Dekabrın 8-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Əzəli dostluq riştələri: Azərbaycan-Özbəkistan mədəni-ədəbi əlaqələri” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə iştirakçılar Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi çərçivəsində Daşkənddə son zamanlar özbək dilində nəşr edilmiş kitabların sərgisi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin inkişafından söz açıb, son illərdə iki ölkə arasında mədəni-ədəbi əlaqələrin daha da genişləndirildiyini bildirib. Alim vurğulayıb ki, müasir dövrdə ikitərəfli əlaqələrimizin təməli ümummilli lider Heydər Əliyev və Özbəkistanın sabiq Prezidenti İslam Kərimov tərəfindən qoyulub. Bu əlaqələr hazırda Prezident İlham Əliyev və Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Azərbaycan və Özbəkistan inamla irəliyə doğru addımlayır.
Nizami Gəncəvi, Əlişir Nəvai, Məhəmməd Füzuli, Babur, Nəsimi, Əmir Teymur və digər ədiblərin Özbəkistan-Azərbaycan əlaqələrindəki rolundan bəsh edən AMEA-nın vitse-prezidenti hər iki ölkənin ədəbiyyatı və mədəniyyətinin bir-biri ilə qarşılıqlı vəhdətdə zənginləşdiyini və inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi Ədəbiyyat İnstitutunda Özbəkistan ədəbiyyatının nümayəndələrinin yaradıcılığının təbliği istiqamətində mühüm işlər görülür. Ötən il Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsi fəaliyyətə başlayıb, aparılan tədqiqatlar nəticəsində bir sıra kitablar nəşr olunub, Azərbaycanda yaşayıb yaratmış özbək ədəbiyyatının tanınmış nümayəndələrinin irsi araşdırılıb.
AMEA-nın Özbəkistan Elmlər Akademiyası ilə əməkdaşlığından danışan İ.Həbibbəyli bugünkü tədbiri çoxəsrlik ənənələrə malik olan Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələrinin müstəqillik dövrü mərhələsinin əlamətdar hadisəsi adlandırıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Konfransda çıxış edən Özbəkistan Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Şerzod Fayziyev ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişaf etdiyini bildirib, müsəlman ölkələri arasında elm, mədəniyyət sahələri üzrə əlaqələrin daha da gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, ölkələrimiz İslam mədəniyyətinin və dünya mədəni-tarixi irsinin mərkəzi sayılır və Türk dünyasının böyük mədəniyyətə sahib xalqlarıdır.
Daha sonra AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək dili və Ədəbiyyatı Universiteti və Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi arasında əməkdaşlığa dair üçtərəfli memorandum imzalanıb.
Memorandumda Azərbaycan və Özbəkistanın elm, mədəniyyət müəssisələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, birgə araşdırmaların aparılması, layihələrin reallaşdırılması, elm, ədəbiyyat sahəsində mübadilənin həyata keçirilməsi və s. məsələlər nəzərdə tutulur.
Tədbirdə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasovun "Azərbaycan-Özbəkistan mədəni-ədəbi əlaqələri: həyata keçirilən layihələr, perspektivlər”, Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Almaz Ülvi Binnətovanın “Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə son 2 ildə Daşkənddə özbək dilində çap olunan kitablar haqqında” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Подписан трехсторонний меморандум по литературно-культурному сотрудничеству между Азербайджаном и Узбекистаном
8 декабря в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная конференция «Исконно дружественные отношения: азербайджано-узбекские литературно-культурные связи».
Вначале участники церемонии ознакомились с выставкой книг, изданных на узбекском языке в Ташкенте за последние годы в рамках проекта Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли рассказал о развитии азербайджано-узбекских отношений и отметил, что в последние годы литературно-культурные связи между двумя странами продолжают расширяться. Ученый подчеркнул, что основа двусторонних связей была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и бывшим Президентом Узбекистана Исламом Керимовым. В настоящее время эти связи успешно развиваются Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и Президентом Узбекистана Шавкат Мирзоевым.
Рассказывая о роли Низами Гянджеви, Мухаммеда Физули, Алишера Навои, Амира Теймура, Гафура Гулама, Насими, Бабура и других литераторов в развитии азербайджано-узбекских отношений, вице-президент НАНА довел до внимания, что литература и культура обеих стран обогащаются и развиваются во взаимной гармонии.
Академик И.Габиббейли отметил, что возглавляемый им Институте литературы осуществляет важную работу, направленную на пропаганду творчества представителей узбекской литературы. В минувшем году в Институте литературы приступил к деятельности Отдел азербайджано-туркмено-узбекских связей, в результате проведенных исследований издан ряд книг, исследовано наследие известных представителей узбекской литературы, проживавших и творивших в Азербайджане.
Говоря о сотрудничестве НАНА с Академией наук Узбекистана, И.Габиббейли назвал сегодняшнее мероприятие является знаменательным событием в истории азербайджано-узбекских связей и пожелал успехов работе конференции.
Выступивший на конференции посол Республики Узбекистан в Азербайджане Шерзод Файзиев отметил, что сотрудничество между двумя странами развивается стремительно и подчеркнул важность дальнейшего укрепления связей между мусульманскими странами в области науки и культуры. Было сказано, что наши страны являются центрами Исламской культуры и культурно-исторического наследия.
Затем между Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА, Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы имени Алишера Навои и Азербайджанским культурным центром имени Гейдара Алиева в Узбекистане был подписан трехсторонний меморандум о сотрудничестве.
В меморандуме предусмотрены расширение сотрудничества между научно-культурными учреждениями Азербайджана и Узбекистана, проведение совместных исследований, реализация проектов, осуществление обмена в сфере науки и литературы и другие вопросы.
На мероприятии были заслушаны доклады директора Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Самира Аббасова «Азербайджано-узбекские литературно-культурные связи: реализуемые проекты, перспективы» и заведующей Отделом азербайджано-туркмено-узбекских связей, доктора филологических наук Алмаз Ульви Беннатовой «О книгах, изданных на узбекском языке в Ташкенте за последние 2 года в рамках проекта Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане».