Azərbaycanlı alimlər Vyanada beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
26-30 iyun tarixlərində Avstriyanın paytaxtı Vyanada Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan olunması üzrə Müqavilə Təşkilatının (CTBTO) “Elm və Texnologiya-2017” adlı konfransı keçirilib.
Tədbirdə AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, CTBTO-nun Azərbaycan Milli Məlumat Mərkəzinin rəhbəri, akademik Fəxrəddin Qədirov  və Geologiya və Geofizika İnstitutunun böyük elmi işçisi, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Rafiq Səfərov iştirak ediblər.
İllik hesabata və elmi nəticələrə həsr olunan konfransda akademik F.Qədirov “Azərbaycanın qravitasiya stansiyasında aparılmış qravitasiya sahəsi ölçülərinin əsasında Yerin qabarma variyasiyalarının ilkin analizi”, R.Səfərov isə “Azərbaycan ərazisində GPS ölçülərindən əldə edilmiş yer qabığı deformasiyaları” adlı elmi məruzə  ilə çıxış ediblər.
Konfrans çərçivəsində CTBTO-nun regional rəhbərliyi ilə keçirilən görüşdə Azərbaycan Milli Məlumat Mərkəzinin partlayış dalğa formalarının analizinin proqram təminatının və sisteminin təkmilləşdirilməsi məsələsi müzakirə olunub.

Азербайджанские ученые приняли участие в международной конференции в Вене
26-30 июня в столице Австрии Вене состоялась конференция под названием «Наука и технология - 2017» Организации по Договору о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний (ОДВЗЯИ).
На мероприятии приняли участие академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, руководитель Азербайджанского национального информационного центра ОДВЗЯИ, академик Фахраддин Гадиров и старший научный сотрудник Института геологии и геофизики, доктор философии по наукам о Земле Рафик Сафаров.
На посвященной годовому отчету и научным результатам конференции академик Ф.Гадиров выступил с научным докладом на тему «Предварительный анализ вариаций взбухания Земли на основе измерений гравитационного поля, проведенных на гравитационной станции Азербайджана», Р.Сафаров – «Деформации земной коры, зафиксированные в результате GPS-измерений на территории Азербайджана».
На прошедшей в рамках конференции встрече с региональным руководством ОДВЗЯИ также был обсужден вопрос об усовершенствовании программного обеспечения и системы анализа форм взрывных волн Азербайджанского национального информационного центра.