Azərbaycanlı alimlər Avropa Geoloji Elmlər İttifaqının Baş Assambleyasının iclasında iştirak edirlər
Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində Avropa Geoloji Elmlər İttifaqının Baş Assambleyasının (General Assembly of the European Geosciences Union -EGU2017) iclası keçirilir.
Tədbirdə AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, həmin mərkəzin şöbə müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Kazımova, Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) Seysmologiya və seysmik təhlükə  şöbəsinin müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulam Babayev və EGU-17 Assambleyasının tələbə seksiyasında BDU-nun tələbəsi və GGİ-nın əməkdaşı Elvin Babayev iştirak edirlər.
Konfransın keçirilməsində məqsəd dünyanın Yer elmləri üzrə tədqiqatçılarını bir araya toplamaq və bu sahədə əldə olunmuş nailiyyətləri, elmi yenilikləri müzakirə etməkdir.
Tədbirdə geodinamika və seysmologiya üzrə ayrıca seksiyalar keçirilib, eyni zamanda Yer elmləri sahəsində müasir tədqiqatlar, aktual problemlər və perspektivlərə dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Konfrans çərçivəsində AMEA nümayəndələri ABŞ-ın "Kinemetriks" və Birləşmiş Krallığın "Güralp Systems Limited" şirkətlərinin rəsmiləri ilə görüşüb, həmin şirkətlərin seysmik dalğanı və Yer qabığının ümumi titrəyişlərini ölçən texnologiyaları ilə yaxından tanış olublar.

Azerbaijani scientists take part in the meeting of the General Assembly of the European Geosciences Union
In Vienna, the capital of Austria, the meeting of the General Assembly of the European Union of Geosciences (EGU2017) takes place.
Academician-Secretary of the Division of Earth Sciences of ANAS, Academician Fakhraddin Gadirov, Director General of the Republican Center of Seismological Survey, corresponding member of ANAS Gurban Yetirmishli, Head Department of the Center, Ph.D. in Geological and Mineralogical Sciences Sabina Kazimova, Head of the Department of Seismology and Seismic Hazard of the Institute of Geophysics and Geology, PhD in Geology and Mineralogy, Associate Professor Gulam Babayev. And in the assembly section of students of the EGU-17 takes part a student of BSU and a member of the Institute of Geology and Geophysics Elvin Babayev.
The purpose of the conference is to unite scientists in the field of Earth sciences from around the world and discuss the achievements and scientific innovations.
Separate sections dedicated to seismology and geodynamics were held at the event, as well as a wide exchange of views on modern research, current problems and prospects in the field of Earth sciences.
Within the framework of the conference, representatives of ANAS met with officials of the companies "Kinemetriks" USA and "Guralp Systems Limited" of the United Kingdom and got acquainted with technologies that measure seismic waves and general fluctuations of the Earth's crust.