Görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin 100 illik yubileyi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
17.10.2017 17:36
2018-ci ilin fevral ayında Azərbaycan mədəniyyətinin görkəmli nümayəndəsi, böyük bəstəkar, tanınmış alim-pedaqoq və ictimai xadim, SSRİ xalq artisti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, SSRİ və Azərbaycan Dövlət mükafatları laureatı, akademik Qara Əbülfəz oğlu Qarayevin anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Qara Qarayev Azərbaycan xalqının bəşər mədəniyyətinə bəxş etdiyi özünəməxsus nadir fitri istedada malik şəxsiyyətlərdəndir. Novator sənətkar kimi o, uzun əsrlik qədim milli musiqi irsinin ənənəvi klassik və ən müasir musiqi formalarıyla son dərəcə ahəngdar vəhdətində çox sayda monumental əsərlər meydana gətirmişdir. Həyat, insan və zaman haqqında dərin fəlsəfi düşüncələri bütün vüsəti ilə yüksək professional səviyyədə əks etdirən həmin ecazkar sənət nümunələri daim əxlaqi-mənəvi kamilliyə çağırır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin tarixi nailiyyətlərlə zənginləşdirilməsi və dünya miqyasında tanıdılmasında müstəsna xidmətlər göstərmiş görkəmli sənətkar Qara Qarayevin 100 illik yubileyinin layiqincə keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının təklifləri nəzərə alınmaqla, görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin 100 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the 100th jubilee of outstanding Azerbaijani composer Gara Garayev
17.10.2017 17:36
In February 2018 is the 100th anniversary of academician Gara Abulfaz oghlu Garayev, a prominent representative of Azerbaijani culture, great composer, well-known scientist-pedagogue and public figure, USSR People's Artist, Hero of Socialist Labor, USSR and Azerbaijan State Prize winner.
Gara Garayev is one of the richest indigenous talents given to the human culture of the Azerbaijani people. As a Novator, he has created numerous monumental works in a highly united harmony with traditional classical and modern musical forms of the long-standing ancient national musical heritage. These marvelous art samples, which reflect the profound philosophical thoughts of life, human and time at a high professional level, always call for moral and spiritual perfection.
Guided by Article 32, Paragraph 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I hereby decree that in order to ensure the successful holding of the 100th jubilee of prominent artist Gara Garayev, who has provided exceptional services in enriching the musical culture of Azerbaijan with historical accomplishments and promoting worldwide recognition, I decree:
1. The Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan together with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Academy of Sciences to develop and implement an action plan for the 100th anniversary of outstanding Azerbaijani composer Gara Garayev, taking into account the proposals of the Azerbaijan Composers' Union.