Akademik Fikrət Əliyev beynəlxalq konfranslarda məruzələrlə çıxış edib
7-10 sentyabr 2016-cı il tarixlərdə Qazaxıstanın Almatı şəhərində akademik T.S. Kalmenovun 70 illiyinə həsr olunmuş “Analiz və tətbiqi riyaziyyat” beynəlxalq konfransı keçirilib. Tədbirdə ölkəmizi Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev təmsil edərək, “Qazlift prosesində hidravlik müqavimət əmsalının tapılması üçün asimptotik üsul” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Alim, həmçinin sentyabrın 10-da Qazaxıstan Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Riyazi Modelləşdirmə İnstitutunda keçirilən Türk Dünyası Riyaziyyat Cəmiyyətinin idarə heyətinin iclasında iştirak edib.
İclasda Cəmiyyətin növbəti 6-cı Konqresinin 2-5 oktyabr 2016-cı il tarixlərdə Qazaxıstanın Astana şəhərində keçirilməsi qərara alınıb.
13-16 sentyabr 2016-cı il tarixlərdə isə akademik F.Əliyev Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində keçirilən Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, akademik M. İmanəliyevin 85 illiyinə həsr olunmuş “Riyaziyyatda asimptotik, topoloji və kompüter metodları” beynəlxalq konfransında da iştirak edib. O, tədbirdə “Dinamik sistemlərdə identifikasiya məsələlərinin həlli üçün asimptotik həll üsulları” adlı plenar məruzə ilə çıxış edib.

Academician Fikrat Aliyev delivered lectures in the international conference
ICAAM 2016 - Third International Conference on Analysis and Applied Mathematics was held in Almaty, Kazakhstan September 7-10, 2016. Our country was represented by the director of Research Institute under Baku State University Academician Fikrat Aliyev with a lecture “Asymptotic method for hydraulic resistance coefficient in the gas lift process”.
Scientist also attended the meeting of the Board of Directors of the Turkic World Mathematical Society held at the Institute of Mathematics and Mathematical Modeling, Kazakhstan Academy of Sciences on September 10.
At the meeting a decision was made regarding the conduct of the next 6th Congress of the society on October 2-5, 2016 in Astana.
13-16 September 2016 Academician F. Aliyev took part in the V International Scientific Conference Asymptotical, Topological and Computer Methods in Mathematics devoted to the 85th anniversary of corresponding member of the Russian Academy of Sciences M.Imanaliyev held in the capital of Kyrgyzstan - Bishkek. At the event, the scientist spoke on "Asymptotic methods for solving problems of identification in dynamical systems."