AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında bu qurumun (MEK) və Kolumbiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə məşhur kolumbiyalı yazıçı, Nobel mükafatı laureatı Qabriel Qarsiya Markesin yaradıcılığına həsr olunan "Yüz illik tənhalıq adlı möcüzə" mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən diplomatik nümayəndəliklər, dövlət qurumları, özəl sektor və müxtəlif media orqanlarının əməkdaşları iştirak ediblər.
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Məmməd Əliyev tədbiri açaraq, ədəbiyyatın xalqlar arasındakı sevgini, birliyi, doğmalığı, qardaşlığı daha aydın və rahat büruzə verən nəcib bir körpü olduğunu bildirib. Kolumbiya-Azərbaycan əlaqələrinin hər sahədə inkişaf etdiyini deyən M.Əliyev bu cür tədbirlərin ölkələrimizin ədəbi mühitinin yaxınlaşmasında, ədəbiyyatları arasında mübadilələrin aparılmasında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Alim ispandilli ədəbiyyatın ən güclü nümayəndələrindən biri olan Qabriel Qarsiya Markesin “Yüz ilin tənhalığı” əsərinin mistik realizmin şedevri sayıldığını və bu əsərin yazıçının Nobel mükafatına layiq görülməsində böyük rol oynadığını deyib. O, Markesin öz əsərləri sayəsində Latın Amerikasının ruhunu bütün dünyaya tanıtdırdığını, maraqlı şəxsiyyəti ilə milyonlarla insanın hafizəsində iz buraxdığını deyib.
Sonra Kolumbiyanın Azərbaycandakı səfiri Marta İnes Galindo Pena çıxış edərək konfransın keçirilməsinin önəmindən və ədəbiyyatın bəşəriyyət üçün dəyərindən danışıb.
Daha sonra kolumbiyalı yazıçı, professor Konrado Zuluaqanın “Yüz illik tənhalıq adlı möcüzə” mövzusunda mühazirəsi dinlənilib. O, Markes yaradıcılığının şah əsəri hesab olunan “Yüz ilin tənhalığı” romanının məziyyətlərindən söz açıb.

В Центральной научной библиотеке была заслушана лекция колумбийского писателя Конрадо Зулуаги
В Центральной научной библиотеке НАНА при совместной организации этой научной структуры и Посольства Колумбии в Азербайджане состоялось мероприятие «Чудо под названием Сто лет одиночества», посвященное творчеству известного колумбийского писателя, лауреата Нобелевской премии Габриэля Гарсиа Маркеса.
В мероприятии приняли участие представители дипломатических миссий в Азербайджане, сотрудники правительственных структур, частного сектора и СМИ.
Открывая мероприятие, заместитель директора по научной работе Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА, доктор филологических наук Мамед Алиев сказал, что литература - это благородный мост, который воплощает в себе любовь, единство, патриотизм и братство народов. Было отмечено, что подобные мероприятия играют важную роль в сближении литературной среды наших стран, проведении литературного обмена.
Ученый сказал, что произведение «Сто лет одиночества» одного из самых влиятельных представителей испанской литературы Габриэля Гарсиа Маркеса считается шедевром мистического реализма, и отметил, что этот труд сыграл большую роль в присуждении писателю Нобелевской премии.
Затем Посол Колумбии в Азербайджане Марта Инес Галиндо Пена рассказала о значении конференции и ценности литературы для человечества.
Далее была заслушана лекция колумбийского писателя, профессора Конрадо Зулуаги «Чудо под названием Сто лет одиночества». В своем выступлении профессор рассказал о достоинствах романа «Сто лет одиночества», который считается шедевром творчества Маркеса.