Ötən əsrin 60-cı illərindən kosmik eranın başlaması ilə əlaqədar olaraq astrofizika elmində çox böyük sıçrayışla müşaiyət olunan inkişaf baş vermişdir ki, həmin proses indi də davam edir. Bu dövr ərzində fizika üzrə alınmış 20-dən çox Nobel mükafatları astrofiziklərə verilmişdir. Yerüstü teleskoplarla optik diapozonda və süni peyklərdə digər diapazonlarda (infraqırmızı, rentgen, ultrabənövşəyi, radio və s.) aparılan kompleks tədqiqatlar gələcək yeni kəşflərə aparan yoldur. Bu gün Azərbaycanın da kosmik imkanları olduqca genişdir və Şamaxı Rəsədxanası bu imkanların reallaşdırılması üzərində inamla fəaliyyət göstərir. Əsas məqsəd isə kainatın yaranması, inkişafı və sonun nədən ibarət olacağını öyrənməkdir. Bu səbəbdən fizika və astrofizika elmi qarşısında görünməyən maddənin və qara enerjinin fiziki mahiyyətinin aydınlaşdırılması kimi çox vacib və fundamental problem qoyulmuşdur. Rəsədxana da zamanın bu çağrışına qoşulmağa və elmi-tədqiqatları məqsədli şəkildə aparmağa çalışır. ŞAR dünyanın aparıcı astronomiya mərkəzləri və təşkilatlarında çalışan elm adamları ilə mütəmadi olaraq əlaqələr yaradır. Rəsədxanada işə cəlb olunan gənc kadrlar təcrübə keçmək üçün tanınmış elm mərkəzlərinə ezam olunurlar.
Əminliklə demək olar ki, bu kimi addımlar Azərbaycanda astronomiya elminin gün keçdikcə daha da yüksələrək inkişaf etməsinə imkan yaradacaq.

As you know, Azerbaijan is considered a country of ancient astronomers. Famous rock carvings of Gobustan and Gamigaya, numerous excavation sites and monuments are a vivid proof. Scientific achievements of the Maragha observatory and its founder Nasreddin Tusi played a significant role in the development of world astronomy.
Like other branches of science in the XX century the development of astronomy in Azerbaijan has received a wide scope. Creation of Shamakhi Astrophysical Observatory (SAO), its high altitude monitoring stations, as well as other institutions involved in space exploration, preparation of dozens of highly qualified specialists, forming the astronomical school in the true sense of the term, in line with this stage.
The idea of creation of Azerbaijan Astrophysical Observatory was appeared in 1927. In the same year, a short-term mission of the Leningrad Institute of Astronomy has arrived in Azerbaijan, and with the participation of local professional I.A.Benashvili the acquaintance with the climate and topography of a number of regions of the country.
In the years 1939-1946 began teaching astrophysics at the Azerbaijan State University and several other universities. The University Astrophysics Laboratory and a special area for observation were set up. At the same time, there were issued special astronomical calendars. All these are serious steps towards the creation of an observatory in the country.
In the postwar period it was again raised the question of choosing a site for the construction of the observatory, and for this purpose organized the expedition in some regions of the country. In this work, astronomers also took part in Moscow and Leningrad. In 1963 it was completely clarified the place of the future observatory. Initiated by famous Azerbaijani scientists Hasan Aliyev and Yusif Mammadaliyev, the Observatory is located in the northeast of the Greater Caucasus, at a distance of approximately 150 km from Baku. By unanimous decision of the experts most appropriate place for the construction of the observatory Pirguli mountains Shamakhi region were found.
Finally, in November 1959 the relevant decision on the establishment of the observatory was made on the basis of the Astrophysical sector. According to the preliminary projects in the SAO it was to be set a 125-cm reflector, horizontal Solar telescope, Vertical Solar telescope, Chromospheric telescope, Coronagraph to observe the solar corona, the 70-cm telescope and planetary radio telescope. At the same time, was planned lying of water line, telephone and telegraph communication equipment, as well as the overhaul of the road Shamakhi-Pirkuli.
Government decision on the establishment of Shamakhi Astrophysical Observatory was adopted in late 1959. 17 November of the same year signed a decree № 975 of the Council of Ministers of the Azerbaijan SSR "On the organization of Shamakhi Astrophysical Observatory." On the basis of this decision was the decision № 1 "On organization of Shamakhi Astrophysical Observatory of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR" of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR from January 13, 1960. In fact, the SAO’s activities as an institution began from that time. According to the decision, H.Sultanov, who had a great contribution to the creation of the observatory, was approved for the position of director of the Observatory.
The first telescope in the SAO was established in 1957. Solar chromosphere-photosphere telescope more than 35 years was used for patrol observations of the sun.
