Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, professor Ədilə Namazovaya
Sizi – Azərbaycan tibb elminin və təhsilinin görkəmli nümayəndəsini 90 illik yubileyiniz münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, Sizə möhkəm cansağlığı, səadət və işlərinizdə yeni-yeni uğurlar arzulayıram.
60 ildən artıq bir dövr ərzində Siz elm, təbabət və təhsili üzvi şəkildə birləşdirərək həm alim və müəllim kimi, həm də uşaqların sağlamlığını qoruyan bir həkim kimi böyük uğurlar əldə etmisiniz. Siz öz nəcib fəaliyyətinizlə uzun illər ərzində Azərbaycanda uşaq təbabətinin inkişafında əvəzsiz rol oynamısınız. Apardığınız çoxşaxəli tədqiqatlarla Siz ölkəmizdə və beynəlxalq aləmdə böyük hörmət qazanmısınız.
Azərbaycan Tibb Universitetinin tibb və səhiyyə sahəsində nüfuzlu mərkəz kimi formalaşmasında, sözsüz ki, Sizin kimi alimlərin böyük əməyi vardır. Neçə nəsil pediatr həkimlərin yetişdirilməsində bilavasitə iştirak edərək Siz daim yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması prosesinə layiqli töhfələr vermisiniz. Azərbaycanda uşaqların sağlamlığının keşiyində duran minlərlə insan böyük qürur hissi ilə vaxtilə tələbəniz olduğunu xatırlayır. Sizin vətəndaş mövqeyiniz və aktiv ictimai fəaliyyətiniz də təqdirəlayiqdir.
Bu gün Siz, ömrünüzün müdriklik çağında yenə də zəngin təcrübənizi və yüksək elmi potensialınızı səhiyyəmizin inkişafı naminə səfərbər edirsiniz. Ümidvaram ki, bundan sonra da insanların sağlamlığının qorunması üçün öz qüvvə və bacarığınızı əsirgəməyəcəksiniz.

Действительному члену Национальной Академии Наук Азербайджана, профессору Адиле Намазовой
Сердечно поздравляю Вас – видного представителя азербайджанской медицинской науки и образования с 90-летним юбилеем, желаю Вам крепкого здоровья, счастья и новых успехов в делах.
В течение более чем 60 лет, органически связав науку, медицину и образование, Вы добились больших успехов как ученый и педагог, а также как врач, стоящий на страже здоровья детей. Своей благородной деятельностью Вы на протяжении многих лет играли неоценимую роль в развитии детской медицины в Азербайджане. Многочисленными исследованиями Вы снискали большое уважение в нашей стране и за рубежом.
Таким ученым, как Вы, безусловно, принадлежат большие заслуги в формировании Азербайджанского медицинского университета как авторитетного центра в области медицины и здравоохранения. Принимая непосредственное участие в воспитании многих поколений врачей-педиатров, Вы всегда вносили достойный вклад в процесс подготовки высококвалифицированных кадров. Тысячи людей, стоящих на страже здоровья детей в Азербайджане, с чувством большой гордости вспоминают, что когда-то были Вашими студентами. Заслуживают одобрения также Ваша гражданская позиция и активная общественная деятельность.
Сегодня в почтенном возрасте Вы вновь мобилизуете свой богатый опыт и высокий научный потенциал во имя развития нашего здравоохранения. Надеюсь, что Вы и впредь будете прикладывать все силы и умения для охраны здоровья людей.