“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”ndə dəyişikliklər edilməsi haqqında Prezidentin Fərmanı
21.07.2017 23:05
AR Prezidentinin 2014-cü il 11 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”ndə dəyişikliklər edilməsi haqqında Prezidentin Fərmanı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 11 dekabr tarixli 386 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”ni “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2016-cı il 14 iyun tarixli 271-VQ nömrəli Qanununa uyğunlaşdırmaq məqsədi ilə qərara alıram:
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 11 dekabr tarixli 386 nömrəli Fərmanı (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2014, № 12, maddə 1540; 2016, № 5, maddə 859) ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”ndə aşağıdakı dəyişikliklər edilsin:
1. 1.1-ci bəndin birinci cümləsində “Azərbaycan Respublikasının elm sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən” sözləri “Azərbaycan Respublikasında elmin inkişafını təşkil və təmin edən, dövlətin elmi və elmi-texniki siyasətini həyata keçirən, ölkə üzrə elmi müəssisə və təşkilatların, ali təhsil müəssisələrinin elmi-tədqiqat fəaliyyətini əlaqələndirən və istiqamətləndirən, elmi-texniki fəaliyyət sahəsində Azərbaycan Respublikasını xarici ölkələrdə təmsil edən” sözləri ilə əvəz edilsin.
2. 1.5-ci bənd aşağıdakı redaksiyada verilsin:
“1.5. Akademiya öz tərkibinə seçilən üzvlərini (həqiqi, müxbir, fəxri, xarici üzvləri və fəxri doktorları), tabeliyində olan elmi müəssisə və təşkilatlarda çalışan elmi işçiləri, mütəxəssisləri, elmi xidmət və sosial xidmət sahəsi işçilərini birləşdirir.”.
3. 2.2.1-ci yarımbənddən “elmi fəaliyyəti təşkil və elmin inkişafını təmin etmək, elmin müxtəlif sahələri üzrə elmi-tədqiqat işlərini aparmaq və” sözləri çıxarılsın.
4. 2.2.2-ci və 2.2.3-cü yarımbəndlər ləğv edilsin.
5. 3.0.4-cü yarımbəndə “fundamental” sözündən sonra “, eksperimental” sözü əlavə edilsin.
6. 3.0.18-ci yarımbənddə “ali təhsil müəssisələrinin, dövlət və özəl qurumların tərkibində fəaliyyət göstərən elmi müəssisələrlə” sözləri “elmi müəssisə və təşkilatlar, ali təhsil müəssisələri, təsis sənədlərində elmi fəaliyyət nəzərdə tutulan ictimai birliklər və digər hüquqi şəxslərlə” sözləri ilə əvəz edilsin.
7. 4.0.3-cü yarımbəndə “elmi müəssisələr” sözlərindən sonra “və təşkilatlar” sözləri əlavə edilsin.
8. 4.0.14-cü yarımbəndə “fundamental” sözündən sonra “, eksperimental” sözü əlavə edilsin və həmin yarımbənddən “Elmi-Tədqiqat İşlərini Əlaqələndirmə Şurası,” sözləri çıxarılsın.
9. 4.0.23-cü yarımbəndə “digər elmi” sözlərindən sonra “müəssisə və” sözləri əlavə edilsin.
10. 6.1-ci bəndə “müəssisələr” sözündən sonra “və təşkilatlar” sözləri əlavə edilsin.
11. 7.9.9-cu yarımbəndə “fundamental” sözündən sonra “, eksperimental” sözü əlavə edilsin.
12. 8.19.3-cü yarımbənd aşağıdakı redaksiyada verilsin:
“8.19.3. Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının, ali təhsil müəssisələrinin və digər elmi müəssisə və təşkilatların elmi-tədqiqat fəaliyyətini əlaqələndirir və istiqamətləndirir.”.
13. 10.6-cı bəndin birinci cümləsində “elmi müəssisələrinin və” sözləri “elmi müəssisə və təşkilatlarının,” sözləri ilə əvəz edilsin.
14. 10.7.1-ci yarımbəndə “fundamental” sözündən sonra “, innovasiya xarakterli” sözləri əlavə edilsin.
15. 11.5-ci bənddə “strukturuna daxil” sözləri “tabeliyində” sözü ilə əvəz edilsin.
16. 11.6-cı, 11.11-ci bəndin ikinci cümlələrinə və 11.12-ci bəndə ismin müvafiq hallarında “elmi müəssisələr” sözlərindən sonra ismin müvafiq hallarında “və təşkilatlar” sözləri əlavə edilsin.
