Doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarına start verilib
2016-cı ilin sentyabr ayından başlayaraq imtahanlara hazırlıq məqsədilə doktorant və dissertantlar üçün institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) müxtəlif müddətli kurslar təşkil olunub. Bu kurslarda informatikanın nəzəri və praktiki əsasları tədris edilib. Elmi tədqiqatçılar üçün sınaq imtahanları keçirilib, imtahanın ümumi qaydaları haqqında zəruri məlumatlar verilib.
İmtahanlar ildə 2 dəfə 1-31 yanvar və 15 iyun-15 iyul tarixlərində keçirilir. Müdafiə ərəfəsində olan doktorant və dissertantlar üçün isə aprel və oktyabr aylarında növbədənkənar imtahanlar təşkil olunur.
Xatırladaq ki, AMEA-nın Gəncə Bölməsi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və AMEA Naxçıvan Bölməsində institutun distant tədris mərkəzləri fəaliyyət göstərir. 2011-ci ildən Gəncə və Naxçıvanda yaşayan doktorant və dissertantlar TİM-də tədris olunan dərsləri məsafədən dinləyirlər. 2016-cı ildən həmin bölgələrdə yaşayan elmi tədqiqatçılar üçün informatika fənni üzrə imtahanlar da internet üzərindən distant formada keçirilir.
Qeyd edək ki, 2003-cü ildən etibarən respublikanın bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilir. AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə doktorant və dissertantlar üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları 2013-cü ilin iyun ayından başlayaraq elektron test üsulu ilə aparılır.
Bu sessiyada Gəncədən 50, Naxçıvandan 16, ümumilikdə isə 600-ə yaxın doktorant və dissertantın imtahan verəcəyi gözlənilir.

Сегодня в Институте информационных технологий НАНА стартовали докторские экзамены докторантов и диссертантов по информатике.
Экзамены проводятся 2 раз в году - 1 - 31 января и 15 июня - 15 июля. А для докторантов и диссертантов, находящихся накануне защиты, в апреле и октябре организуются внеочередные экзамены.
Напомним, что в Гянджинском отделении НАНА, Нахчыванском государственном университете и Нахчыванском отделении НАНА функционируют центры дистанционного обучения института. С 2011 года проживающие в Гяндже и Нахчыване докторанты и диссертанты слушают уроки дистанционного обучения в УИЦ. С 2016 года для научных исследователей, проживающих в этих регионах, экзамены по информатике также проводится в дистанционной форме посредством Интернета.
Отметим, что, начиная с 2003 года, преподавание докторантам и диссертантам республики и прием докторских экзаменов по информатике проводятся в централизованном порядке в Институте информационных технологий. По инициативе руководства НАНА, начиная с июня 2013 года, докторские экзамены по информатике для докторантов и диссертантов проводятся методом электронного тестирования.
На этой сессии ожидается участие в целом около 600 докторантов и диссертантов, в том числе 50 из Гянджи, 16 из Нахчывана.