Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin Səyyar Klinikası AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları üçün pulsuz göz müayinəsini həyata keçirib. Humanitar aksiyada iştirak edən insanlar həkim-oftalmoloqlar tərəfindən ətraflı müayinə edilib, onların görmə itiliyi, göz təzyiqi yoxlanılıb və zəruri müalicə tədbirləri müəyyənləşdirilib.
Milli Oftalmologiya Mərkəzinin Eksimer-Lazer şöbəsinin əməkdaşı, tibb üzrə fəlsəfə doktoru, oftalmoloq, cərrah Aygün Səfərovanın sözlərinə görə, bu aksiyanın keçirilməsində əsas məqsəd əməkdaşları iş prosesindən ayırmadan onların göz patalogiyalarını aşkar etmək və monitorinqlər aparmaqdır.
Göz müayinəsinin keçirilməsi üçün Səyyar Klinikanın geniş texniki imkanlara malik olduğunu söyləyən cərrah A.Səfərova aparılan müayinələr zamanı əsas etibarilə quru göz sindromu və spazm kimi patalogiyaların aşkarlandığını diqqətə çatdırıb. O, bu patalogiyaların kompüterlə sıx təmasda olan insanlar üçün xarakterik olduğunu bildirib.
Aksiyanın AMEA-nın digər institut və təşkilatlarında da keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Milli Oftalmologiya Mərkəzi Bakıda və bölgələrdə əhali arasında göz xəstəlikləri ilə bağlı geniş maarifləndirmə tədbirləri aparır, oftalmoloji xəstələrin müayinəsi və müalicəsi sahəsində aksiyalar keçirir.

Национальный центр офтальмологии провел акцию бесплатного обследования для сотрудников НАНА
Выездная клиника Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой провела бесплатное обследование зрения сотрудников Института информационных технологий НАНА. Сотрудники, которые принимали участие в гуманитарной акции, были детально обследованы врачами-офтальмологами, проверены их острота зрения и глазное давление и определены необходимые меры лечения.
По словам сотрудника Эксимер-лазерного отдела Национального центра офтальмологии, доктора философии по медицине, офтальмолога, хирурга Айгюн Сафаровой, основная цель проведения этой акции является выявление глазных патологий сотрудников академии, не отрывая их от рабочего процесса, а также проведение мониторингов.
Отметив, что Выездная клиника обладает широкими техническими возможностями для проведения глазного обследования, А.Сафарова довела до внимания, что в результате проведенных обследований, в основном, были выявлены такие патологии, как синдром сухого глаза и спазм сосудов глаза. Она сказала, что данные патологии характерны в основном для людей, имеющих тесный контакт с компьютером.
Акцию планируется провести и в других институтах НАНА.
Отметим, что Национальный центр офтальмологии ведет просветительскую работу среди населения в Баку и регионах страны, а также проводит акции обследование и лечение офтальмологических больных.