Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin Səyyar Klinikası AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları üçün pulsuz göz müayinəsini həyata keçirib. Humanitar aksiyada iştirak edən insanlar həkim-oftalmoloqlar tərəfindən ətraflı müayinə edilib, onların görmə itiliyi, göz təzyiqi yoxlanılıb və zəruri müalicə tədbirləri müəyyənləşdirilib.
Milli Oftalmologiya Mərkəzinin Eksimer-Lazer şöbəsinin əməkdaşı, tibb üzrə fəlsəfə doktoru, oftalmoloq, cərrah Aygün Səfərovanın sözlərinə görə, bu aksiyanın keçirilməsində əsas məqsəd əməkdaşları iş prosesindən ayırmadan onların göz patalogiyalarını aşkar etmək və monitorinqlər aparmaqdır.
Göz müayinəsinin keçirilməsi üçün Səyyar Klinikanın geniş texniki imkanlara malik olduğunu söyləyən cərrah A.Səfərova aparılan müayinələr zamanı əsas etibarilə quru göz sindromu və spazm kimi patalogiyaların aşkarlandığını diqqətə çatdırıb. O, bu patalogiyaların kompüterlə sıx təmasda olan insanlar üçün xarakterik olduğunu bildirib.
Aksiyanın AMEA-nın digər institut və təşkilatlarında da keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Milli Oftalmologiya Mərkəzi Bakıda və bölgələrdə əhali arasında göz xəstəlikləri ilə bağlı geniş maarifləndirmə tədbirləri aparır, oftalmoloji xəstələrin müayinəsi və müalicəsi sahəsində aksiyalar keçirir.

Mobil clinic of the National Center for Ophthalmology after academician Zarifa Aliyeva held an eye screening of the staff of ANAS Institute of Information Technology.
According to the employee of the Excimer-Laser Department of the National Center for Ophthalmology, Doctor of Philosophy in Medicine, Ophthalmologist, Surgeon Aygun Safarova, the main goal of this action is to identify eye pathologies of the Academy staff without detaching them from the work process, as well as monitoring.
Noting that, mobil clinic has wide technical capabilities for conducting eye examinations, A.Safarova brought to attention that, as a result of the examinations, basically, such pathologies as dry eye and spasm of the eye vessels were revealed. She said that, these pathologies are typical for people who have close contact with the computer.
The action is planned to be held in other institutes of ANAS.
It should be noted that, the National Center for Ophthalmology conducts educational work among the population in Baku and the regions of the country, and also conducts actions examining and treating ophthalmic patients.