Akademik Fikrət Əliyev beynəlxalq konfranslarda məruzələrlə çıxış edib
7-10 sentyabr 2016-cı il tarixlərdə Qazaxıstanın Almatı şəhərində akademik T.S. Kalmenovun 70 illiyinə həsr olunmuş “Analiz və tətbiqi riyaziyyat” beynəlxalq konfransı keçirilib. Tədbirdə ölkəmizi Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev təmsil edərək, “Qazlift prosesində hidravlik müqavimət əmsalının tapılması üçün asimptotik üsul” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Alim, həmçinin sentyabrın 10-da Qazaxıstan Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Riyazi Modelləşdirmə İnstitutunda keçirilən Türk Dünyası Riyaziyyat Cəmiyyətinin idarə heyətinin iclasında iştirak edib.
İclasda Cəmiyyətin növbəti 6-cı Konqresinin 2-5 oktyabr 2016-cı il tarixlərdə Qazaxıstanın Astana şəhərində keçirilməsi qərara alınıb.
13-16 sentyabr 2016-cı il tarixlərdə isə akademik F.Əliyev Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində keçirilən Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, akademik M. İmanəliyevin 85 illiyinə həsr olunmuş “Riyaziyyatda asimptotik, topoloji və kompüter metodları” beynəlxalq konfransında da iştirak edib. O, tədbirdə “Dinamik sistemlərdə identifikasiya məsələlərinin həlli üçün asimptotik həll üsulları” adlı plenar məruzə ilə çıxış edib.

Академик Фикрет Алиев выступил с докладами на международных конференциях
7-10 сентября 2016 года в городе Алматы (Казахстан) состоялась посвященная 70-летнему юбилею академика Т.Ш.Калменова международная конференция «Анализ и прикладная математика» (ICAAM 2016 Third International Conference on Analysis and Applied Mathematics). На мероприятии нашу страну представил директор Научно-исследовательского института прикладной математики Бакинского государственного университета, академик Фикрет Алиев, который выступил с докладом «Асимптотический метод для нахождения коэффициента гидравлического сопротивления в газлифтном процессе».
Ученый также принял участие в заседании правления Математического общества тюркского мира, проведенном 10 сентября в Институте математики и математического моделирования Академии наук Казахстана.
На заседании было принято решение относительно проведения очередного 6-го Конгресса общества 2-5 октября 2016 года в Астане.
13-16 сентября 2016 года академик Ф.Алиев принял участие в посвященной 85-летнему юбилею члена-корреспондента Российской академии наук М.Иманалиева международной конференции «Асимптотические, топологические и компьютерные методы в математике» (V International Scientific Conference Asymptotical, Topological and Computer Methods in Mathematics), прошедшей в столице Кыргызстана – Бишкеке. На мероприятии ученый выступил с докладом «Асимптотические методы для решения вопросов идентификации в динамических системах».