17. 12.3-cü bənddə “konstruktor və layihə büroları, elmi təcrübə və elmi cihazqayırma” sözləri “təcrübi-konstruktor, layihə-konstruktor, təcrübi-istehsal, layihə-texnoloji” sözləri ilə əvəz edilsin.
18. 13.6-cı bəndə “müsabiqələrdə” sözündən əvvəl “qrant layihələrində və” sözləri əlavə edilsin.
19. 14.4-cü bənd aşağıdakı redaksiyada verilsin:
“14.4. Akademiya dövlət büdcəsinin vəsaiti, büdcədənkənar vəsaitlər, kreditlər, qrantlar, ianələr və “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq, innovasiya, sahibkarlıq və digər fəaliyyət sahələrindən daxilolmalar hesabına maliyyələşdirilir.”.

Указ Президента о внесении изменений в «Устав Национальной академии наук Азербайджана», утвержденный Указом Президента АР от 11 декабря 2014 года
21.07.2017 23:05
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, с целью приведения утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики номер 386 от 11 декабря 2014 года «Устава Национальной академии наук Азербайджана» в соответствие с Законом Азербайджанской Республики «О науке» номер 271-VQ от 14 июня 2016 года, постановляю:
Внести следующие изменения в «Устав Национальной академии наук Азербайджана», утвержденный Указом Президента Азербайджанской Республики номер 386 от 11 декабря 2014 года (Сборник Законодательных Актов Азербайджанской Республики, 2014, № 12, статья 1540; 2016, № 5, статьи 859):
1. В первом предложении пункта 1.1 слова «Осуществляющий государственную политику Азербайджанской Республики в области науки» заменить словами «Организующий и обеспечивающий развитие науки в Азербайджанской Республике, осуществляющий научную и научно-техническую политику государства, координирующий и направляющий научно-исследовательскую деятельность научных учреждений и организаций, высших учебных заведений в стране, представляющий Азербайджанскую Республику в зарубежных странах в области научно-технической деятельности».
2. Пункт 1.5 изложить в следующей редакции:
«1.5. Академии объединяет избранных в свой состав членов (действительных членов, членов-корреспондентов, почетных и иностранных членов, почетных докторов), научных сотрудников, специалистов, работающий в научных учреждениях и организациях, находящихся в ее подчинении, работников сферы научных и социальных услуг.»
3. Из подпункта 2.2.1 исключить слова «Организовать научную деятельность и обеспечивать развитие науки, проводить научно-исследовательские работы по различным отраслям науки и ».
4. Отменить подпункты 2.2.2 и 2.2.3.
5. В подпункте 3.0.4 после слова «фундаментальный» добавить слово «экспериментальный».
6. В подпункте 3.0.18 слова «с научными учреждениями, действующими в составе высших учебных заведений, государственных и частных структур» заменить словами «с научными учреждениями и организациями, высшими учебными заведениями, общественными объединениями, в учредительных документах которых предусмотрена научная деятельность, и другими юридическими лицами».
7. В подпункте 4.0.3 после слов «научные учреждения» добавить слова «и организации».
8. В подпункте 4.0.14 после слова «фундаментальный» добавит слово «экспериментальный» и из этого подпункта исключить слова «Координационный совет научно-исследовательских работ».
9. В подпункте 4.0.23 после слов «другие научные» добавить слова «учреждения и».
10. В пункте 6.1 после слова «учреждения» добавить слово «и организации».
11. В подпункте 7.9.9 после слова «фундаментальный» добавить слово «экспериментальный».
12. Подпункт 8.19.3 изложить в следующей редакции:
«8.19.3. Координирует и направляет научно-исследовательскую деятельность научных учреждений и организаций академии, высших учебных заведений и других научных учреждений и организаций.».
13. В первом предложении пункта 10.6 слова «научных заведений" и заменить словами «научных организаций и предприятий».
14. В подпункте 10.7.1 после слова «фундаментальный» добавить слова «инновационного характера».
15. В пункте 11.5 слова «входящих в структуру» заменить словом «в подчинении».
16. Во втором предложении пунктов 11.6, 11.11 и в пункте 11.12 в соответствующем падеже существительного после слов «научные учреждения» в соответствующих падежах существительного добавить слова «и организации».
17. В пункте 12.3 слова «конструкторские и проектные бюро, научные исследования и научное приборостроение» заменить словами «опытно-конструкторский, проектно-конструкторский, опытно-производственный, проектно-технологический».
18. В пункте 13.6 до слова «на конкурсах» добавить слова «в грантовых проектах и».
19. Пункт 14.4 изложить в следующей редакции:
«14.4. Академия финансируется за счет средств государственного бюджета, внебюджетных средств, кредитов, грантов и пожертвований и в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «О науке» за счет поступлений из инновационных, предпринимательских и других сфер деятельности.».