In December 1964, SAO was commisioned a new telescope. Telescope called AST-452 was designed for photographic observations. Due to the fact that the telescope is compact and closed, the teachings of images are very high quality. The setting was made by special order in Kazan Optical and Mechanical Plant.
Construction of photoelectric telescope (AZT-8) was completed in 1970; the diameter of the mirror is 700 mm. The telescope was designed for photoelectric, polarimetric and spectral observations of celestial bodies.
The two-meter telescope, which occupies first place in the largest diameter of the mirror in the territory of the observatory, was commissioned on September 20, 1966, and in late 1967 was given in full readiness for observation. The construction of the telescope, astronomers took part genius. This telescope is considered not only the pride of SAO, and the standard-bearer of experimental science in Azerbaijan. In the construction of this installation was a big part of the former President of the Academy of Sciences of Azerbaijan, academician Y.Mamedaliyev late.
In 1981, at the decision of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan SSR SAO was named after the great Azerbaijani astronomer Nasreddin Tusi.
Over the last thirty years of the twentieth century and the beginning of the XXI century leadership of the country is directly linked with the name of an outstanding statesman and politician Heydar Aliyev. The great leader, who always kept the focus of the activities of SAO, visited the observatory, held meetings with scientists. It should be noted that in order to improve the living conditions of scientists conducting research work at the observatory, it was directed by the Heydar Aliyev 5 buildings consisting of 40 apartments were built.
Since its inception, the development of astronomy in Azerbaijan is in the focus of international scientific bodies, with the result that found in the 1970-2007 biennium. new asteroids were named "SAO", "Javid", "Muslim Magomayev", "Nizami", "Tusi", "Azerbaijan". Currently, 12 titles of small celestial bodies and planets, the craters are connected with Azerbaijan. As a result of surveys conducted by the Azerbaijani astrophysicist Nadir Ibrahimov 2-meter telescope of SAO, have been great advances in the study of the planets (Venus and Mars, Jupiter's moon Io). During the great conflict of the planet Mars (the shortest distance between the planets Earth and Mars), they are numerous large-scale images of the planet and made up her card had been received. In addition to the experimental work in the history of SAO serious theoretical studies were also carried out and important scientific results achieved. Achievements of professor O.Huseynov in relyativistic astrophysics and professor in the field of solar physics R.Huseynov were evaluated as a great contribution to the Astrophysical Sciences of Azerbaijan.
Continuing the policy of the national leader Heydar Aliyev, President of Azerbaijan Ilham Aliyev takes a special attention and care in relation to the Observatory. In September 2008 and July 2009 for the purpose of reconstruction of the observatory and improve its material and technical base of the country by the President of the appropriate orders were signed. According to the decree it was completely renewed housing observatory department renovated the main building and a building with telescopes, fully modernized and automated control system 2-meter telescope, carried out extensive work on the landscaping. For the purpose of carrying out scientific work in the SAO have been built and put into operation houses for employees of scientific institutions, as well as meet the high standards of the hotel for foreign scientists. In addition, a scientific institution, new lines of communication to meet modern standards have been laid.
Currently, research in the SAO carried out mainly on two issues, coming from the direction of "Dynamics and physics of celestial bodies":
- Comprehensive study of the physical changes that take place in stars and nebulae (the study of non-stationary processes and their nature);
- Sun physics, physics and dynamics of the solar system bodies (dynamics and physics of active structures in the solar atmosphere, solar-terrestrial relations, the study of the atmosphere of planets and satellites, the motion of comets, asteroids and Solar System bodies, their structure, physics and evolution).
Research is also underway in the field of theoretical astrophysics, cosmology, astronomy, ionospheric scintillation high-frequency radio signals and their dependence on various factors of space weather (solar activity and magnetic storms, etc.), the history of astronomy, and others. SAO plays an important role in promoting astronomy and space science knowledge and teaching them in Azerbaijan.
Since the 60s of the last century in connection with the beginning of the space age in the science of astrophysics observed a very high rate of development that continues today. During this period, astrophysicists were awarded over 20 Nobel Prizes in physics. Complex studies conducted in the optical range of ground-based telescopes and artificial satellites in other bands (infrared, ultraviolet, X-ray, radio, etc), will pave the way for new discoveries. At present, Azerbaijan has broad space capabilities, Shamakhi Observatory steadily working on implementing these opportunities. The main goal is to study the history of the creation, development and fate of the universe. Therefore, before physics and astrophysics are such important and fundamental problems, such as an explanation of the physical nature of dark matter and black energy. SAO seeks to join the call of the modern era and focused conduct of scientific research. The Observatory regularly forging links with scientists engaged in the leading astronomical centers and organizations around the world. Young cadres involved in the observatory for the purpose of practice, are sent to the known research centers.
It is safe to note that these steps will eventually contribute to the further development of astronomical science in Azerbaijan.