Bülbülün 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
2017-ci ildə Azərbaycan professional vokal məktəbinin banisi, görkəmli müğənni, tədqiqatçı-alim və pedaqoq, tanınmış ictimai xadim, SSRİ xalq artisti, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı Bülbülün (Murtuza Məşədi Rza oğlu Məmmədovun) anadan olmasının 120 illiyi tamam olur.
Böyük sənətkar Bülbül zəngin yaradıcılıq yolu keçmiş və özünün çoxşaxəli fəaliyyəti ilə Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti tarixində silinməz izlər qoymuşdur. Onun Şərqlə Qərbin musiqi ənənələrinin qovuşuğunda novatorcasına yüksək məharətlə canlandırdığı rəngarəng obrazlar ifaçılıq sənətinin bənzərsiz nümunələridir. Milli musiqi xəzinəsi incilərinin qorunub saxlanılması və gələcək nəsillərə çatdırılmasında Bülbülün müstəsna xidmətləri vardır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, milli musiqi mədəniyyətinin inkişafı, tədqiqi və təbliği işinə misilsiz töhfələr vermiş xalq artisti Bülbülün 120 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində keçirilməsini təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə Bülbülün 120 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

In 2017, the 120th anniversary of the birth of the founder of the Azerbaijan professional vocal school, outstanding singer, scientist-researcher and teacher, famous public figure, People's Artist of the USSR, USSR State Prize winner Bulbul (Murtuza Meshadi Rza oglu Mammadov) is celebrated.
The great master Bulbul passed a meaningful creative path and, through his many-sided activities, left an indelible mark in the history of Azerbaijan's musical culture. Bright images, masterfully and innovatively created by him at the junction of the musical traditions of the East and West, are inimitable examples of performing art. Bulbul has exceptional merit in preserving and transferring to future generations the pearls of the national musical treasury.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the holding at the state level of the 120th anniversary of the People's Artist Bulbul, who made an invaluable contribution to the development, research and promotion of the national musical culture, I decree:
1. The Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan together with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Academy of Sciences to prepare and implement a plan of events dedicated to the 120th anniversary of Bulbul.