Doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarına start verilib
2016-cı ilin sentyabr ayından başlayaraq imtahanlara hazırlıq məqsədilə doktorant və dissertantlar üçün institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) müxtəlif müddətli kurslar təşkil olunub. Bu kurslarda informatikanın nəzəri və praktiki əsasları tədris edilib. Elmi tədqiqatçılar üçün sınaq imtahanları keçirilib, imtahanın ümumi qaydaları haqqında zəruri məlumatlar verilib.
İmtahanlar ildə 2 dəfə 1-31 yanvar və 15 iyun-15 iyul tarixlərində keçirilir. Müdafiə ərəfəsində olan doktorant və dissertantlar üçün isə aprel və oktyabr aylarında növbədənkənar imtahanlar təşkil olunur.
Xatırladaq ki, AMEA-nın Gəncə Bölməsi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və AMEA Naxçıvan Bölməsində institutun distant tədris mərkəzləri fəaliyyət göstərir. 2011-ci ildən Gəncə və Naxçıvanda yaşayan doktorant və dissertantlar TİM-də tədris olunan dərsləri məsafədən dinləyirlər. 2016-cı ildən həmin bölgələrdə yaşayan elmi tədqiqatçılar üçün informatika fənni üzrə imtahanlar da internet üzərindən distant formada keçirilir.
Qeyd edək ki, 2003-cü ildən etibarən respublikanın bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilir. AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə doktorant və dissertantlar üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları 2013-cü ilin iyun ayından başlayaraq elektron test üsulu ilə aparılır.
Bu sessiyada Gəncədən 50, Naxçıvandan 16, ümumilikdə isə 600-ə yaxın doktorant və dissertantın imtahan verəcəyi gözlənilir.

Today, the Institute of Information Technology of ANAS started doctoral exams of doctoral students and candidates for a degree in computer science.
Exams are held 2 times a year - 1 - 31 January and 15 June - 15 July. For doctoral students and candidates who are on the eve of defense, extraordinary exams are organized in April and October.
Recall that Institute’s distance learning centers function in the Ganja Branch of ANAS, Nakhchivan State University and Nakhchivan Division of ANAS. Since 2011, residents of Ganja and Nakhchivan doctoral students and candidates listen to distance learning classes at TIC. Since 2016 for researchers living in these regions, exam in computer science is also done in a remote form via the Internet.
Note that, since 2003, teaching doctoral students and candidates of the republic, and receive doctoral examinations in Informatics held in a centralized manner in the Institute of Information Technology. On the initiative of ANAS, since June 2013, the doctoral exams in science for doctoral students and candidates are carried out by the electronic test.
At that session, it is expected to involve a total of about 600 doctoral students and candidates, including 50 from Ganja, 16 from Nakhchivan.