Akademik Əşrəf Hüseynovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
16.11.2017 09:00
2017-ci ildə Azərbaycanın görkəmli riyaziyyatçı alimi, tanınmış pedaqoq, əməkdar elm xadimi, akademik Əşrəf İsgəndər oğlu Hüseynovun anadan olmasının 110 illiyi tamam olmuşdur.
Əşrəf Hüseynov fundamental tədqiqatlar müəllifi kimi aldığı nəticələr, yaratdığı nəzəriyyə və açdığı yeni istiqamətlərlə Azərbaycanda çoxəsrlik tarixə malik riyaziyyat elmini daha da zənginləşdirmiş, onun müasir mərhələdə inkişafına dəyərli töhfələr vermişdir. Uzun illər pedaqoji sahədə fəaliyyət göstərən və riyazi biliklərə dərindən yiyələnmiş yüksək hazırlıqlı mütəxəssislər nəsli formalaşdıran alimin çoxsaylı yetirmələri mənsub olduqları elmi məktəbin nailiyyətlərini layiqincə davam etdirmişlər.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan elmi qarşısında mühüm xidmətlərini və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması işində səmərəli fəaliyyətini nəzərə alaraq, akademik Əşrəf Hüseynovun 110 illiyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birgə akademik Əşrəf Hüseynovun 110 illiyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on holding the 110th anniversary of academician Ashraf Huseynov
16.11.2017 09:00
The 110th anniversary of outstanding mathematician scientist, well-known educator, honored scientist, academician Ashraf Isgandar oglu Huseynov has been completed in 2017.
Ashraf Huseynov has made a great contribution to the development of modern mathematical sciences in Azerbaijan with his findings; he has found the new directions and is the author of fundamental researches. Many scholars who have worked in pedagogy for many years and have been profoundly trained in mathematical sciences have continued their achievements in the academic school.
Taking into account paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the celebration of the 110th anniversary of academician Ashraf Huseynov, taking into consideration his effective activity for the Azerbaijani science, I decree:
1. The National Academy of Sciences of Azerbaijan together with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan shall develop and implement an action plan on the 110th anniversary of Academician Ashraf Huseynov.