Sentyabrın 10-da Qazaxıstanın paytaxtı Astanada İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) elm və texnologiya üzrə birinci Sammiti işə başlayıb.
Sammit Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayevin ötən ilin aprelində İƏT-in İstanbulda keçirilən XIII Zirvə toplantısında irəli sürdüyü təşəbbüsə əsasən təşkil olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Sammitdə iştirak edib. Dövlət başçısı öz çıxışında İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının elm və texnologiya üzrə birinci Sammitinin keçirilməsini yüksək qiymətləndirib. Azərbaycanın İƏT-in fəal üzvü olduğunu vurğulayan ölkə başçısı son bir neçə ildə Azərbaycanda bu təşkilata üzv ölkələrin xarici işlər, mədəniyyət, turizm, təhsil, əmək və digər nazirlərinin 10-a yaxın görüşünün keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan bundan sonra da İƏT-in fəal üzvü kimi İslam həmrəyliyinin möhkəmlənməsinə öz töhfəlrini verəcək.
Tədbirdə, həmçinin Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, Venesuela Bolivar Respublikasının Prezidenti Nikolas Maduro və digər xarici ölkə rəsmiləri çıxış edərək Sammitdə müzakirə olunan mövzuların cəmiyyətin inkişafı baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildiriblər.
Qeyd olunub ki, elm və texnologiyanın inkişafı ölkələrimizin rifahı ilə yanaşı, qlobal iqtisadiyyatın da tərəqqisinə böyük töhfə verə bilər. Bu baxımdan mühüm kəşflərin və nailiyyətlərin dəstəklənməsində beynəlxalq əməkdaşlığın rolu olduqca vacibdir.
Tədbirdə İslam dünyasının elmi və texnoloji inkişafı üçün siyasi dəstək prosesinin başlanmasını nəzərdə tutan Astana Bəyannaməsi qəbul edilib.
Sammit çərçivəsində “Davamlı inkişafda elm və texnologiyaların rolu”, “Müasir iqtisadiyyatda rəqabət və innovasiyalar”, “Elm və texnologiyalar sahəsində əməkdaşlığın inkişafı” mövzularında sessiyalar keçiriləcək, elm, təhsil, texnologiya sahələrində inkişaf məsələlərinə dair müzakirələr aparılacaq.
Qeyd edək ki, 2 gün davam edəcək İƏT-in elm və texnologiya üzrə birinci Sammitində təşkilata üzv olan 57 ölkənin dövlət və hökumət başçıları, elm və texnologiya məsələləri üzrə məsul nazirlər, müşahidəçi ölkələrdən, eləcə də beynəlxalq təşkilatlardan 80-dək nümayəndə heyəti təmsil olunur.

Глава государства Ильхам Алиев выступил на первом Саммите Организации исламского сотрудничества по науке и технологиям
10 сентября в столице Казахстана Астане начал работу первый Саммит Организации исламского сотрудничества (ОИС) по науке и технологиям.
Саммит организован согласно инициативе Президента Казахстана Нурсултана Назарбаева, выдвинутой на XIII саммите ОИС в апреле прошлого года в Стамбуле.
В Саммите принял участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев. В своем выступлении глава государства высоко оценил проведение первого Саммита Организации исламского сотрудничества по науке и технологиям. Подчеркнув, что Азербайджан является активным членом Организации исламского сотрудничества, глава государства отметил, что за последний год состоялось более 10 встреч министров иностранных дел, культуры, туризма, образования, труда стран-членов этой организации. Отметив, что, будучи активным членом ОИС, Азербайджан и впредь внесет свой вклад в укрепление исламской солидарности.
Затем, выступив на Саммите, президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, президент Турции Раджаб Тайиб Эрдоган, президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, президент Боливарианской Республики Венесуэла Николас Мадуро и официальные лица других зарубежных стран, довели до внимания, что обсужденные вопросы имеют важное значение для развития общества.
Было отмечено, что развитие науки и технологий может внести большой вклад в процветание глобальной экономики. С этой точки зрения чрезвычайно важна роль международного сотрудничества в поддержке важных открытий и достижений.
На мероприятии была принята Астанинская Декларация, предусматривающая начало процесса политической поддержки, направленной на научное и технологическое развитие Исламского мира.
В рамках Саммита состоятся сессии на тему «Роль науки и технологий в устойчивом развитии», «Конкуренция и инновации в современной экономике», «Развитие сотрудничества в современной экономике», «Развитие сотрудничества в области науки и образования», а также обсуждения относительно вопросов развития науки, образования и технологий.
Отметим, что на первом Саммите ОИС по науке и технологиям, который продлится 2 дня, представлены главы государств и правительств, ответственные министры по вопросам науки и технологий 57 стран-членов ОИС, а также 80 делегаций стран-наблюдателей и международных организаций.