Azərbaycanlı alimlər Avropa Geoloji Elmlər İttifaqının Baş Assambleyasının iclasında iştirak edirlər
Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində Avropa Geoloji Elmlər İttifaqının Baş Assambleyasının (General Assembly of the European Geosciences Union -EGU2017) iclası keçirilir.
Tədbirdə AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, həmin mərkəzin şöbə müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Kazımova, Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) Seysmologiya və seysmik təhlükə  şöbəsinin müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulam Babayev və EGU-17 Assambleyasının tələbə seksiyasında BDU-nun tələbəsi və GGİ-nın əməkdaşı Elvin Babayev iştirak edirlər.
Konfransın keçirilməsində məqsəd dünyanın Yer elmləri üzrə tədqiqatçılarını bir araya toplamaq və bu sahədə əldə olunmuş nailiyyətləri, elmi yenilikləri müzakirə etməkdir.
Tədbirdə geodinamika və seysmologiya üzrə ayrıca seksiyalar keçirilib, eyni zamanda Yer elmləri sahəsində müasir tədqiqatlar, aktual problemlər və perspektivlərə dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Konfrans çərçivəsində AMEA nümayəndələri ABŞ-ın "Kinemetriks" və Birləşmiş Krallığın "Güralp Systems Limited" şirkətlərinin rəsmiləri ilə görüşüb, həmin şirkətlərin seysmik dalğanı və Yer qabığının ümumi titrəyişlərini ölçən texnologiyaları ilə yaxından tanış olublar.

Азербайджанские ученые принимают участие в заседании Генеральной ассамблеи Европейского союза геологических наук
В столице Австрии - Вене проходит заседание Генеральной ассамблеи Европейского союза геологических наук (General Assembly of the European Geosciences Union - EGU2017).
В мероприятии принимают участие академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, академик Фахраддин Гадиров, генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, заведующая отделом этого центра, доктор философии по геолого-минералогическим наукам Сабина Кязымова, заведующий Отделом сейсмологии и сейсмической опасности Института геофизики и геологии, доктор философии по геолого-минералогическим наукам, доцент Гулам Бабаев. А в секции студентов Ассамблеи EGU-17 принимают участие студент БГУ и сотрудник Института геологии и геофизики Эльвин Бабаев.
Цель конференции заключается в сплочении ученых в области наук о Земле со всего мира и обсуждении достигнутых успехов и научных новшеств.
На мероприятии прошли отдельные секции, посвященные сейсмологии и геодинамике, а также состоялся широкий обмен мнениями относительно современных исследований, актуальных проблем и перспектив в области наук о Земле.
В рамках конференции представители НАНА встретились с официальными лицами компаний "Kinemetriks" США и "Güralp Systems Limited" Соединенного Королевства и ознакомились с технологиями, измеряющими сейсмические волны и общие колебания Земной коры.