AMEA-nın bir qrup əməkdaşı “Horizon-2020” proqramı çərçivəsində Avstriya və Gürcüstanda elmi tədqiqatlar aparır
AMEA-nın bir qrup əməkdaşı Avropa Komissiyasının “Horizon-2020” proqramı tərəfindən maliyyələşdirilən “Biliyin mübadiləsi və akademik mədəniyyətlər humanitar elmlərdə, Avropa və Qara dəniz bölgəsi, XVIII əsrin sonu XXI əsrlər” layihəsi çərçivəsində Avstriya və Gürcüstanda elmi tədqiqatlar aparırlar.
2017-ci ilin yanvar ayından başlayan layihə  4 il müddətində davam edəcək. Layihədə 12 ölkə (Avstriya, Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Rumıniya, Ukrayna, Makedoniya, Rusiya, Moldova və s.) iştirak edir. Layihənin ümumi koordinatoru Avstriyanın Karl və Frans adına Qrats Universitetinin Cənub-Şərqi Avropa tarixi və antropologiyası kafedrasının müdiri, professor Karl Kayzerdir. Azərbaycan üzrə milli koordinator isə AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, t.ü.f.d. Zaur Həsənovdur.
Layihənin ilk mərhələsi cari il yanvar ayının 14-də Gürcüstanın Şota Rustaveli adına Batumi Dövlət Universitetində başlayıb və burada ilk texniki-nəzəri seminar keçirilib. Seminarı professor Karl Kayzer və onun rəhbərlik etdiyi kafedranın əməkdaşı Dominik Gutmeyr aparıblar.
Layihəyə AMEA-nın 8 əməkdaşı cəlb olunub. Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları - t.ü.f.d. Zaur Həsənov və Orxan Zamanov iyun ayının 12-də layihə çərçivəsində ilk elmi ezamiyyətlərini Qrats Universitetində keçiriblər.
İyulun 8-dən və avqustun 1-dək isə AMEA-nın 7 əməkdaşından ibarət heyət Ş.Rustaveli ad. Batumi Dövlət Universitetində ezamiyyətdə olublar. Bu heyətə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları – tarix üzrə fəlsəfə doktorları Səfər Aşurov, Fərhad Quliyev, Xəqani Alməmmədov, Pərviz Qasımov və Valeh Ələkbərov, həmçinin A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun əməkdaşları - tarix elmləri doktoru İradə Bağırova və tarix üzrə fəlsəfə doktoru Şamil Rəhmanzadə daxildirlər.
AMEA-nın əməkdaşları ezam olunduqları ölkələrdə həmkarları ilə elmi mübadilə xarakterli görüşlərdə iştirak edir, elmi tədqiqat mövzuları ilə əlaqədar araşdırmalar aparır, arxeoloji abidələrlə tanış olur, həmçinin kitabxana, araşdırma mərkəzləri və arxivlərdə tədqiqatlarını davam etdirirlər.

Within the framework of the "Horizon-2020" program a group of ANAS staff conducts research in Austria and Georgia
Within the framework of the project "Knowledge Sharing and Academic Achievements in the Humanities, Europe and the Black Sea Region, End of the 18th - 21st Centuries", funded by the "Horizon-2020" program, a group of ANAS staff is conducting scientific research in Austria and Georgia.
The project, which started in January 2017, will last for 4 years. 12 countries participate in the project (Austria, Azerbaijan, Turkey, Georgia, Romania, Ukraine, Macedonia, Moldova, Russia, etc.). The coordinator of the project is the head of the Department of History and Anthropology of Southeast Europe, Graz University of Austria named after Karl and Franz, Professor Karl Kaiser. The National Coordinator for Azerbaijan is a member of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, the Doctor of Philosophy in History Zaur Hasanov.
The project, which started in January 2017, will last for 4 years. 12 countries participate in the project (Austria, Azerbaijan, Turkey, Georgia, Romania, Ukraine, Macedonia, Moldova, Russia, etc.). The coordinator of the project is the head of the Department of History and Anthropology of Southeast Europe, Graz University of Austria named after Karl and Franz, Professor Karl Kaiser. The National Coordinator for Azerbaijan is a member of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, Doctor of Philosophy in History Zaur Hasanov.
The first stage of the project was held on January 14 of this year in Batumi State University after Shota Rustaveli in Georgia. Here was held the first technical and theoretical seminar. The seminar was held by Karl Kaiser and the employee of the department headed by him, Professor Dominik Gutmeir.
8 employees of ANAS were involved in the project. On June 12, employees of the Institute of Archeology and Ethnography, Ph.D. in History Zaur Gasanov and Orkhan Zamanov conducted the first scientific mission at the University of Graz.
From July 8 to August 1, a delegation of 7 employees of ANAS was seconded to the Batumi State University. Sh. Rustaveli. This delegation included the staff of the Institute of Archeology and Ethnography - Ph.D. in History Safar Ashurov, Farhad Guliyev, Perviz Gasimov, Khagani Almamedov and Valeh Alekperov, as well as employees of the Baikikhanov Institute of History - Irada Bagirova, Doctor of Historical Sciences and Ph.D in history Shamil Rahmanzadeh.
During the trip, ANAS employees participate in meetings intended for scientific exchange, conduct research on research topics, get acquainted with archaeological monuments, and continue research in libraries, research centers and archives.