AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında bu qurumun (MEK) və Kolumbiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə məşhur kolumbiyalı yazıçı, Nobel mükafatı laureatı Qabriel Qarsiya Markesin yaradıcılığına həsr olunan "Yüz illik tənhalıq adlı möcüzə" mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən diplomatik nümayəndəliklər, dövlət qurumları, özəl sektor və müxtəlif media orqanlarının əməkdaşları iştirak ediblər.
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Məmməd Əliyev tədbiri açaraq, ədəbiyyatın xalqlar arasındakı sevgini, birliyi, doğmalığı, qardaşlığı daha aydın və rahat büruzə verən nəcib bir körpü olduğunu bildirib. Kolumbiya-Azərbaycan əlaqələrinin hər sahədə inkişaf etdiyini deyən M.Əliyev bu cür tədbirlərin ölkələrimizin ədəbi mühitinin yaxınlaşmasında, ədəbiyyatları arasında mübadilələrin aparılmasında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Alim ispandilli ədəbiyyatın ən güclü nümayəndələrindən biri olan Qabriel Qarsiya Markesin “Yüz ilin tənhalığı” əsərinin mistik realizmin şedevri sayıldığını və bu əsərin yazıçının Nobel mükafatına layiq görülməsində böyük rol oynadığını deyib. O, Markesin öz əsərləri sayəsində Latın Amerikasının ruhunu bütün dünyaya tanıtdırdığını, maraqlı şəxsiyyəti ilə milyonlarla insanın hafizəsində iz buraxdığını deyib.
Sonra Kolumbiyanın Azərbaycandakı səfiri Marta İnes Galindo Pena çıxış edərək konfransın keçirilməsinin önəmindən və ədəbiyyatın bəşəriyyət üçün dəyərindən danışıb.
Daha sonra kolumbiyalı yazıçı, professor Konrado Zuluaqanın “Yüz illik tənhalıq adlı möcüzə” mövzusunda mühazirəsi dinlənilib. O, Markes yaradıcılığının şah əsəri hesab olunan “Yüz ilin tənhalığı” romanının məziyyətlərindən söz açıb.

The Central Scientific Library hosted a meeting with Colombian writer Konrado Zuluaga
Central Scientific Library by the support of the Embassy of Colombia to Azerbaijan held the event dedicated to the creativity of the famous Colombian writer, Nobel Prize winner Gabriel Garcia Marquez "One hundred years of solitude".
The event was attended by representatives of diplomatic missions in Azerbaijan, government officials, the private sector and the media.
Opening the event, Deputy Director for Research of ANAS Institute of Literature after Nizami Ganjavi, Doctor of Philology sciences Mammad Aliyev said that, literature is a noble bridge that embodies love, unity, patriotism and brotherhood of peoples. It was noted that, such events play an important role in bringing the literary environment of our countries closer together and carrying out literary exchange.
The scientist said that, the work "One Hundred Years of Solitude" by one of the most influential representatives of Spanish literature, Gabriel Garcia Marquez, is considered a masterpiece of mystical realism, and noted that this work played a big role in awarding the Nobel Prize to the writer.
Then, Ambassador of Colombia in Azerbaijan, Martha Ines Galindo Pena spoke about the significance of the conference and the value of literature for humanity.