“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”ndə dəyişikliklər edilməsi haqqında Prezidentin Fərmanı
21.07.2017 23:05
AR Prezidentinin 2014-cü il 11 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”ndə dəyişikliklər edilməsi haqqında Prezidentin Fərmanı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 11 dekabr tarixli 386 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”ni “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2016-cı il 14 iyun tarixli 271-VQ nömrəli Qanununa uyğunlaşdırmaq məqsədi ilə qərara alıram:
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 11 dekabr tarixli 386 nömrəli Fərmanı (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2014, № 12, maddə 1540; 2016, № 5, maddə 859) ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”ndə aşağıdakı dəyişikliklər edilsin:
1. 1.1-ci bəndin birinci cümləsində “Azərbaycan Respublikasının elm sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən” sözləri “Azərbaycan Respublikasında elmin inkişafını təşkil və təmin edən, dövlətin elmi və elmi-texniki siyasətini həyata keçirən, ölkə üzrə elmi müəssisə və təşkilatların, ali təhsil müəssisələrinin elmi-tədqiqat fəaliyyətini əlaqələndirən və istiqamətləndirən, elmi-texniki fəaliyyət sahəsində Azərbaycan Respublikasını xarici ölkələrdə təmsil edən” sözləri ilə əvəz edilsin.
2. 1.5-ci bənd aşağıdakı redaksiyada verilsin:
“1.5. Akademiya öz tərkibinə seçilən üzvlərini (həqiqi, müxbir, fəxri, xarici üzvləri və fəxri doktorları), tabeliyində olan elmi müəssisə və təşkilatlarda çalışan elmi işçiləri, mütəxəssisləri, elmi xidmət və sosial xidmət sahəsi işçilərini birləşdirir.”.
3. 2.2.1-ci yarımbənddən “elmi fəaliyyəti təşkil və elmin inkişafını təmin etmək, elmin müxtəlif sahələri üzrə elmi-tədqiqat işlərini aparmaq və” sözləri çıxarılsın.
4. 2.2.2-ci və 2.2.3-cü yarımbəndlər ləğv edilsin.
5. 3.0.4-cü yarımbəndə “fundamental” sözündən sonra “, eksperimental” sözü əlavə edilsin.
6. 3.0.18-ci yarımbənddə “ali təhsil müəssisələrinin, dövlət və özəl qurumların tərkibində fəaliyyət göstərən elmi müəssisələrlə” sözləri “elmi müəssisə və təşkilatlar, ali təhsil müəssisələri, təsis sənədlərində elmi fəaliyyət nəzərdə tutulan ictimai birliklər və digər hüquqi şəxslərlə” sözləri ilə əvəz edilsin.
7. 4.0.3-cü yarımbəndə “elmi müəssisələr” sözlərindən sonra “və təşkilatlar” sözləri əlavə edilsin.
8. 4.0.14-cü yarımbəndə “fundamental” sözündən sonra “, eksperimental” sözü əlavə edilsin və həmin yarımbənddən “Elmi-Tədqiqat İşlərini Əlaqələndirmə Şurası,” sözləri çıxarılsın.
9. 4.0.23-cü yarımbəndə “digər elmi” sözlərindən sonra “müəssisə və” sözləri əlavə edilsin.
10. 6.1-ci bəndə “müəssisələr” sözündən sonra “və təşkilatlar” sözləri əlavə edilsin.
11. 7.9.9-cu yarımbəndə “fundamental” sözündən sonra “, eksperimental” sözü əlavə edilsin.
12. 8.19.3-cü yarımbənd aşağıdakı redaksiyada verilsin:
“8.19.3. Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının, ali təhsil müəssisələrinin və digər elmi müəssisə və təşkilatların elmi-tədqiqat fəaliyyətini əlaqələndirir və istiqamətləndirir.”.
13. 10.6-cı bəndin birinci cümləsində “elmi müəssisələrinin və” sözləri “elmi müəssisə və təşkilatlarının,” sözləri ilə əvəz edilsin.
14. 10.7.1-ci yarımbəndə “fundamental” sözündən sonra “, innovasiya xarakterli” sözləri əlavə edilsin.
15. 11.5-ci bənddə “strukturuna daxil” sözləri “tabeliyində” sözü ilə əvəz edilsin.
16. 11.6-cı, 11.11-ci bəndin ikinci cümlələrinə və 11.12-ci bəndə ismin müvafiq hallarında “elmi müəssisələr” sözlərindən sonra ismin müvafiq hallarında “və təşkilatlar” sözləri əlavə edilsin.
