Azərbaycanlı alimlər Vyanada beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
26-30 iyun tarixlərində Avstriyanın paytaxtı Vyanada Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan olunması üzrə Müqavilə Təşkilatının (CTBTO) “Elm və Texnologiya-2017” adlı konfransı keçirilib.
Tədbirdə AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, CTBTO-nun Azərbaycan Milli Məlumat Mərkəzinin rəhbəri, akademik Fəxrəddin Qədirov  və Geologiya və Geofizika İnstitutunun böyük elmi işçisi, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Rafiq Səfərov iştirak ediblər.
İllik hesabata və elmi nəticələrə həsr olunan konfransda akademik F.Qədirov “Azərbaycanın qravitasiya stansiyasında aparılmış qravitasiya sahəsi ölçülərinin əsasında Yerin qabarma variyasiyalarının ilkin analizi”, R.Səfərov isə “Azərbaycan ərazisində GPS ölçülərindən əldə edilmiş yer qabığı deformasiyaları” adlı elmi məruzə  ilə çıxış ediblər.
Konfrans çərçivəsində CTBTO-nun regional rəhbərliyi ilə keçirilən görüşdə Azərbaycan Milli Məlumat Mərkəzinin partlayış dalğa formalarının analizinin proqram təminatının və sisteminin təkmilləşdirilməsi məsələsi müzakirə olunub.

Azerbaijani scientists took part in an international conference in Vienna
On June 26-30, a conference entitled "Science and Technology - 2017" of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO) was held in Vienna, Austria.
Academician-secretary of the Department of Earth Sciences of ANAS, head of the Azerbaijan National Information Center of the CTBTO, academician Fakhraddin Gadirov and senior researcher of the Institute of Geology and Geophysics, Ph.D. in Earth Sciences Rafik Safarov attended the event.
F.Gadirov made a lecture on “Earth's swelling variations preliminary analysis on the base of gravitational field measurements carried out at the gravity station of Azerbaijan” and R.Safarov on "Deformations of the Earth's crust recorded as a result of GPS -Measures in the territory of Azerbaijan ".