Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
17.03.2014 00:00
2015-ci ildə respublikanın ali elmi qurumu Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsis edilməsinin 70 ili tamam olur.
Ölkədə elmi-intellektual potensialın milli sərvət kimi formalaşdırılmasında, elmin dövrün tələblərindən irəli gələn strateji istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və onun ən müxtəlif sahələri üzrə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında Milli Elmlər Akademiyasının müstəsna rolu vardır. Yarandığı vaxtdan etibarən ötən fəaliyyət müddəti ərzində o, mühüm nailiyyətlər qazanmış, elmi məktəblərin qurulmasına müvəffəq olmuş, beynəlxalq elm strukturlarına uğurla inteqrasiya etmişdir. Akademiya müstəqil dövlətçiliyin əsaslarının möhkəmləndirilməsində öz üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən bu gün də layiqincə gəlir və cəmiyyətin sosial-iqtisadi tərəqqisinə, mədəni-mənəvi təşəkkülünə töhfələrini əsirgəmir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının respublikada elmin təşkili və inkişafındakı böyük xidmətlərini nəzərə alaraq qərara alıram:
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə Akademiyanın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planının hazırlanıb həyata keçirilməsini təmin etsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о проведении 70-летнего юбилея Национальной Академии Наук Азербайджана
В 2015 году исполняется 70 лет со дня учреждения высшей научной структуры республики – Национальной Академии Наук Азербайджана.
Национальной Академии Наук принадлежит исключительная роль в формировании в стране научно-интеллектуального потенциала как национального достояния, определении стратегических направлений науки, вытекающих из требований времени, и подготовке высококвалифицированных кадров в ее самых различных сферах. За период деятельности с момента создания она добилась существенных успехов, сумела создать научные школы, успешно интегрировалась в международные научные структуры. Академия и сегодня достойно справляется с возложенными на нее задачами по укреплению основ независимой государственности, вносит посильный вклад в социально-экономический прогресс и культурно-духовное становление общества.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, учитывая большие заслуги Национальной Академии Наук Азербайджана в организации и развитии науки в республике, постановляю:
Кабинету Министров Азербайджанской Республики совместно с Национальной Академией Наук Азербайджана обеспечить подготовку и осуществление плана мероприятий, посвященных 70-летнему юбилею Академии.