17. 12.3-cü bənddə “konstruktor və layihə büroları, elmi təcrübə və elmi cihazqayırma” sözləri “təcrübi-konstruktor, layihə-konstruktor, təcrübi-istehsal, layihə-texnoloji” sözləri ilə əvəz edilsin.
18. 13.6-cı bəndə “müsabiqələrdə” sözündən əvvəl “qrant layihələrində və” sözləri əlavə edilsin.
19. 14.4-cü bənd aşağıdakı redaksiyada verilsin:
“14.4. Akademiya dövlət büdcəsinin vəsaiti, büdcədənkənar vəsaitlər, kreditlər, qrantlar, ianələr və “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq, innovasiya, sahibkarlıq və digər fəaliyyət sahələrindən daxilolmalar hesabına maliyyələşdirilir.”.

The President's Decree on Amendments to the "Charter of the National Academy of Sciences of Azerbaijan", approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan of December 11, 2014
21.07.2017 23:05
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to bring the number 386 of December 11, 2014 "Charter of the National Academy of Sciences of Azerbaijan", approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, into compliance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Science" No. 271-VQ of June 14, 2016 , I order:
To make the following changes to the "Charter of the National Academy of Sciences of Azerbaijan" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 386 of December 11, 2014 (Collection of Legislative Acts of the Republic of Azerbaijan, 2014, No. 12, Article 1540; 2016, No. 5, Article 859):
1. In the first sentence of paragraph 1.1, the words "Implementing the state policy of the Republic of Azerbaijan in the field of science" shall be replaced by the words "Organizing and providing scientific development in the Republic of Azerbaijan, implementing the scientific and scientific technical policy of the state, coordinating and directing scientific research activities of scientific institutions and organizations , Higher educational institutions in the country, representing the Republic of Azerbaijan in foreign countries in the field of scientific and technical activities ".
2. Clause 1.5 shall be reworded as follows:
"1.5. The academy unites elected members (full members, corresponding members, honorary and foreign members, honorary doctors), researchers, specialists, working in scientific institutions and organizations under its control, workers in the sphere of scientific and social services."
3. From subparagraph 2.2.1, delete the words "Organize scientific activity and ensure the development of science, conduct research and development in various branches of science and".
4. To abolish sub-clauses 2.2.2 and 2.2.3.
5. In subparagraph 3.0.4, after the word "fundamental", add the word "experimental".
6. In subparagraph 3.0.18, the words "with scientific institutions operating in higher education institutions, public and private structures" shall be replaced by the words "with scientific institutions and organizations, higher educational institutions, public associations which constituent scientific activities are provided in documents, and Other legal entities ".
7. In subparagraph 4.0.3, after the words "scientific institutions", add the words "and organizations".
8. In subparagraph 4.0.14, after the word "fundamental", the word "experimental" will be added and from this subparagraph, delete the words "Coordination Council for Scientific Research".
9. In subparagraph 4.0.23, after the words "other scientific" add the words "institutions and".
10. In paragraph 6.1, after the word "institution", add the word "and organizations".
11. In subparagraph 7.9.9, after the word "fundamental", add the word "experimental".
12. Subparagraph 8.19.3 shall be reworded as follows:
"8.19.3. Coordinates and directs scientific research activities of scientific institutions and organizations of the Academy, higher educational institutions and other scientific institutions and organizations. "
13. In the first sentence of paragraph 10.6 the words "scientific institutions and” replace by the words "scientific organizations and enterprises".
14. In subparagraph 10.7.1, after the word "fundamental", add the words "of an innovative nature".
15. In paragraph 11.5, the words "members of the structure" should be replaced by the word "subordinate".
16. In the second sentence of paragraphs 11.6, 11.11 and 11.12, in the corresponding case of the noun, after the words "scientific institutions", add the words "and organizations" in the corresponding cases of the noun.
17. In paragraph 12.3, the words "design and design bureaus, scientific research and scientific instrument making" shall be replaced by the words "experimental design, design, experimental production, design and technology".
18. In paragraph 13.6, before the words "at competitions" add the words "in grant projects and".
19. Clause 14.4 shall be reworded as follows:
"14.4. The Academy is financed from the state budget, extra budgetary funds, loans, grants and donations and in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Science" due to revenues from innovative, entrepreneurial and other fields of activity."