AMEA-nın bir qrup əməkdaşı “Horizon-2020” proqramı çərçivəsində Avstriya və Gürcüstanda elmi tədqiqatlar aparır
AMEA-nın bir qrup əməkdaşı Avropa Komissiyasının “Horizon-2020” proqramı tərəfindən maliyyələşdirilən “Biliyin mübadiləsi və akademik mədəniyyətlər humanitar elmlərdə, Avropa və Qara dəniz bölgəsi, XVIII əsrin sonu XXI əsrlər” layihəsi çərçivəsində Avstriya və Gürcüstanda elmi tədqiqatlar aparırlar.
2017-ci ilin yanvar ayından başlayan layihə  4 il müddətində davam edəcək. Layihədə 12 ölkə (Avstriya, Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Rumıniya, Ukrayna, Makedoniya, Rusiya, Moldova və s.) iştirak edir. Layihənin ümumi koordinatoru Avstriyanın Karl və Frans adına Qrats Universitetinin Cənub-Şərqi Avropa tarixi və antropologiyası kafedrasının müdiri, professor Karl Kayzerdir. Azərbaycan üzrə milli koordinator isə AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, t.ü.f.d. Zaur Həsənovdur.
Layihənin ilk mərhələsi cari il yanvar ayının 14-də Gürcüstanın Şota Rustaveli adına Batumi Dövlət Universitetində başlayıb və burada ilk texniki-nəzəri seminar keçirilib. Seminarı professor Karl Kayzer və onun rəhbərlik etdiyi kafedranın əməkdaşı Dominik Gutmeyr aparıblar.
Layihəyə AMEA-nın 8 əməkdaşı cəlb olunub. Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları - t.ü.f.d. Zaur Həsənov və Orxan Zamanov iyun ayının 12-də layihə çərçivəsində ilk elmi ezamiyyətlərini Qrats Universitetində keçiriblər.
İyulun 8-dən və avqustun 1-dək isə AMEA-nın 7 əməkdaşından ibarət heyət Ş.Rustaveli ad. Batumi Dövlət Universitetində ezamiyyətdə olublar. Bu heyətə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları – tarix üzrə fəlsəfə doktorları Səfər Aşurov, Fərhad Quliyev, Xəqani Alməmmədov, Pərviz Qasımov və Valeh Ələkbərov, həmçinin A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun əməkdaşları - tarix elmləri doktoru İradə Bağırova və tarix üzrə fəlsəfə doktoru Şamil Rəhmanzadə daxildirlər.
AMEA-nın əməkdaşları ezam olunduqları ölkələrdə həmkarları ilə elmi mübadilə xarakterli görüşlərdə iştirak edir, elmi tədqiqat mövzuları ilə əlaqədar araşdırmalar aparır, arxeoloji abidələrlə tanış olur, həmçinin kitabxana, araşdırma mərkəzləri və arxivlərdə tədqiqatlarını davam etdirirlər.

В рамках программы “Horizon-2020” группой сотрудников НАНА ведутся научные исследования в Австрии и Грузии
В рамках проекта «Обмен знаниями и академические достижения в гуманитарных науках, Европа и Черноморский регион, конец XVIII – XXI вв.», финансируемого программой “Horizon-2020”, группой сотрудников НАНА ведутся научные исследования в Австрии и Грузии.
Проект, стартовавший с января 2017 года, продлится в течение 4 лет. В проекте принимают участие 12 стран (Австрия, Азербайджан, Турция, Грузия, Румыния, Украина, Македония, Молдова, Россия и т.д). Координатором проекта является заведующий кафедрой историей и антропологии Юго-Восточной Европы Университета Грац Австрии имени Карла и Франца, профессор Карл Кайзер. Национальный координатор по Азербайджану - сотрудник Института археологии и этнографии НАНА, доктор философии по истории Заур Гасанов.
Первый этап проекта прошел 14 января текущего года в Батумском государственном университете имени Шоты Руставели в Грузии. Здесь состоялся первый технико-теоретический семинар. Семинар провели Карл Кайзер и сотрудник руководимой им кафедры, профессор Доминик Гутмейр.
К проекту привлечены 8 сотрудников НАНА. 12 июня сотрудники Института археологии и этнографии – доктора философии по истории Заур Гасанов и Орхан Заманов провели первую научную командировку в Университете Граца.
С 8 июля по 1 августа делегация из 7 сотрудников НАНА была откомандирована в Батумский государственный университет им. Ш.Руставели. В эту делегацию вошли сотрудники Института археологии и этнографии - доктора философии по истории Сафар Ашуров, Фархад Гулиев, Пярвиз Гасымов, Хагани Алмамедов и Валех Алекперов, а также сотрудники Института истории имени А.А.Бакиханова - доктор исторических наук Ирада Багирова и доктор философии по истории Шамиль Рахманзаде.
В ходе командировки сотрудники НАНА принимают участие во встречах, предназначенных для научного обмена, ведут исследования на научно-исследовательские темы, знакомятся с археологическими памятниками, а также продолжают исследования в библиотеках, исследовательских центрах и архивах.