“Şəhid adının əbədiləşdirilməsi və şəhid ailələrinə edilən güzəştlər haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişikliklər edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının 2016-cı il 14 oktyabr tarixli 336-VQD nömrəli Qanununun tətbiqi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 19-cu və 32-ci bəndlərini rəhbər tutaraq, “Şəhid adının əbədiləşdirilməsi və şəhid ailələrinə edilən güzəştlər haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişikliklər edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının 2016-cı il 14 oktyabr tarixli 336-VQD nömrəli Qanununun qüvvəyə minməsi ilə əlaqədar həmin Qanunun tətbiqini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1.1. Azərbaycan Respublikası qanunlarının və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının “Şəhid adının əbədiləşdirilməsi və şəhid ailələrinə edilən güzəştlər haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişikliklər edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
1.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının həmin Qanuna uyğunlaşdırılmasını üç ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.3. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının həmin Qanuna uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə beş ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların “Şəhid adının əbədiləşdirilməsi və şəhid ailələrinə edilən güzəştlər haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişikliklər edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.
3. Müəyyən edilsin ki:
3.1. “Şəhid adının əbədiləşdirilməsi və şəhid ailələrinə edilən güzəştlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 1-ci maddəsinin ikinci hissəsinin ikinci abzasında və 3-cü maddəsinin ikinci hissəsinin yeddinci abzasında “müvafiq icra hakimiyyəti orqanı” dedikdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti nəzərdə tutulur;
3.2. həmin Qanunun 1-ci maddəsinin ikinci hissəsinin ikinci abzasında və 3-cü maddəsinin ikinci hissəsinin yeddinci abzasında nəzərdə tutulmuş elmi təşkilat Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasıdır.

Указ Президента Азербайджанской Республики
Указ Президента Азербайджанской Республики о применении Закона  Азербайджанской Республики  «О внесении изменений в Закон Азербайджанской Республики «Об увековечении имени шехида и льготах семьям шехидов» от 14 октября 2016 года №336-VQD:
Руководствуясь пунктами 19 и 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в связи с вступлением в силу Закона  Азербайджанской Республики «О внесении изменений в Закон Азербайджанской Республики «Об увековечении имени шехида и льготах семьям шехидов» от 14 октября 2016 года №336-VQD в целях обеспечения применения данного Закона постановляю:
1. Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
1.1. в трехмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения, связанные с приведением законов Азербайджанской Республики и актов Президента Азербайджанской Республики в соответствие с Законом Азербайджанской Республики «О внесении изменений в Закон Азербайджанской Республики «Об увековечении имени шехида и льготах семьям шехидов»;
1.2. в трехмесячный срок обеспечить приведение нормативно-правовых актов Кабинета Министров Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Законом и проинформировать Президента Азербайджанской Республики;
1.3. проконтролировать приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти в соответствие с настоящим Законом и в пятимесячный срок проинформировать Президента Азербайджанской Республики об исполнении;
1.4. решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Закона.
2. Министерству Юстиции Азербайджанской Республики обеспечить приведение нормативно-правовых актов и актов нормативного характера центральных органов исполнительной власти в соответствие с Законом Азербайджанской Республики «О внесении изменений в Закон Азербайджанской Республики «Об увековечении имени шехида и льготах семьям шехидов» и проинформировать об этом Кабинет Министров Азербайджанской Республики;
3. Установить, что:
3.1. Во втором абзаце второй части 1 статьи и седьмом абзаце второй части 3 статьи Закона Азербайджанской Республики «Об увековечении имени шехида и льготах семьям шехидов» под выражением «соответствующий орган исполнительной власти» подразумевается Президент Азербайджанской Республики;
3.2. Во втором абзаце второй части 1 статьи и седьмом абзаце второй части 3 статьи настоящего Закона под научной организацией предусмотрена Национальная академия наук Азербайджана.